Anasayfa » Röportaj » Sika, Nalbur Ve Son Kullanıcı Ayağında Atağa Geçti

Sika, Nalbur Ve Son Kullanıcı Ayağında Atağa Geçti

Dünyada 5 kıta üzerindeki 94 ülkede, 170 üretim tesisi ve 17 bin çalışanı ile 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Sika,  27 yıldır da Türk yapı sektörü profesyonellerine hizmet vermeye devam ediyor. Yapısal anlamda genellikle proje odaklı çalışmalarda bulunan Sika, ABC Kimya’yı satın alması ile birlikte nalbur ayağına da yoğunlaşmaya başladı. Sika Türkiye’nin çalışmaları, yeni proje ve satış stratejileri hakkında detaylı bilgi almak adına söyleşi yaptığımız Sika Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yöneticisi Fazlı Bulut, bu konuda önemli bilgiler vererek Kasım sayımıza konuk oldu.

n47

Kısaca firmanızdan ve kendinizden bahseder misiniz?

Sika Yapı Kimyasalları 100 yılı aşkın süredir özellikli yapı kimyasallarında hizmet vermektedir. Bugün dünyada 5 kıta üzerindeki 94 ülkede, 170 üretim tesisi ve 17 bin çalışanı ile faaliyet gösteren Sika’nın ürün gamı; bir yapıyı temelden çatıya kadar yapı kimyasalları, endüstriyel üretim için özel yapıştırıcılar ve sızdırmazlık gibi farklı alanlarda çözüm sunabilecek geniş bir ürün yelpazesine sahip olmanın yanında, gerek otomotiv gerekse marin sektörlerinde de müşterilerinin zorlu taleplerini en iyi şekilde karşılamaktadır. 27 yıldır Türk yapı sektörü profesyonellerine hizmet vermekte olan Sika Türkiye ise, en iyi ürünü en iyi teknik destekle, performans ve müşteri ihtiyaçlarının ön planda olduğu bir yaklaşımla sunmaktadır. İstanbul ve Mersin’de alanında en son teknolojiye sahip, toplam 600 bin tonun üzerinde kapasitesi bulunan 2 üretim tesisi, 7 bölge ofisi ve 200’e yakın çalışanı ile Sika Türkiye’nin sorumluluğunda, başta Türki Cumhuriyetler olmak üzere 9 ülke bulunuyor. Sika Türkiye, hitap ettiği inşaat ve endüstriyel üretim sektörlerinin büyük çoğunluğunda lider tedarikç*i konumuyla 8 farklı hedef pazardaki çalışmalarına aktif ve etkili olarak devam ediyor.

İTÜ İnşaat Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra Türk Telekom İnşaat Emlak Daire Başkanlığı’nda Statik Proje Kontrolörü olarak 2,5 yıl görev aldım. Deprem güçlendirmesi ve tamir alanlarında Türk Telekom’da kazandığım deneyimleri 2013 yılı itibariyle katıldığım Sika bünyesinde, çok çeştli projelerde teknik çözüm ortağı olarak sunmaya çalıştım. Aynı dönemde Boğaziçi Üniversitesi’nde Yapım Yönetimi yüksek lisansımı tamamladım. Sika Türkiye’de 3 yıl süre ile yürüttüğüm Ürün Mühendisliği görevimin ardından yaklaşık 1,5 yıldır da Sika Türkiye Kurumsal İletişim ve Pazarlama Yönetici olarak çalışmaktayım.

Üretim süreçleriniz ve ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Sika olarak çok geniş bir ürün gamına sahibiz. Bu ürün gamının daha işlevsel yönetilmesi adına Hedef Pazar sistemi ile müşterilerimize cevap vermekteyiz. Beton, Endüstri ve Yapı Sistemleri grupları içeresinde toplam sekiz hedef pazar odağımızla endüstriyel yapıştırıcılardan beton katkılarına, yüksek performanslı zemin uygulamalarından çatı kaplamalarına kadar çok geniş bir yelpazede çözüm üretmekteyiz. ABC Kimya’nın satın alınarak bünyemize katılması ile beraber Türkiye’deki üretim tesislerimiz2’den 3’e yükseldi. Tuzla, Tarsus ve Silivri’deki bu tesislerde yerel üretim yapılmakta ve sektörün ihtiyaçlarına karşılık verilmektedir.

n48

ABC Kimya’nın Sika bünyesine katılması ile birlikte pazarda ne gibi değişiklikler olacak?

