15 Temmuz 24 Pazartesi 17:38
Pazartesi, Temmuz 15, 2024
spot_img

EN YENİ

“MAPA Professionnel Olarak Hedeflerimizin Üstünde Bir Büyüme Yaşadık”

Mapa Professionnel Ülke Müdürü Tolga Karabacak:

“MAPA Professionnel Olarak Hedeflerimizin Üstünde Bir Büyüme Yaşadık”

1948’den beri profesyonel ve endüstriyel uygulamalar için koruyucu eldivenler üreten Mapa Professionnel, distribütörleri aracılığı ile ürünlerini 7 kıtadaki pazarlara ulaştırıyor. İş eldiveni sektöründe dünya çapında bir marka olan Mapa Professionnel, piyasada kullanılan birçok eldivenin keşfini gerçekleştirerek iş güvenliği ekipmanları sektöründe öncü rol üstlenmeye devam ediyor.

İnsan sağlığını ve iş kazalarını doğrudan etkileyen bir iş kolunda olduklarını ve bu yüzden hem kullanıcıların hem de üreticilerin azami seviyede dikkatli olması gerektiğini ifade eden Mapa Professionnel Ülke Müdürü Tolga Karabacak, KKD üretiminde ülkemizin hızla geliştiğini ve amaçlarının daha üst seviyede ürünler üretmek olduğunu söylüyor.  Tüm sektörleri etkileyen zorlu bir seneyi geride bıraktıklarını ve bu dönemde hedeflerinin çok üstünde bir büyüme yaşadıklarını ifade eden Tolga Karabacak ile yaptıkları çalışmalar hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firmanız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? İş güvenliği alanında hangi ürün gruplarınız ile hizmet veriyorsunuz?  Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

MAPA Professional 1948’den beri profesyonel ve endüstriyel uygulamalar için koruyucu eldivenler üreten ve pazarlamasını yapan dünya lideri bir markadır.  Eldivenlerimiz 7 kıtada iş ortaklarımız, distribütörlerimiz aracılığı ile son kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

MAPA hali hazırda pazarda yoğun olarak kullanılan birçok eldiven tipinin keşfini gerçekleştiren firmadır. Buna,1957 yılında ilk pamuk havı emdirilmiş (floke) eldivenin MAPA tarafından imalatını örnek verebiliriz.

Ürün gruplarımızı başlıca Sıvıya Mukavemetli Eldivenler  – Kimyasallara Mukavemetli Eldivenler – Hassas İş Eldivenleri – Genel Kullanım – Kesilmeye Mukavemetli Eldivenler  – Termal Koruma Eldivenler  – Biyolojik Koruma Eldivenler –Tek kullanımlık Eldivenler  – İnşaat Eldivenleri – Balıkçılık Eldivenleri – Temizlik Eldivenleri  – Gıda Endüstrisi Eldivenleri olarak sınıflandırabiliriz.

İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren ve sorumluluğu büyük olan bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Bu noktada doğru ürünü nasıl tanımlarsınız? Kaliteli KKD ürünlerinde hangi özelliklerin bulunması gerekiyor? Firmanız bu noktadaki konumu hakkında neler söylersiniz?

Mutlaka Uluslararası Bağımsız Test Kuruluşlarından alınmış geçerli normu bulunan ürünlerin kullanılması gerekiyor. Belirttiğiniz gibi insan sağlığını ve iş kazalarını doğrudan etkileyen bir iş kolundayız. Bu yüzden hem kullanıcıların hem de üreticilerin azami seviyede dikkatli olması gerekiyor.

Pandemi sürecinin etkisi satış ve pazarlama faaliyetlerinize nasıl yansıdı? Bu dönemde pazarlama faaliyetlerinizi nasıl şekillendirdiniz?

Tüm sektörlerde olduğu gibi zor bir dönem geçirdik. Müşteri ziyaretlerinin yerini online görüşmeler aldı. Bu süreci en az hasarla atlatmaya çalıştık.

Dünya genelinde KKD ürünleri ile Türkiye KKD ürünlerin üretimini karşılaştıracak olursak Türkiye’yi nasıl konumlandırırsınız?

Ülkemizde bu alanda üretim hızla gelişiyor, tabi daha üst seviyede ürünlerin üretilebilmesi hepimizin amacı.

 Çevre politikası ve sürdürülebilirlik ile ilgili yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Geçen sene AB direktifleriyle uyumlu olarak yeni nesil “Çevreci Ambalajlara” geçtik. Şirket olarak karbon ayak izimizi her geçen sene azaltıyoruz.

Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz? Yönetmeliklerle ilgili sıkıntı ya da değişmesi gereken maddeler var mı? Bu konudaki fikirlerinizi almak isteriz.

Tabi her sektör gibi dövizde yaşanan sıkıntı sektörü çok etkiledi. Tüm ürünlerin ana girdisi döviz ile olduğundan kaçınılmaz fiyat artışları oldu. Bunu navlunda ve enerjide yaşanan hiç görülmemiş orandaki artışları da ekleyebiliriz.

2021 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Sektör açısından önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?  

Bu zor senede hedeflerimizin çok üstünde bir büyüme yaşadık yine. Bu başarıda ucuz, kalitesiz ürünler yerine daha kaliteli, uzun ömürlü ve dayanıklı ürünleri tercih eden bilinçli müşterilerimizin ve bayilerimizin rolü çok büyük.

Son olarak sektörün durumuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de iş güvenliği sektörü hızla büyüyor. Ama hala istenilen noktadan çok uzağız. Önümüzdeki sene geçen sene ülke olarak yaşadığımız sıkıntıların hafifleyip düzeleceğini umut ediyoruz. Daha öngörülebilir bir ortamda sektörün hızla büyümeye devam edeceğini düşünüyorum.

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.