15 Temmuz 24 Pazartesi 16:34
Pazartesi, Temmuz 15, 2024
spot_img

EN YENİ

Bedih Group, Sürdürülebilir Ticaret Anlayışı ve Kaliteli Ürün Yelpazesiyle Sektöre Hizmet Veriyor

Bedih Group, 2008 yılından bu yana uluslararası ticaret sahnesinde yer alarak, Türkiye’den Avrupa’ya boksit ve inşaat malzemeleri ihraç ederken, aynı zamanda Ukrayna’dan kahverengi alüminyum oksit, silisyum karbür, kumlama sarf malzemeleri ve kesme taşı ithal ediyor.

Son iki yılda ise dijitalleşme ve pazarlama alanlarına yoğunlaşarak, markalaşma stratejilerini güçlendirmiş olan Bedih Group, “Kumtaş” markasıyla aşındırıcı ürünler piyasasında önemli bir oyuncu haline gelmiş durumda. Zaporizhzhia Abrasive Plant fabrikasıyla sağladığı iş birliği ve kaliteli ürün yelpazesiyle, sektördeki varlığını güçlendiren Bedih Group, sürdürülebilir ticaret anlayışıyla sektöre hizmet veriyor.

 Öncelikli hedeflerinin holdingleşme olduğunu ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Bedih Group Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Bedih ile firma faaliyetleri ve hedefleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firmanızın güncel çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Bedih Group 2008 yılından beri uluslararası ticaret alanında faaliyetlerini sürdürmektedir. Bedih Group, 2023 yılında, anonim şirket çatısı altında yeniden organize oldu. Uluslararası Ticaret alanında faaliyetlerini sürdürürken bağlı şirketleri de birçok farklı alanda faaliyet göstermektedir. Türkiye’den Avrupa’ya boksit ve inşaat malzemeleri ihraç ederken, Ukrayna’dan Türkiye’ye de kahverengi alüminyum oksit, silisyum karbür, kumlama sarf malzemeleri ve kesme taşı ithal etmektedir. İthal ettiğimiz ürünler Ukrayna’nın Zaporijya kentinde bulunan “Zaporizhzhia Abrasive Plant”  tesisinde üretilmektedir. Zaporizhzhia Abrasive Plant Ukrayna’daki tek taşlama malzemeleri üreticisi olmakla birlikte Doğu Avrupa’daki en büyük aşındırıcı malzeme üreticilerinden biridir. Fabrika ile geliştirdiğimiz iş birliği sonucu Türkiye’deki ticaret hacmini %200 oranında arttırarak büyük bir başarıya imza attık. Ukrayna’da aktif olarak devam etmekte olan lüks konut projelerimizle birlikte ciddi inşaat projelerinde de yüklenici firma olarak yer almaktayız.

Son iki yıllık süreçte çalışmalarınızı daha çok hangi alana (Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, üretim vb.) yoğunlaştırdınız?

Son iki yıllık süreçte dijitalleşme ve pazarlama alanına ağırlık verdik. Öncelikli hedefimizi holdingleşme olarak belirledik. Bu anlamda en önemli eksikliğimiz olarak tespit ettiğimiz dijitalleşme sürecimize yoğunlaştık.

İkinci önemli hedefimiz de marka ismini “Kumtaş” olarak belirlediğimiz aşındırıcı ürünler ithal eden firmamızı piyasaya tanıtmaktı. Ukrayna piyasasında köklü bağlantılarımız ve ciddi bir itibarımız var. Bu birikimimiz sayesinde doğu Avrupa’nın en büyük aşındırıcı üreticilerinden birisi olan Zaporizhzhia Abrasive Plant fabrikasıyla anlaşma sağladık ve piyasada Zapo ürünleri olarak bilinen yüksek kaliteli aşındırıcı ürünleri ithal etmeye başladık.

Bu alanda oldukça yeniyiz o yüzden ağır ama emin adımlarla ilerliyoruz. İlk hedefimiz piyasaya kendimizi tanıtmaktı. En büyük avantajımız ithal ettiğimiz ürünün kalitesinin bilinir olması. Bu da ana odak noktamızın tanınırlığımızı sağlayıp gerekli güveni sağlamak olmasını sağladı. Bunun için belli bir zamana ihtiyacımız var. Bu sektöre girerken iş tecrübemiz gereği bu faktörün farkındaydık. Yine aynı tecrübe neticesinde hızlı sonuçların firmalar için yıkıcı olabileceğinin de bilincindeyiz. Bize göre yeni kurulan bir firmanın başına gelebilecek en tehlikeli şey hızlı gerçekleşen başarıdır. Bazen bir sektöre muazzam bir zamanlamayla girip muazzam bir ivme yakalayabilirsiniz fakat bu başarı sizden kaynaklı değil, o dönemki piyasa durumu neticesinde gerçekleştiği için sürdürülebilir olmayacaktır. O tip hızlı başarılar piyasa koşullarının değişmesiyle birlikte hızlı bir yıkıma yol açar. Bu yüzden bizim ticaret anlayışımızın odak noktası sürdürülebilirliktir. Gerçek ve sürdürülebilir başarı ağır ve sağlam adımlarla inşa edilir. Bu sebeple pazarlama sürecimizi ürün satmak üzerine değil de kendimizi piyasaya tanıtma üzerine inşa ettik. Gerek dijital alanda gerek bizzat sahada piyasa aktörlerine kendimizi tanıttık. Elbette bu satışlarımıza da yansıdı fakat hedeflediğimiz ticaret hacmi oldukça yüksek ve bunun için biraz daha zamana ihtiyacımız var.

