21 Haziran 24 Cuma 19:53
Cuma, Haziran 21, 2024
spot_img

EN YENİ

“Sürekli İnovasyon ile Kullanıcı Memnuniyetini ve Sağlığını Ön Planda Tutuyoruz”

EKS Emniyet Kemer Sanayi Eğitim Uzmanı Orkan Baler:

“Sürekli İnovasyon ile Kullanıcı Memnuniyetini ve Sağlığını Ön Planda Tutuyoruz”

Yüksekte çalışma ekipmanları sektöründe 12 senedir EKSED markası ile hizmet veren EKS Emniyet Kemer Sanayi ve İş Güvenliği, ürettiği ürünlerde “önce kalite” anlayışını gözeterek, büyümeye devam ediyor. Paraşüt tipi emniyet kemeri, lanyardlar, düşüş durdurucular ve her türlü yüksekte çalışma ekipmanını profesyonel kadroları sayesinde yüksek kalite standardı ile üreten EKS Emniyet Kemeri, kullanıcı memnuniyetini sağlamak adına inovasyon çalışmalarında sürekliliği esas alarak üretim gerçekleştiriyor.

Kuruldukları günden itibaren kalitelerinden ve prensiplerinden taviz vermeyen bir anlayışla yurt içi ve yurt dışında istikrarlı bir büyüme gösterdiklerini belirten EKS Emniyet Kemeri Eğitim Uzmanı Orkan Baler, güvenli çalışma ortamı sağlamak amacıyla hedef kitlenin ihtiyaçlarını en etkili şekilde karşılayabilecek ürünler ürettiklerini söylüyor. KKD ürünlerinin doğru kullanılmasında eğitimin de çok önemli olduğuna vurgu yapan Orkan Baler ile dosya konumuz çerçevesinde bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Firmanız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? İş güvenliği alanında hangi ürün gruplarınız ile hizmet veriyorsunuz?  Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

EKS Emniyet Kemer Sanayi firması olarak 2010 yılında Ankara’da yüksekte çalışma ekipmanları üretimine başlayarak tehlikeli mesafelerde çalışan kişilere güvenli bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla yola çıktık. Ürünlerimizi kendi markamız olan EKSED adı altında üretmekteyiz.

Önceliğimiz her daim insan sağlığı ve güvenliğini en üst seviyede tutarak kullanıcı ihtiyaçlarının ötesine geçebilecek verimlilik ve rahatlığı sağlamak ve güven hissini arttırmak olmuştur. Sahip olduğumuz bu bakış açısını her koşulda koruyacağımız inancındayız.

En modern ekipmanlar ve üretim yöntemleri ile gerçekleştirdiğimiz imalatlarımızın yüksek verimlilik ve karlılık içerisinde tamamlanmasıyla daha geniş bir kesime ulaşmayı başarıyoruz. Öte yandan, kullanıcı geri dönüşlerini dikkate alarak ortaya koyduğumuz müşteri memnuniyetinin ve inovasyon çalışmalarımızın sürekliliğini sağlayarak gelecekteki işlerimiz için referanslarımızın kuvvetlendirdik.

İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren ve sorumluluğu büyük olan bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Bu noktada doğru ürünü nasıl tanımlarsınız? Kaliteli KKD ürünlerinde hangi özelliklerin bulunması gerekiyor? Firmanız bu noktadaki konumu hakkında neler söylersiniz?

İş Sağlığı ve Güvenliğinin en önemli alanlarından biri de Kişisel Koruyucu Donanım ekipmanları, alana ve aksiyona uygun bir ürün tercih edilmesi gerekmektedir. Ürün seçimi kullanılan kişinin teknik bilgisi ve eğitim seviyesine alanın aksiyona uygunluğuna göre değişmek ile yanlış tercih edilen bir ürün kullanım sırasında çalışanın hayatını riske atabilir. Uygun ürün seçimi sadece ürünü kullanımını yapan çalışana değil, firma içindeki aksiyon aldırma sürecinde bulunan her bir kişiyi bağlar bu nedenle kullanılan KKD’leri yetkili bir uzmandan danışma ve eğitim alarak kullanmak önem arz etmektedir. EKS Emniyet Kemer Sanayi firması olarak, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemlerinin mevzuatları ve EN standartları uygun üretilmiş, ergonomik özelliği olan çalışan sağlığına herhangi bir şekilde zarar vermeyecek bir yapıda üretilmiş olmalıdır.

