22 Mayıs 24 Çarşamba 04:31
Çarşamba, Mayıs 22, 2024
spot_img

EN YENİ

“Kaliteden Ödün Vermeden Üretmeye ve Büyümeye Devam Ediyoruz”

Çamdalı İş Güvenliği Ltd. Şti. Genel Müdür Yardımcısı Kadir Yücel:

 “Kaliteden Ödün Vermeden Üretmeye ve Büyümeye Devam Ediyoruz”

İş kıyafetleri ve iş güvenliği ekipmanları alanında farklı birçok ürün çeşidiyle sektöre hizmet veren Çamdalı, farklı büyüklükte birçok işletmeye ürün tedariki sağlıyor.  Güçlü üretim kapasitesi, geniş ürün yelpazesi ve küresel pazardaki iddiasıyla Çamdalı, iş kıyafetleri ve iş güvenliği ekipmanları alanında 17 yıllık tecrübesiyle müşterilerine çözüm ortaklığı sağlıyor.

Büyük bir ekip gayreti ve alın teriyle çalışmaya ve üretmeye devam ettiklerini belirten Genel Müdür Yardımcısı Kadir Yücel, Çamdalı’nın kuruluşundan bugüne uzanan firma hikayesini ve sektördeki hedeflerini dergimize anlattı.

 Öncelikle firmanızın kuruluş ve bu günlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Çamdalı, yaklaşık 17 yıl önce iş kıyafetlerinin üretim ve tedarik zinciri sahasında faaliyet göstermek amacıyla kurulmuş bir firmadır. İlk kuruluş gününden yani butik bir atölyeden, sanayileşme süreç ve serüveni halen devam eden bir firmayız. Ülke konjonktürünün sancıları, global ekonomik buhranlar, krizler, salgınlar, yıkımlar gölgesinde azim ve gayretini elinden bırakmamış bir firma… Kısacası yemeyip yedirdiğimiz, giymeyip giydirdiğimiz yetiştirme sorumluluğunu ve dolgunluğunu üzerimize aldığımız bir bebeklikten, çocukluğa ve hatta erişkinliğe ulaştırdığımız yetişkin bir birey belki de…

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verir misiniz? Hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyorsunuz? Marka ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Çamdalı, firmaların iş kıyafetlerini ve iş güvenlik ekipman zincirinin tüm halkalarının üretim ve tedariğini sağlayan bir firmadır. T-shirt, pantolon, mont, yelek, polar mont, ayakkabı, baret, emniyet kemeri vs. vs. çok geniş ürün gamı ile hizmet vermektedir.

Biz sanayi kuruluşlarına, e-ticaret network ağına, market zincirlerine, büyük küçük ülke ekonomisini sırtlamış tüm işletmelere çözüm ortaklığı sunmaktayız. Çamdalı global anlamda telaffuz edilen business solutions yani iş çözümleri sunan geniş bir yelpazeye kesintisiz hizmet vermektedir.

Büyük bir ekip gayreti ve alın teriyle, 3500 mt tesisimiz, teknolojik makine parkurumuz ile kalite odaklı yaklaşımımız sonucunda üretim, kendi patentli markalarımız olan MUALTA  ve ÇAMDALI ile hizmet vermekteyiz.

Üretim gücü ve üretim kapasitenizden bahseder misiniz?

Çamdalı, yıllık 2.500.000 adet iş güvenlik kıyafeti üretim hacminin üzerine çıkabilecek kapasite ile bu rakamsal boyutları istenildiğinde katlayabilecek makine parkurlarıyla hizmet vermektedir. Tabi ki daha kaliteli, daha hızlı ve daha güvenilir bir hıza erişmek için üretim noktasında Ar-Ge çalışmalarımız hızını kesmeden ayrıca ilerlemektedir. Her yıl bir önceki yılın 2 katı veya üzeri üretim hedefi ile yol almaktayız. Konjonktüre olarak bölgemize, ülkemize ve hatta yurt dışına üretim ağımızdan kalitemizin ismini ‘’Çamdalı’’ logosunu taşımaya çalışıyoruz.

 İthalat ve ihracat faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

İthalat noktasında; tekstil ve üretim bazlı hammadde stoğu ve satış pazarlama ağında tabi ki ülkemizin iç pazarının gücünden faydalanıyoruz. Ve fakat Arzı talebine ulaştırmak için tüm dinamiklerini seferber eden tüm sanayi kuruluşları gibi ithalat, zaman zaman firmamız için de başvurduğumuz bir hammadde tedarik noktasıdır.

İhracat noktasında; değişen ve dönüşen satış pazarlama network ağında talebe biz de arz vermekteyiz.  Kaçınılmaz global satış takası firmamızın gündem hedeflerinde üst sıradadır. Bu sahadaki tüm gerekli inovasyon süreçleri firma bünyesinde ivedi bir şekilde, tüm departman ile koordine edilerek yürütülmektedir. Rakamsal bazdaki her yıl yenilenen hedeflerimize ulaşmak için iç pazarın yanında, ihracat önemli bir hedef noktasıdır bizim için…

Şirketinizin ürün portföyünün genişletilmesi ve sektörde Pazar payının artırılması kapsamında faaliyetleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz? Kısaca satış pazarlama faaliyetleriniz nasıl şekilleniyor?

