23 Nisan 24 Salı 21:11
Salı, Nisan 23, 2024
spot_img

EN YENİ

“Sektörde ilk Beş Firma Arasında Yer Alıyoruz”

Yıldırımlar Giyim Satış ve Pazarlama Müdürü Aytunç Demirdelen:

“Sektörde ilk Beş Firma Arasında Yer Alıyoruz”

İş güvenliği sektöründe birçok ürün grubunu bünyesinde barındıran Yıldırımlar Giyim, birçok farklı sektöre farklı nitelikteki ürünleri ile çözümler sunuyor. Ticari yaşamında 30 yılı aşan tecrübesiyle birçok sektördeki kullanıcılara ürün hizmeti veren Yıldırımlar Giyim, aynı zamanda kendi sektörü içerisinde ilk beş firma arasında yer alıyor.

Birbirinden farklı birçok farklı sektör için hizmet ve ürün üretebildikleri belirten Yıldırımlar Giyim Satış ve Pazarlama Müdürü Aytunç Demirdelen, Türkiye’de bilinçli tüketici artışı ile KKD ve benzeri ürünlerde yerli üreticilerin daha kaliteli ve daha inovatif ürünler üretmeye odaklandığını söylüyor. Üretimini yaptıklarını ürünlerde uluslararası alanda geçerliliği olan standartlara göre üretim yaptıklarını belirten Aytunç Demirdelen ile firma faaliyetleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Firmanız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? İş güvenliği alanında hangi ürün gruplarınız ile hizmet veriyorsunuz?  Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Firmamız Yıldırımlar Giyim, ticari hayatında çeşitli başarılar ile 32 yılı geride bırakmış, sektörün ilk beş firması arasında yerini almış; iş tekstili ve teknik tekstil üretimi alanında her nitelikte sanayi kuruluşu, maden, inşaat, enerji, liman işletmeciliği, çimento, beton ve tüm ağır sanayi şirketleri ve daha birçok sektör için hizmet üretebilen bir firmadır.

Ürün tedariğimizi ikiye ayırmak yaptığımız işi daha doğru ifade edecektir;

  1. Her türlü endüstriyel iş kıyafeti, FR alev almaz teknik kıyafetler, su ve rüzgar geçirmez kıyafetler, outdoor ürünler vb.
  2. Ayakkabılar, çizmeler, eldivenler, solunum koruma ürünleri, gözlük, baret, işitme koruma ürünleri, trafik güvenlik ürünleri, çevre koruma ürünleri, yüksekte koruma ekipmanları, ilk yardım malzemeleri gibi ürün grupların içindeki tüm KKD ürünleri mevcuttur.

İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren ve sorumluluğu büyük olan bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Bu noktada doğru ürünü nasıl tanımlarsınız? Kaliteli KKD ürünlerinde hangi özelliklerin bulunması gerekiyor? Firmanız bu noktadaki konumu hakkında neler söylersiniz?

Bizim sektörde her ürün insanı korumak ve insan sağlığı ve güvenliği üzerine geliştirilmiş ve uygulanmaktadır. Firmamız üretimini yapmakta olduğu kıyafetler için dünyada geçerliliği olan EN 13688 standardı ile üretim yapmaktadır. Kullanılan kumaş ve yarı mamul aksesuarlarda OEKO-TEX® Standardı 100 standardına uygunluk aranmaktadır, bu standart ile insan kullanımına sunulan ürünlerde Kanserojen Boyar Madde içermemesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Firmamızda üretimini yaptığım tüm iş elbiseleri ve KKD ürünleri müşterilerimizin tehlikeli çalışma şartlarına uygun olarak istenilen ve Dünyada kabul gören EN Normlarına uygun olarak üretilmiştir. Örneğin; üretilen FR Alev Almaz Blocer Markalı Ürünlerimiz CE Belgelidir ve kendi konusunda büyük emek ve maliyetler göğüslenerek EN11611, EN11612, EN61482 EN1149 gibi normların testlerinden geçerek sertifikalı hale getirilmiştir.

