22 Mayıs 24 Çarşamba 05:11
Çarşamba, Mayıs 22, 2024
spot_img

EN YENİ

Habib Makina’nın Çözüm Ortağı Olduğu 1915 Çanakkale Köprüsü, “Yılın Projesi” Seçildi

Türkiye’de dev çelik projelerinde imzası bulunan Habib Makina’nın çözüm ortağı olduğu 1915 Çanakkale Köprüsü projesi, “Project Of The Year \ Yılın Projesi” ödülüne layık görüldü. Dev projenin inşaatında GBC MULTIEDGE kaynak ağzı açma makineleri kullanıldı.

 

Türkiye’de çelik işlemede tek adres olan Habib Makina, köprülerden havaalanlarına, gemilerden enerji santrallerine kadar Türkiye’nin dev projelerinde başarılarıyla adından söz ettiriyor. Son olarak Habib Makina’nın çözüm ortağı olduğu 1915 Çanakkale Köprüsü projesi, uluslararası inşaat sektörünün prestijli dergilerinden Engineering News Record (ENR) tarafından ‘Project Of The Year / Yılın Projesi’ seçildi. Çimtaş Group Çimtaş Steel, 114.000 ton çeliğin işlendiği bu dev projede, çelik plakalara kaynak ağzı açma işlemlerinde Habib Makina tarafından piyasaya sunulan GBC Industrial Tools SpA GBC MULTIEDGE makineleri tercih etti.

 

GBC markalı kaynak ağzı açma makinelerini Türkiye endüstrisi ile buluşturan Habib Makina, çelik plaka ve boru işlemede ülkemizin lider firmalarına profesyonel çözümler sunuyor. Firmanın çözüm ortağı olduğu 1915 Çanakkale Köprüsü, özellikleri itibarıyla “simgelerin köprüsü” olarak nitelendiriliyor. Mühendisliğindeki ince detaylarla öne çıkan ve “dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü” olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün iki ayak aralığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılıyla anlamlandırılarak 2023 metre olarak tasarlandı. ÇİMTAŞ firması tarafından 114.000 ton çelik kullanılarak inşa edilen bu dev projedeki tüm çelik plakalarda, GBC markasının MULTIEDGE adlı kaynak ağzı açma makinesi kullanılarak soğuk kaynak ağzı açıldığını belirten Habib Makina İthalat ve Finans Müdürü Yusuf Habib, “Çözüm ortağı olduğumuz bu dev projenin Yılın Projesi ödülüne layık görülmesinden dolayı son derece mutlu ve gururluyuz. Projede kullanılan GBC MULTIEDGE makinemizin en önemli özelliği, kullanıldığı metalin yapısını bozmayan soğuk kaynak ağzı açmaya olanak tanıyan üstün teknolojisidir. GBC’nin geliştirdiği bu teknolojiden önce kaynak ağzı açma işlemi oksijenle (alevle) veya taşlama yöntemi ile yapılmaktaydı. Ancak oksijenle (alevle) veya taşlama ile yapılan kaynak ağzı açma işlemi, metali ısıtarak alaşımını bozduğundan sağlıklı bir kaynak yapmaya olanak tanımıyordu. Sektörümüzde hala bu eski tarzda alevli kesim yapan markalar bulunmaktadır ancak o şekilde yapılan kaynak işlemleri iyi tutmayarak ciddi sorunlara yol açabilmektedir” diye konuştu.

 

Estetik ve incelik isteyen kaynak ağzı açma işleminin soğuk olarak kolayca uygulanmasına olanak sağlayan yeni nesil GBC MULTIEDGE’in, bir freze kafasına bağlı 9 adet sert metal uç ile hızlı devir sayesinde ayna kalitesinde kaynak ağzı açabildiğini kaydeden Yusuf Habib, 6 mm – 120 mm kalınlıkta saclarda kullanılabilen ve 80 mm’ye kadar kaynak ağzı açabilen GBC MULTIEDGE’in, alın düzeltme, kaplama kaldırma ve tercihe göre J Bevel yapabilme özellikleriyle de ön plana çıktığını vurguladı.

 

Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde de Habib Makine imzası var

 

GBC markalı kaynak ağzı açma makineleri, 1915 Çanakkale Köprüsü̈’nün yanı sıra Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün inşaatında da kullanıldı. Makinelerinin gemi, havaalanı, köprü inşaatı, çelik konstrüksiyon, makina imalatı ve enerji sektörü başta olmak üzere Türkiye endüstrisinin lider firmaları tarafından tercih edildiğini dile getiren Yusuf Habib, “Her projeye özel R&D çalışması ile makine ve kesici uç veya kaynak ağzı ucu tasarımı ve üretimi yapan GBC, 20 senelik uzun ömürlü ve dayanıklı makineler sunuyor. Siparişten sonra 10 günde teslim ettiğimiz makineleri, 10 binden fazla yedek parça imkanıyla piyasaya sürüyoruz. Bu sayede müşterilerimizin ihtiyaç duyabileceği her türlü yedek parça her zaman sevk edilmeye hazır oluyor” diye konuştu.

 

Uzman ekibi ve geniş bayi ağı ile sektöründe lider

 

1980 yılında kurulan Habib Makina, 41 yıllık deneyimiyle Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’nun lider markalarını Türkiye endüstrisi ile buluşturuyor. Habib Makina, çelik boru kesme ve plaka kaynak ağzı açmada, 20 senedir İtalya’nın ve dünyanın lider markalarından olan GBC’nin tek ve lider Türkiye distribütörü olarak faaliyet gösteriyor. Saç plakalara ve borulara kaynak ağzı açma ve boru kesme uygulamalarında endüstriyel dünyanın profesyonel çözümü ortağı olan GBC, İtalya’da üretiliyor ve tüm dünyada zor işlerin kolay çözümü olarak tanınıyor.

 

Satış faaliyetlerinde Türkiye endüstrisinin ihtiyaçlarına odaklanarak, iç pazara ağırlık veren Habib Makina, Türkiye’nin dört bir yanında yer alan 100’e yakın bayisi aracılığıyla müşterilerine en iyi ürünleri ve hizmeti en uygun fiyatlara sunmaya devam ediyor. Habib Makina, günümüzün artan rekabet şartlarında; uzman ekibi ile sunduğu teknik destek, satış sonrası servis ve hızlı yedek parça tedariğiyle rekabette öne geçmekle kalmayıp, sektörüne liderlik etmeyi sürdürüyor.

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.