Çamdalı tüm nitelikli satış ağını müşteri talebi üzerine şekillendirir ve ürünün gelişim aktivasyonunu müşteri talebi üzerine oluşturur.  Çamdalı bölgesel olarak pazarlama ve satış sahasında büyük bir pazarlama ağına sahiptir. Hatırı sayılır bir talebe arz sunar. Bunu hem network ağı gibi hem de rakamsal bazda düşünebilirsiniz. Ve fakat bu sağlanırken asla ve katâ ürün niteliklerinden yani kaliteden ödün vermeden yapar. Donanım erişkinliği ve ‘’olmazsa olmaz’’ kalite anlayışı bize pazarda rahat bir geçiş ve dolaşım üstünlüğü sağlar. Tekrar yinelemek isteriz ki Çamdalı iftihar ile sunar😊

Firmanızın içinde bulunduğu sektörle ilgili olarak genel bir değerlendirme yapacak olursanız, neler söylemek istersiniz? Sektörün sıkıntıları hakkında neler söylemek istersiniz? Bu konuda sunacağınız çözüm önerileri nelerdir?

 İş güvenliği ve işçinin güvenliği tekstil sektörünün tam da ortasında ne kadar steril bir sektör olsa da zaman zaman ağrıları, sancıları, sızıları olan bir konudur… Dolayısı ile emekçinin can güvenliğinin dünya standartlarına ulaşması için biz de üzerimize düşen görevi insanüstü bir gayret ile sarf etmeye çalışıyoruz.

Benim şahsi fikrim aslında biraz daha manevi bir boyutta; firmaların iş güvenliği ve ekipmanlarına daha fazla ehemmiyet vermeleri gerektiğini düşünüyoruz. İşçinin güvenliği artık getirisi olmayan bir sarf malzeme grubunda sarfiyat olarak adlandırılmamalı, aksine büyük bir iç rahatlığı ve sevinçle karşılanan bir tedarik kalemi olmasını istiyoruz.

Ülkemizin emekçi kadrosuna hizmet vermek, ayrıca can güvenlikleri ile alakalı alternatif çözümler üretmeye çalışmak bizim için birazda dökülen alın terine bir borç…

Hep söylüyoruz; kalite ve markalaşamamak ülkemizin yenemediği makûs bir talih gibi kısır döngüde hepimizi bir çıkmaza gark ediyor. Ve fakat ne yazık ki, yine bu sektöre hizmet veren firmaların kalite rekabetine değil de fiyat rekabetine girmeleri sektörün en büyük hatasıdır. Buna mukabil talebin fiyata rağbet görmesi iş güvenliğini ülkemizde çıkmaza sokmaktadır. Ezcümle iş kazası sebebi fiyat odaklı Satınalma talebidir.

Peki, bu yanlış nasıl düzeltilebilir?

Şöyle ki; her firmanın çalışma sahaları uzman kişilerce iyi kalibre edilmelidir. Uzmanlar, firmaların sektörel dağılımlarına, saha çalışmalarının zorluklarına ve tehlikelerine göre bir iş kıyafeti şartnamesi ve şablon oluşturmalılardır. Ve firmaların yönetim kadim kuralları arasına koymalıdırlar.

Aksi takdirde daha fazla gereksiz satınalma sarfiyatları oluşur. Toplam faydaya baktığımızda büyük bir milli israf ile karşı karşıya kalmış bir bilanço ile yüzleşiriz.

Bana göre çözüm top yekün bir eğitim donanımı ile sağlanabilir. Dirsek çürütmüş çıraklardan, firma sahibi olmuş sermaye sahibine kadar uzun metrajlı bir eğitim maratonu ile sağlanabilir. Aksi takdir de eğitilmemiş ve donanımı sağlanmamış bir iş hacim sahası daha fazla mal ve en önemlisi uzuv ve can kayıplarına mahal verir.

Bu sebeptendir ki Çamdalı’nın sloganı:

KAZANIN BÜYÜĞÜ, İHMALİN KÜÇÜĞÜ İLE BAŞLAR…

ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ!!!

 Sektörel olarak geride bıraktığımız yılın değerlendirmesini ve önümüzdeki seneyle ilgili beklentilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Tabi! Her anlamda zor bir yılı geride bırakıyoruz. Pandemi sancılarının peşimizi bırakmadığı, ülkenin ekonomik sıkıntılarının yansımalarının her saha da her parkurda bizi zorlu bir maratona çıkardığı bir yıl oldu. En çokta döviz bazlı alımlar sıkıntı oluşturdu ve bu durum TL bazında da tüm fiyatlara ve oluşumlara yansıdı. Hedef cirolarımıza ulaşsak dahi hızlı atılımlar sergileyemedik üretim bazında. Önümüzdeki yıl sektörel hedeflerimize katlı ciro hedefleri ve katlı üretim hedefleri ile giriyoruz. İhracat hedeflerimizi ekleyerek her geçen gün sektörel bağlamda kendi atılım ve büyümesini gerçekleştiren bir Çamdalı planlıyoruz.

 Son olarak söylemek istedikleriniz?

Çamdalı’ya bu platformda ses verdiğiniz için teşekkür ederiz.

 

 

 

 

 

 

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.