EKS Emniyet Kemeri olarak belirlediğimiz güvenli çalışma ortamlarını oluşturmayı, çevre bilincine bağlı kalarak hedef kitlemizin ihtiyaçlarını en etkili şekilde karşılayabilecek ürünleri sağlayabilmek amacıyla, kurulduğumuz günden itibaren kalitemizden ve prensiplerimizden taviz vermeyen iş anlayışımıza bağlı kalarak yurt içi ve yurt dışında istikrarlı bir büyüme göstermekteyiz.

Pandemi sürecinin etkisi satış ve pazarlama faaliyetlerinize nasıl yansıdı? Bu dönemde pazarlama faaliyetlerinizi nasıl şekillendirdiniz?

Dünyanın bir sorunu haline gelen Covid ve pandemi sürecinde planlarımızı sanal ortam aracılığı ile toplantılar, çağrı işlemleri ile uzaktan iletişim kurarak insan hayatını riske atmayacak bir çalışma disiplini ile bu süreci devam ettirmekteyiz.

Dünya genelinde KKD ürünleri ile Türkiye KKD ürünlerinin üretimini karşılaştıracak olursak Türkiye’yi nasıl konumlandırırsınız?

Türkiye son yıllarda KKD ürünlerinin dünya genelinde pazarlama ve tanıtma kısmında büyük bir yol aldığını görebilmekteyiz. Sunumları yapılan kişisel koruyucu donanımların ürün çeşitliliği kalite ergonomik farklılıkları bulunan ürünlerin yelpazesi geniş bir alan içinde yer almaktadır.

 Çevre politikası ve sürdürülebilirlik ile ilgili yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Çevre Politikası doğrultusunda sürekli takip ettiğimiz çevre performansını düzenli olarak Sürdürülebilirlik Raporlarıyla paydaşlar ile paylaşırız. Çevre alanındaki öncelikli konuları paydaş analizleri ve sektörü ilgilendiren yerel ve küresel eğilimler doğrultusunda belirleriz. Çevre Politikasının oluşturulmasında ve güncellenmesinde çevre alanında belirlediğimiz öncelikli konulardan yararlanırız.

Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz? Yönetmeliklerle ilgili sıkıntı ya da değişmesi gereken maddeler var mı? Bu konudaki fikirlerinizi almak isteriz.

Yönetmelik kısmında yer almamasına rağmen yüksekte çalışma yapılan sabit merdivenlerin arka kısmını korkuluk ile kapatılması; iş güvenliği kısmı gelişmeden önce gemici merdiveni korumasını yapmak zorunda kalınıyordu en azından kişi düştüğünde demir korkuluğa takılır kalır diye bir düşünce ile yapılmıştı. Günümüzde dikey yaşam hatları, halat tutucular geri sarmalı düşüş durdurucu gibi yüksek teknoloji sistemler mevcut, bu sistemler kullanılırken dikey merdivenleri gemici merdiveni modelinde koruma ekli kullanılmakta çalışan personel bağlı olsa bile bir düşüş yaşadığı zaman boyun kısmını merdivenin arkasındaki demire vurup hayatını kaybedebilir. Kullanılan merdiven sistemine ek bir risk eklenmektedir.

2021 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Sektör açısından önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?           

2021 yılı firmamız açısından Ar-Ge çalışmalarımızın ve testlerimizin artırıldığı, gelişim, kısa vadeli ve uzun vadeli planları yenileyerek, çalışma ortaklarımızla iletişimimizi güçlendiren bir seneyi geride bıraktık. KKD sektörünün ilk prensibi iş güvenliğini kapsadığı ve insan hayatını öncü bir anlayış içine aldığından dolayı 2022 dönemi iş sağlığı ve güvenliğinin aksamayacağı bir yıl olacağı ön görmekteyiz.              

Son olarak sektörün durumuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

İçinde bulunduğumuz KKD ürünlerinin pazarlama aşamasından sonra mutlaka ürün ile ilgili bir eğitim aldırılması gerektiğinin eğitici bir anlayış KKD doğru kullanımı hakkında detaylı bilgileri paylaşılması gerektiği bir dönemdeyiz. KKD gelişim, yenileme ve birlik içinde daha fazla bilgi paylaşımı olan konferanslar ile iş güvenliğini öncü tutarak Türkiye’deki sektörü geliştirmeliyiz.

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.