23 Nisan 24 Salı 19:39
Salı, Nisan 23, 2024
spot_img

EN YENİ

“Üçer’de Daha İyisi Daima Vardır!”

Üçer Zımpara Teknik Pazarlama Yöneticisi Serhat Altunel:

“Üçer’de Daha İyisi Daima Vardır!”

 43 yıllık bir geçmişe sahip olan ve firmalara özel ürettiği zımpara taşlarıyla farklılık oluşturan Üçer Zımpara, 50 ülkeye ihracat yaparak aşındırıcı sektöründe önemli bir rol üstleniyor. Üretiminin yüzde 65’lik kısmını sadece özel aşındırıcılara ayıran Üçer Zımpara, otomotiv, otomotiv yan sanayi, takım bileme, standart zımpara taşları,ray taşları, şaftlı zımpara taşlarıyla, gaz taşları ve demir- çelik, kalıp,rulman, ağaç, cam, porselen, deri, döküm, savunma sanayi, inşaat gibi birçok alanda kullanılmak üzere standart ve özel zımpara taşı üretimi yapıyor. Kocaeli – Gebze’de 7 bin metrekarelik bir alanda üretime devam eden Üçer Zımpara Taşı hakkında Üçer Zımpara Teknik Pazarlama Yöneticisi Serhat Altunel’den detaylı bilgiler aldık.  

Firmanız hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

1981 yılında kurulan ve aşındırıcı ürünler üretimine başlayan Üçer Zımpara, 50 ülkeye ihracat yapan ve üretiminin yüzde 65’lik kısmını özel aşındırıcılara ayıran bir firmadır.

Firmamız   Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güçtekin tarafından kurulmuştur. 

Faaliyetlerini Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki 7 bin metrekarelik alana sahip tesisinde 80 kişilik uzman ekibiyle gerçekleştirmektedir. Üretimlerinin   büyük kısmını sanayinin ilk 500’ünde bulunan firmalarına yapmaktadır.   Rakiplerimiz daha çok standart ürünler imalatı yaparken ÜÇER ise firmalara özel zımpara taşı üretimi ile hitap etmektedir.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz? Bu yıl özellikle öne çıkan ürününüz var mı?

Yaklaşık 22 bin çeşit ürün portföyü olan şirketimiz, Ø3 mm’den- Ø1060   mm’ye   kadar seramik ve bakalit bağlayıcılı zımpara taşı üretimini gerçekleştirerek otomotiv, otomotiv yan sanayi, takım bileme, standart zımpara taşları, şaftlı zımpara taşlarıyla, gaz taşları ve demir- çelik, kalıp, rulman, ağaç, cam, porselen, deri, döküm, savunma sanayi, inşaat sanayi gibi temel sektörlere standart ve özel zımpara taşlarıyla müşteri memnuniyetini ön planda tutarak çalışmalarına devam etmektedir.

Bunun yanında Mop zımparalar ile flap disklerin üretimini ve satışını bizzat yapmaktadır.

2023 yılında en çok ilgi ve talep gören pazara yeni sunduğumuz ürünlerimiz Epoksi zımpara taşları, 230 mm’lik flap diskler,  Mavi özel seramik zımpara taşlarımız olmuştur.

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Firmanız hangi ülkelere ulaşıyor?

Firmamız 1986 yılından itibaren hızlı yükselişiyle beraber ürünlerini iç piyasaya kabullendirilmesiyle bu tarihten itibaren yurt dışına da açılmayı başarmıştır.

Portekiz, İspanya, İngiltere, Ukrayna, İran, Azerbaycan, Mısır, Yunanistan, Almanya, Kanada ve Amerika’nın da aralarında bulunduğu toplamda 50 ülkeye ürün gönderilmektedir.

Bu ülkelerin arasında bayilikler verilmiş ve anlaşmalar sağlanmış yurtdışı partnerlerimiz olmakla birlikte, patentli ürünlerimizin satış ve pazarlamasını yapmaktayız.

Firmanızın bayilik yapılanması hakkında bilgi almak isteriz.

