Anasayfa » Röportaj » SGS EL ALETLERİ TÜM ÜRÜNLERİN GARANTÖRÜ

SGS EL ALETLERİ TÜM ÜRÜNLERİN GARANTÖRÜ

Türkiye’nin önde gelen el aleti üreticilerinden biri olan ve aynı zamanda İstanbul Hırdavat Fuarı’nın da Gold sponsorluğunu üstlenen SGS El Aletleri, Nalbur Teknik dergisinin aralık sayısına konuk oldu. SGS EL ALETLERİ ile ilgili detaylı bilgi almak adına röportaj yaptığımız Umut Ay şu açıklamalarda bulundu: “Piyasanın şartlarına göre üretimini her geçen gün büyüterek ülke ekonomisine fayda ve istihdam sağlamak için tüm gayretiyle çalışan firmamız, yaklaşık 400 çeşit ürün üreterek toplamda 1600 çeşit ürün yelpazesi ile 12 bin m2 alanda hizmet vermektedir.
 SGS EL ALETLERİ’nin en belirgin özelliği olarak ürünlerinin tamamında hiçbir yedek parça ücreti talep etmeksizin servis garantisi ve tamiri olmayan ürünlerde değişimini yaparak müşteri memnuniyetini ön planda tutmasıdır.”

Kurumunuzun kuruluş ve bugünlere geliş süreci ile ilgili bilgi verir misiniz?

Firmamızın Kurucusu Selahattin ÖZTÜRK üretime 1980’li yıllarda başlayıp ilk ürünümüz olan demir testere kolunu üreterek firmamızın temelini atmıştır. Her geçen yıl üretim kapasitesini arttırarak büyüyen firmamız piyasanın istek ve ihtiyaçlarına göre üretim yapmaya devam etmektedir. SGS markası adı altında 400 çeşit ürün üretimi yapan firmamız üretmenin heyecanını her daim hissetmektedir.

Hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyorsunuz? Marka ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Hırdavat, yapı ve inşaat sektörüne hitap eden firmamızın ürünleri sıvacı grubu, iş güvenliği, bahçe grubu, el aletleri, yapı kimyasalları, yapışkanlı bantlar, bağlantı elemanları gibi ürün yelpazesi geniş bir sektöre hitap etmektedir.

SGS El Aletleri San. ve Tic. Ltd. Şti. firmamıza ait  SGS, SELAHATTİN ÖZTÜRK EL ALETLERİ, SGSPLUS, SGSPROTECT, FİXED, ŞAH KİLİT markalı tescilli ürünlerimiz ile üretim ve ithalatı büyüterek devam ettirmekteyiz.

Türkiye içerisinde üretim gücü ve kapasitenizden bahseder misiniz?

SGS üretiminin tamamını Selimpaşa-Silivri’deki yeni tesisinde toplamda 12.000 m2 kapalı alanda devam etmektedir. 400 çeşit olan ürün üretimini sürekli arttırmayı hedefleyen firmamız 2018 yılında iş güvenliği eldiveni ve oda kapı kilidi üretimi ile SGS markası adı altında yeniliklere devam edecektir.

İhracat alanındaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz? SGS hangi ülkelerde yer alıyorsunuz?

İhracat alanında ;  yurt dışında yaptığımız hizmetlerle AZERBAYCAN, KOSOVA, BOSNA-HERSEK, ARNAVUTLUK, MAKEDONYA, BULGARİSTAN, IRAK, CEZAYİR, FİLİSTİN, DUBAİ, FAS, MISIR, TUNUS, LÜBNAN ve MOLDOVA’ya aktif satışlarımız bulunmaktadır.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Çağımızın en büyük gelişmelerinden birisi şüphesiz inovasyondur. Bizde bu alanda mevcut ürünlerimizi geliştirerek ve kalitesini arttırarak inovasyona gitmekteyiz. Ar-ge çalışmalarımızda takım ruhu olmazsa olmazlarımızdandır.

Bu alandaki faaliyetlerimiz uzman mühendis ekibimiz ile yurtiçi ve yurt dışından gelen taleplerin en üst seviye ve kalitede gerçekleştirmemizdir.

Yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriyorsunuz? Önümüzdeki dönemler için yatırım planlarınız var mı, varsa nelerdir?

SGS el aletleri için yatırım olmazsa olmazlarındandır.
Amacımız ülke ekonomisine katkı ve istihdam sağlamak olup yurtiçi ve yurt dışındaki bayilerimizin talepleri ve istekleri doğrultusunda üretim alanında ilerlemektir.

2018 yılı planlarımız arasında iş güvenliği eldiveni ve oda kapı kilidi üretimi bulunmaktadır.
Hedefimiz elektrikli el aletleri ithalatı ile sektörde en iyi kalite ve fiyat politikasıyla iz bırakmaktır.

Şirketimizin ürün portföyünün genişletilmesi ve sektördeki pazar payının artırılması kapsamında faaliyetleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Ürün çeşitliliğimizi piyasa taleplerine göre arttırmakta olan firmamız ürün yelpazesini her yeni dönemde daha da genişletmektedir. Firmamızın prensipleri en iyi kaliteyi en iyi fiyata sunmak olup , bayilerimizin satış politikasını rahatlatmaktır.

Türkiye genelinde kaç bayiiniz var? Satış ve pazarlama alanında ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz?

Türkiye genelinde 280 bayimiz bulunmaktadır. Satış ve pazarlama ekibimiz bayilerimizin taleplerini daima dikkate alarak en iyisini yapabilmek için çalışmalarını
sürdürmektedir.

Bayilere ne gibi avantajlar sunuyorsunuz? 

Bayilerimiz SGS markası adı altında sattığı her ürünü garantili bir şekilde sattıkları için satış sonrası hizmet bizi en önemli kılan avantajımızdır.
Ayrıca verilen siparişlerin en hızlı ve eksiksiz bir şekilde sevk edilmesi firmamızın öncelikleri arasındadır.

2018 yılı için sektörünüz açısından öngörüleriniz ve beklentileriniz nelerdir?                         

2017 yılı için öngörülen %5’lik büyümenin 2018 yılında gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Buna dayalı olarak üretim ve ticaret alanında faaliyet gösteren firmalar belirsiz bir bekleyiş içerisindedir. Biz ise rehavete kapılmayıp emin ve doğru adımlarla üretmeye devam edecek olup heyecanımızı yitirmeyeceğiz.

Sektörün sıkıntıları hakkında neler söylemek istersiniz? Bu konuda sunacağınız çözüm önerileri nelerdir?

Sektörümüzün en önemli sıkıntısı uzun vadeli ödemelerdir. Ne yazık ki her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de merdiven altı diye tabir ettiğimiz emek hırsızı firmalar baş göstermektedir. Bunlar ürün ve ambalaj taklidine giderek piyasa maliyetinin bile altında fiyatlar ile satış yapmaktadır. Elde ettikleri kazanım ile sadece günü kurtararak ayakta durmaya çalışmaktadır. 2018 yılı kalitesini ve gücünü koruyanın ayakta duracağı bir yıl olacaktır.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Üreticinin kıymetini bilen bir ülkede yaşamanın hepimizin hayali olduğunu düşünüyorum.
Devletimiz tarafından alınacak üreticisini koruyan karar ve tedbirlerle sanayimizin
çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

#SGS, #elaletleri, #ihracat