15 Temmuz 24 Pazartesi 16:38
Pazartesi, Temmuz 15, 2024
spot_img

EN YENİ

Saint-Gobain Yüzeylerde Yenilikçi ve Sürdürülebilir Çözümler Sunuyor

Saint-Gobain Yüzey Çözümleri, küresel çapta aşındırıcılar, yapıştırıcılar ve sızdırmazlık malzemeleri gibi yüksek performanslı çözümler tasarlayan lider bir firma. Türkiye, Orta Doğu ve Afrika pazarlarında önemli bir pazara sahip olan Saint-Gobain,  yapay zekâ destekli üretim ve çevreye duyarlı çözümlerle sektörde öncü bir rol oynuyor.

 2023 yılında, Norton, Atlas, Clipper ve Winter markalarına ek olarak OneBond yapıştırıcı markasını pazara sunan firma, yapıştırıcı sektöründe de etkileyici bir varlık gösteriyor. Eskişehir’deki yeni üretim tesisi ile Orta Doğu, Afrika ve Türkiye pazarlarında güçlü bir konuma ulaşan firma, global pazarda ISYBOT iş birliği ve yeni ürün lansmanları ile dikkat çekiyor. Ayrıca, sürdürülebilirlik konusundaki taahhütleri ve SEAM akreditasyonuyla çevresel sorumluluğunu üstlenerek, sektörde gelecek için sürdürülebilir bir temel oluşturuyor. NalburTeknik Dergisi olarak dosya konumuz çerçevesinde Saint-Gobain Yüzey Çözümleri Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve İhracat Genel Müdürü Cenk Çotur ile firma faaliyetleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

 Firmanız hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Saint-Gobain Yüzey Çözümleri, aşındırıcılar, yapıştırıcılar, sızdırmazlık malzemeleri, bantlar, kompozitler ve filmlerden oluşan geniş bir ürün yelpazesi sunan, yüksek performanslı çözümler tasarlayan ve üreten küresel bir şirkettir. 27 farklı ülkede üretim ve inovasyon merkezimizle müşterilerimize verimli ve kullanımı kolay ürünler geliştiriyoruz.

Saint-Gobain Yüzey Çözümleri, Saint-Gobain Grubu’nun bir parçası olarak faaliyet gösterir ve müşterilerine en karmaşık ve zorlu uygulamalar için özelleştirilmiş çözümler sunar. Performans, maliyet ve güvenlik açısından en iyi ürün seçeneklerini garanti eder.

Türkiye’de üretim tesisimiz, kısa bir süre önce Gebze’den Eskişehir’e taşındı ve burada kesme ve taşlama taşları üreterek Orta Doğu, Afrika ve Türkiye pazarlarına hizmet veriyor. Türkiye, kısa sürede büyük pazar potansiyeli ve üretim kapasitesi sayesinde aşındırıcı üretim ve dağıtımında önemli bir konuma yükseldi.

Son iki yıllık süreçte çalışmalarınızı daha çok hangi alana (Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, üretim vb.) yoğunlaştırdınız?

Saint-Gobain Yüzey Çözümleri olarak zımparalama, taşlama ve finisaj işlerinin otomasyonunu yaygınlaştırabilmek ve endüstriyel pazarda yüzeylerin en iyi şekilde dönüştürülmesi için etkili ve çevreye duyarlı çözümler üretmeye çalışıyoruz. Dünya üzerinde üç büyük AR-GE ve sekiz Teknoloji Eğitim Merkezimiz bulunuyor. Ayrıca yerel pazarımızdaki ihtiyaçları en iyi şekilde karşılamak için Türkiye’deki üretim tesisimizde ürün geliştirme çalışmaları yapıyoruz.

2023 yılının en büyük yatırımı olarak adlandırabileceğimiz, global pazarda ISYBOT’la gerçekleştirdiğimiz iş ortaklığını sayabiliriz. ISYBOT, zımparalama, taşlama ve cilalamaya özel robotlar (cobot’lar) tasarlıyor ve birleştiriyor. Cobotlar, üretim operatörlerinin bilgi birikimini devam ettirerek küçük üretim işlemleri için bile üretkenlik kazanımlarına olanak tanıyor. Bu yatırım bizi sektörümüzde bir adım daha öteye taşıyor.

Ayrıca, Eskişehir’deki fabrikamıza Taş Profil Merkezi yatırımı gerçekleştirdik. Bu sayede başta dişli sektörü olmak üzere özel profilli taş ihtiyaçlarını en hızlı ve kaliteli şekilde karşılayabiliyoruz. Özellikle dişli üreticilerinin özel taşlarla ilgili uzun teslimat süreleri nedeniyle karşılaştıkları sorunları çözmüş olduk.

Saint-Gobain Grubu’nda bizler, herkesin temel ihtiyaçlarını karşılayan ve gelecek nesilleri de düşünerek, birlikte daha iyi yaşamamızı sağlayan çözümlerin henüz icat edilmediğine inanıyoruz bu nedenle her zaman daha iyisini üretmeye çalışıyoruz.

2023 yılında en çok talep gören ürünleriniz hangileri oldu? Pazara sunduğunuz yeni ürünler oldu mu?