2023 yılında en çok talep gören ürünleriniz hangileri oldu? Pazara sunduğunuz yeni ürünler oldu mu?

Aşındırıcı ürünlerimizden en çok talep edilenler kesme ve taşlama taşları oldu. Piyasada Çin üretimi ürünlerin ciddi bir hakimiyet elde ettiğini gözlemledik fakat Çin ürünleri fiyat olarak avantajlı olsa da ürün kalitesi bununla ters orantılı. Buna ek olarak ciddi bir lojistik maliyeti de var. Bu fiyat avantajını azaltıyor. Bizim ithal ettiğimiz ürünler lojistik olarak avantajlı bir konumda ve Zapo ürünlerinin kalitesi de piyasada ciddi bir bilinirliğe sahip. Buna ek olarak ürünlerimiz ile Çin ürünleri arasındaki fiyat farkı da uygun bir aralıkta olduğu için ithal ettiğimiz kesme ve taşlama taşlarına çok yoğun ilgi gösterildi. Açıkçası ithal ettiğimiz alüminyum oksit de benzer avantajlara sahip fakat o üründe şu aşamada hedeflediğimiz noktada değiliz.

Satış ve pazarlama faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu alanda yaptığınız yenilikler var mı?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi ilk hedefimiz satış yapmaktan ziyade bilinirliğimizi arttırmaktı. Dijital alanda sadece buna odaklandık. Sahada ise aynı hedefle özel bir strateji izledik. Sahada pazarlama alanında çalışan ekip arkadaşlarımızın tamamı belli bir yaşın üzerindedir. Genç ve enerjik ekip arkadaşları yerine piyasa tecrübesine sahip, ciddi bir pazarlama birikimi olan, deneyimleri neticesinde farklı insan profilleriyle başarıyla diyalog kurabilme yeteneği edinmiş bir ekip kurduk. Bu ekip arkadaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz toplantılarda hedefimizi anlattık. Bizim her işimizde ilk hedefimiz firmamızı tanıtmak ve güven kazanmaktır. Anlık satışlar bizim için hiç bir anlam ifade etmiyor biz her zaman için sürdürülebilir ilişkileri hedefleriz.

Bu yüzden saha ekibimiz emsallerinden farklı olarak ürün satmak için değil firmamızı tanıtmak için çalıştılar.

Çevre politikası ve sürdürülebilirlik alanında yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Biz üretici değiliz fakat çalıştığımız firmaları seçerken çevre ve sürdürülebilirlik politikalarını dikkatle inceliyoruz. Zaporizhzhia Abrasive Plant fabrikası da bu konuda oldukça şeffaftır ve bu politikalara önem verir. Ayrıca Zaporizhzhia Abrasive Plant bir Ukrayna firmasıdır ve uzun yıllar boyunca Ukraynalılarla iş yaptığımız için Ukrayna halkının doğa sevgisinin şahitleriyiz. Ukrayna denilince gözümüzde ilk canlanan şey doğayla iç içe olan şehirleri oluyor. Ukrayna halkının doğa sevgisinin en büyük göstergelerinden birisi de kesinlikle budur. Yıllar içerisinde nüfus ve büyüyen şehirler de hiçbir şekilde bu dokunun bozulmasına sebep olmamış. Ukrayna’nın başkenti Kiev için meşhur bir deyim vardır: “Normalde şehirlerin parkları olur fakat Kiev’de parkların şehri vardır”.

2023 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Sektör açısından önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?

2023 yılı bizim için kesinlikle istikrarlı bir şekilde ilerlediğimiz bir yıl oldu. Bu bizim için en önemli konudur ve bizim için istikrar ticari anlayışımızın temelidir. Önümüzdeki dönemden en büyük beklentimiz sabırla inşa ettiğimiz süreçlerin meyvelerini yemeye başlayabilmektir. Böylece farklı alanlarda farklı girişimler gerçekleştirebiliriz.

Eklemek istedikleriniz?

Öncelikle bize yer verdiğiniz için müteşekkiriz. Piyasada eksikliği hissedilen önemli bir alanda hizmet veriyorsunuz. Bu yüzden önümüzdeki dönemin sizin için de başarılı geçmesini temenni ediyoruz.

 

 

 

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.