ABC Kimya’nın Sika bünyesine katılması, hem Sika global hem de Sika Türkiye için çok stratejik bir öneme sahip. Sika olarak daha çok proje odaklı bir firma izlenimi vermekteyiz. Büyük projelerin ihtiyaçlarının hem performans hem de sertifikasyon olarak çok fazla olmasından dolayı özellikle nalbur ve son kullanıcı tarafında odaklılığımızın artması yönünde ABC Kimya’nın mevcut satış kanalının ve organizasyonun etkisinin çok fazla olacağını düşünüyoruz.

Yeni yapılanma ile birlikte dağıtım kanalları nasıl işleyecek?

Satınalma çalışması sonrası bir araya gelen ekiplerimiz, gerek satış gerek dağıtım kanalları, gerekse teknik servis konularında işleyecek yapı için çalışmalarını halen sürdürmektedir.

2020 yılı stratejik hedefleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Sika’nın geleneksel yönetim tarzından profesyonel yönetime geçmesi ile birlikte global büyümesinde çok büyük bir ivmelenme olmuştur. Önümüzdeki dönemde gerek organik olarak, gerek ise şirket satın almaları ile büyümenin devam edeceği ve sektördeki lider konumunu daha da güçlü bir şekilde koruyacağını öngörmekteyim.

Şirket olarak karbon salımı vb. olumsuzluklara karşı ne tür çalışmalarda bulunuyorsunuz?

Öncelikle, yüksek performanslı beton katkıları ile, dünyanın en çok kullanılan yapı malzemesi olan betondaki kaynak kullanımının azaltılmasının çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında çimento üretimindeki enerji kullanmının azaltılması da CO2 salınımları ve enerji verimliği açısından çok önemli adımlar. Sika’da son yıllardaki en önemli gelişmelerden biri; geliştirilecek her yeni ürünün bir önceki üründen daha çevreci olması kuralı da tüm dünya üzerinde, çevreye karşı sorumluluklarımızı nasıl yerine getirdiğimizin bir örneği. Güneş enerji panelleri ve rüzgar enerji tribünlerinin sayısının artması ise hem dünya hem ülkemiz için kaydadeğer durumlar. Özellikle rüzgar türbinlerinin montaj aşamasında, ekipmanların karşı karşıya kaldığı zor çevresel faktörlerden korunmasını sağlamak ya da zarar gören ekipmanların tamirinin yapılması konularında destek vermekten ayrıca gurur duyuyoruz.

Sika için ARGE ne ifade ediyor? Bu konudaki çalışmalarınız ve yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Büyük bir memnuniyetle paylaşmak isteriz ki, Sika Türkiye olarak tüm dünyadaki 100 Sika şirketi içerisinden seçilen 12 adet Teknoloji Merkezi’nden biri olarak görev yapmaktayız. Türkiye’de bulunan takriben 20 kişilik Ar–Ge personelimiz ve uluslararası düzeydeki laboratuvar ekipman altyapımızla, sadece Türkiye pazarına değil aynı zamanda Ortadoğu ve Afrika pazarındaki Sika şirketlerine de teknoloji geliştirme hizmeti vermekteyiz.

Söz konusu Ar-Ge altyapımızın katkılarıyla her sene takriben 50 adet yeni ürün geliştiriyor ve ciromuzun takriben %20’sini son üç yıl içerisinde geliştirdiğimiz ürünler ile üretiyoruz.

n49

Yakın dönem içerisinde yeni proje ve yatırımlarınız olacak mı?

ABC Kimya’nın satınalması sonrası şu an en büyük odağımız sinerjiyi en yüksek seviyeye çıkararak mevcut ve yeni markamıza odaklanmak olacaktır.

Yapı Kimyasalları sektörünün Türkiye’deki gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz? Türkiye pazarını, global pazar  ile karşılaştırdığınızda sektörün gelişimini nasıl değerlendirirsiniz?

Yapı Kimyasalları sektörü, inşaat sektörünün her geçen gün değişen ve ağırlaşan ihtiyaçlarına cevap verebilmek için sürekli olarak kendini yenileyen ve geliştiren bir sektör olmak zorundadır. Sika, yüzyılı aşkın süredir bu farkındalık ile yeni ürün yeni teknoloji felsefesini şirket içerisinde oturtmuş ve bu görüş ile hareket etmektedir. Türkiye’de kalite algısı her ne kadar artsa da maalesef küresel standartlara erişmek için kat edilecek bir mesafe hala mevcut. Özellikle fiyat odaklılıkdan ziyade kalite ve uzun ömürlü ürünler yaklaşımını benimsememiz çok önemli.

#Sika, #nalbur, #röportaj