Norton, Atlas, Clipper ve Winter markalarımıza geçtiğimiz yıl OneBond yapıştırıcı markasını da ekleyerek ailemizi genişletmiştik. Böylece aşındırıcı pazarının yanı sıra yapıştırıcı sektöründe de hassas ve kullanıcı dostu çözümler sunuyoruz. OneBond ürün gamımız, endüstriyel, otomotiv, inşaat, ticaret/DIY sektörlerine yönelik hızlı yapıştırıcılar, dolgu malzemeleri, vida sabitleyiciler, temizleyici kimyasallar ve silikonlar içermektedir. Ancak bu sadece bir başlangıç; yenilikçi ürünler için sürekli yatırımlar yaparak bu markayı daha da geliştirmeyi hedefliyoruz.

Ayrıca geçtiğimiz yıllarda aşındırıcı sektörüne sunduğumuz Norton LCG taşımız 3.00 mm incelikle dar açılı yerlerde taşlama gereken işlemler için geliştirildi. Dar alanlarda standart 6.00mm taşlama taşlarına göre çok daha fazla hareket imkanı sağlıyor.

2023 yılının önemli ürün geliştirmeleri arasında olan Norton Long Life ürünümüz özellikle Orta Doğu pazarında oldukça yoğun ilgi gördü. Norton Long Life 1,2 mm uzun kullanım ömrü ve dayanıklılığı ile kullanıcısına birçok avantajı aynı anda sunuyor. En agrasif  kesme koşullarında bile dayanıklılığı ve performans ile hem maliyet hem de zaman tasarrufu sağlıyor.

Yakın zamanda duyurusunu yaptığımız ve son derece özel bir mühendislikle üretilen yeni ürünümüz Norton RazorStar, Ar-Ge yatırımlarımızın bir ürünü ve sektörde çığır açan bir yeniliğe sahip. Norton RazorStar, özel olarak tasarlanmış şekilli seramik taneciklerden oluşuyor ve bu teknoloji, rakipsiz bir taşlama performansı sunarak sektörde bir ilki gerçekleştiriyor. Ürün, keskinliğini kullanım süresi boyunca korurken, kullanıcılarına birçok avantaj sağlıyor. Taşlama işlemlerini daha verimli ve hızlı hale getiriyor. Bu, sektörde çığır açan bir yenilik olarak kabul edilebilir.

Küresel bir firma olarak, diğer ülkelerin uzmanlıklarını yerel ihtiyaçlara uyarlayarak paydaşlarımıza hızlıca ulaştırma avantajımızı kullanıyoruz.

Satış ve pazarlama faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu alanda yaptığınız yenilikler var mı?

Müşterilerimize ürün ve hizmetlerimizi daha etkili bir şekilde tanıtmak ve sunmak için sürekli yenilikler yaptığımız bir yıl oldu. Bu kapsamda, pazarlama stratejilerimizi ve kanallarımızı güncelledik, Orta Doğu ve Afrika pazarındaki müşterilerimizi Türkiye’de ağırladık ve Eskişehir’de ilkini gerçekleştirdiğimiz ihracat toplantımızı yaptık.

Ayrıca, müşteri geri bildirimlerini dikkate alarak ürünlerimizi ve hizmetlerimizi sürekli olarak geliştiriyoruz. Bu sayede, müşterilerimize daha iyi bir deneyim sunmayı ve pazardaki rekabet avantajımızı artırmayı hedefliyoruz

Çevre politikası ve sürdürülebilirlik alanında yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Sürdürülebilirlik, Saint-Gobain Grubu’nun tüm süreçlerinin merkezinde yer aldığı temel bir konudur. Grup olarak, kurum kültürümüzün temelini oluşturan “Making the World A Batter Home” manifestosu doğrultusunda çalışıyoruz.

2050’de Net Sıfır Karbon hedefimiz var ve bu amaç doğrultusunda çalışmalarımız artan bir ivmeyle devam ediyor. Tedarik zinciri yönetiminden ham madde alımına, çalışan katkılarından kullanıcı konforuna kadar bu konuyu detaylı bir şekilde ele alıyor ve planlarımızı gerçekleştiriyoruz.

Ayrıca, Saint-Gobain Yüzey Çözümleri olarak, aşındırıcı endüstrisi için sürdürülebilir bir gelecek oluşturma taahhüdümüzü gerçekleştirmek amacıyla SEAM (Sürdürülebilir Avrupa Aşındırıcı Üreticileri) akreditasyonunu sergilemiş bulunuyoruz. SEAM, aşındırıcı endüstrisinde sürdürülebilirlik sağlamaya yardımcı olmak ve müşterilerin daha sürdürülebilir bir tedarikçi seçmelerine destek olmak amacıyla FEPA tarafından kurulmuştur. Sürdürülebilirliğin tüm yönlerine sürekli iyileştirme sağlama taahhüdünde bulunuyoruz.

2023 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Sektör açısından önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?

2023 yılı, Saint-Gobain Yüzey Çözümleri için oldukça önemli bir yıl oldu. Türkiye, Orta Doğu ve Afrika pazarının potansiyeli ve üretim kapasitemiz, aşındırıcı üretim ve dağıtımında önemli bir konumda olduğumuzu gösteriyor.

Sektör açısından ise, önümüzdeki dönemde büyüme ve gelişme fırsatları olduğuna inanıyoruz. Saint-Gobain Yüzey Çözümleri olarak, müşterilerimizin en karmaşık ve zorlu uygulamaları için özelleştirilmiş çözümler sunarak sektörde öncü olmaya devam edeceğiz. Ayrıca, sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdümüzü sürdürerek, çevresel ve toplumsal sorumluluğumuzu yerine getirmeye devam edeceğiz. Bu nedenle, önümüzdeki dönemde sektörde daha fazla inovasyon ve büyüme bekliyoruz.

 

 

 

 

 

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.