Bursa’da bir satış ofisimiz ve satış temsilcimiz, İstanbul’un çeşitli bölgelerinde Tekirdağ, İzmir, Ankara, Konya’da ve Gaziantep’te bayiliklerimiz bulunmaktadır.

Teknik Hırdavat ve kalıpçı malzemeleri satan Türkiye’nin her yerindeki satıcı firmalar ürünlerimizi bulundurmaktadır. Belirli şartlarda yeni satış noktaları oluşturmaya devam etmekteyiz.

Fakat en önemlisi kullanıcı firmalara da kendilerine özel istekleri doğrultusunda ürünler üretebiliyoruz. Teknik ziyaretlerimizin ve yerinde eğitim sayımızı her geçen gün arttırmaktayız.

Çevre politikası ve sürdürülebilirlik alanında yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Çevre politikası hakkında ise Üçer Zımpara yaşanabilir bir dünyayı gelecek nesillere bırakmayı kendine görev bilmiştir. Bu sebeple yasal gerekliliklerin yerine getirilmesinin yanı sıra;

  • Çevreyi temizlemek yerine kirletmemek,
  • Geri dönüştürülebilir ürünler kullanmak,
  • Atık oluşumunu azaltmak, engellenemediği durumlarda geri dönüşümünü sağlamak,
  • Doğal kaynakları etkin kullanmak,
  • Tüm çalışanlarımızı çevre konusunda bilinçlendirmek başlıca hedeflerimizdendir.

Satış sonrası hizmet faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Satış sonrası ve öncesi Teknik Pazarlama ekibimiz zımpara Taşının ve diğer kaplanmış aşındırıcıların kullanımı ile ilgili eğitimler vermektedir. Ürünlerin hangilerinin kullanılması gerektiği doğru ürünlerin seçilmesi hususunda devamlı teknik desteği sağlamaktadırlar. Ürün satıldıktan sonra müşteriler daima sorgulanmakta ve ziyaret edilmektedir.

“Malzemelerde yüzey kalitesinin önem arz ettiği konularda taşlama operasyonu için   hassas bir tezgâha sahip olsanız da doğru taş seçimi yapılmadığı takdirde istenilen sonucu almak çok zor olacaktır. Bu nedenle teknik bilgi birikimi çok önemlidir ve müşterilere devamlı destek verilmektedir.”

2023 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Sektör açısından önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?

Yine sıkıntılı bir yıl olan 2023’ün yine meydana gelen salgından ve savaşlardan çıkan derslerle birlikte ülkelerin hem tedarik zincirlerine hem de sanayi ve ticaret politikalarına dönük gözden geçirme süreçlerini hızlandırdıkları bir dönemdir. Meydana gelen savaşlar, enerji şoku, tedarik zincirlerindeki aksaklıklar,   gıda sıkıntısı, deprem felaketleri, jeopolitik gerginlikler ve yüksek enflasyonun damgasını vurduğu 2023 zor bir yıldı.

Yine bütün bu problemlere rağmen 2023 yılı firmamız için başarı ile geçilmiştir. Ve birçok risk başlığını da 2024’e devretmektedir.

2024 ilk çeyrekte maliyetlerin çok fazla artmış olması fiyatların da buna bağlı artacağını düşünmekteyiz. Fakat üretimin 2023 yılı ilk dönemine göre    iyi olacağını düşünmekteyiz.

Daha sonra ise teknoloji odaklı, rekabet unsuru güçlü bir üretim modelimiz ile 2024 ‘ün ikinci yarısında taleplerin pozitif yönde yükselmesini öngörmekteyiz.

2023’te uzun bir zamandır katılmadığımız yurt içi Hırdavat Fuarlarına katıldık.

Bu sene ayrıca Mart ayında Köln’deki Uluslararası fuarına da katılacağız.

Fuarların firmamız için faydası çok büyük olmaktadır.  Hali hazırda müşterilerimiz ve potansiyel müşterilerimiz ile tanışma ve bilgilendirme konusunda iki taraflı bir kazanç sağlanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.