Pandemi sürecinin etkisi satış ve pazarlama faaliyetlerinize nasıl yansıdı? Bu dönemde pazarlama faaliyetlerinizi nasıl şekillendirdiniz?

Pandemi süreci ilk günlerinde bizde tüm insanlar ve işletmeler gibi yeni kurallar ve yeni çalışma prensipleri koymaya ve uygulamaya başladık.

Kimyasallardan koruyucu tek kullanımlık Type 5/6 ve 4/5/6 tulum üretimi için Ar-Ge faaliyetlerimize hız vererek tek kullanımlık tulum ve aksesuarlarını üretip sürecin acil ihtiyacına destek verdik. Solunum koruma ürünleri tedariğinde de tüm kurum ve kuruluşlara hızlı bir şekilde cevap verdik.

Fabrikamızdaki tüm birimlerde personel sayısını pandemi kurallarına uygun olarak düzenleyerek çalışmalarımızı devam ettirdik.

 

Dünya genelinde KKD ürünleri ile Türkiye KKD ürünlerin üretimini karşılaştıracak olursak Türkiye’yi nasıl konumlandırırsınız?

Türkiye son yıllarda tüm sektörlerde olduğu gibi KKD ürünlerin üretimi konusunda da gelişimini sürdürmektedir. Türkiye’de bilinçli tüketici artışı KKD ve benzeri ürünlerde yerli üreticileri daha kaliteli daha inovatif ürünler üretmeye teşvik etmiştir. Bunula birlikte kalite artıp, yerli üreticiler tercih sebebi olmaya başlamıştır.

Çevre politikası ve sürdürülebilirlik ile ilgili yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız, ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi alarak bu proseslerin gerektirdiği her konuda uygulama, raporlama ve denetim faaliyetlerine devam etmektedir. Firmamız üretimleri neticesinde ortaya çıkan hiçbir atık doğrudan çöpe atılmamakta ve geri dönüşüm firmaları aracılığı ile uygun koşullarda imhası veya geri dönüşümü sağlanmaktadır.

Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz? Yönetmeliklerle ilgili sıkıntı ya da değişmesi gereken maddeler var mı? Bu konudaki fikirlerinizi almak isteriz.

Sektörümüz, gelişimini sürdürmekte ve alt yapısını geliştirmektedir; ancak daha küçük çaplı her firmaya etki edecek bir yasal düzenleme veya denetim konusu yeterli mi dersek tabi ki cevabımız “hayır” olacak. Ancak son 10 yılda sektörde bilinç ve buna bağlı bilinçli talepte artmaktadır. Tek sorunun denetimin yetersiz olması nedeniyle gelişmelerin her sektöre eşit yansımaması diyebiliriz.

2021 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Sektör açısından önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?       

2021 yılı firmamız açısında birçok konu da “sıçramalara” sahne oldu diyebiliriz. Ankara’daki fabrika yerleşkemizi Kahramankazan lokasyonuna taşıyarak daha kompleks tesiste depolama ve üretim faaliyetlerine yürütmeye başladık. Yine 2021 yılı içerisinde Çorum’da bulunan fabrikamızı büyütmek sureti ile kapasitemize %100’lük artış sağladık.

Bu yatırımlarımız dikkate alındığında 2021 yılını firmamız için yatırımların faaliyete dönüştüğü kapasitenin arttığı nitelikli ve kaliteli ürünler üretebileceğimiz bir yapıya büründüğümüz bir sene olarak değerlendirebiliriz.

Gelecek yıllarda sektörümüzün pazar payının daha da artacağını düşünmekteyiz. İhracat pazarı ile birlikte kapasite artışları olacağını öngörmekteyiz.

Son olarak sektörün durumuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Sektörümüz her zorluğa rağmen büyümesini sürdürecektir; çünkü bu konu bizim ülkemizde henüz tam olarak özümsenmiş ve kanuni çerçeve de tüm eksikler tamamlanmış değildir bu sebeple hepimize yapacak çok iş düşmektedir.

Bu güzel söyleşi için bir kez daha teşekkür ediyorum sizlere… Sağlıklı ve güvenli günler dilerim.

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.