Anasayfa » Röportaj » Ideal Standard’dan Mavi Sorumluluk

Ideal Standard’dan Mavi Sorumluluk

ıdeal

30’dan fazla ülkede 10 bin çalışanı ile banyo ürünlerinde marka olan Ideal Standard, ‘Blue Responsibility’ felsefesi ve buna bağlı geliştirdiği teknolojiler ile enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda doğal kaynakların da korunmasına katkıda bulunuyor. Kullanıcılar için ekonomik, hijyenik ve güvenilir bir yaşam alanı oluşturan Ideal Standard’ın yakından takip ettiği teknolojiyi tanımak adına, Ideal Standard Satış ve Pazarlama Direktörü Emre Kılıç ile Nalbur Teknik dergisi ekim sayısına özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Ideal Standard’ın ana felsefelerinden olan “Blue Responsibility” kavramı nedir? Ideal Standard için ne ifade eder?

Çok uluslu bir dünya firması olan Ideal Standard International, 200 yıllık geçmişi, 30’dan fazla ülkede 10 bin’den fazla çalışanı ile banyo ürünlerinde dünyanın lider markasıdır. Ideal Standard, geliştirdiği teknolojilerle çevreye duyarlı çözümler üretmeyi kendisine misyon edinmiş bir marka. Ideal Standard’ın bu konuda geliştirdiği Blue Responsibility felsefesi ve buna bağlı olarak geliştirdiği teknolojiler; ürünlerle su ve enerji tasarrufu sağlayarak doğal kaynakların korunmasına ve kullanıcıların daha sağlıklı bir yaşam alanına sahip olmalarına katkıda bulunuyor. “Blue Responsibility” sadece yeşil bir dünya oluşturmak değil, kaynakları ve bütçemizi de korumayı kapsayan bir felsefe. Blue Responsibility ile Ideal Standard ürünleri su ve enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra tüketicilerin de beklentilerini karşılayarak onlar için ekonomik, hijyenik ve güvenilir bir yaşam alanı oluşturuyor. 21. yüzyılda, su kaynaklarının yönetimi artık sadece önemli olmaktan çıktı, hayati derecede önemli bir hal aldı. Su sarfiyatının yüksek ölçüde yapıldığı banyolarda, akıllı banyo ürünleri üzerinde uygulanan teknolojiler ile su kaynaklarının sürdürülebilirliğine olumlu katkıda bulunmak mümkün. Bu sorumluluğun bilincinde olan Ideal Standard ilk olarak 1960’lı yıllarda, banyolarda devrim niteliğinde su tasarrufu sağlayan Seramik Disk Kartuş’u insanlığın kullanımına kazandırdı. 1995 yılında yenilikçi Eko Sistem’i sundu. 2003 yılında ise su ve enerjide %50’ye varan tasarruf sağlayan Click Kartuş teknolojisini duyurdu. Ayrıca Ideal Standard’ın tüm rezervuarları çift kademeli su boşaltma sistemine sahip. Bu sistemle tam ve yarım su seçenekleriyle ihtiyaçtan fazla su harcanmayarak maksimum su tasarrufu sağlamaya yardımcı oluyor. Özetle, devrimsel nitelikteki birçok yeniliği sektöre Ideal Standard kazandırdı. Rimless olarak adlandırılan kanalsız klozetin mucidi de Ideal Standard’dır.

Ideal Standard olarak teknoloji sizin için ne ifade ediyor? aa

Teknoloji artık hayatımızın her alanında ve akıl almaz bir hızla gelişiyor. Özellikle banyolardaki dekorasyon anlayışı teknolojinin bu hızlı gelişimi içerisinde çok farklı bir boyuta taşındı. Kullanıcılar artık şık, estetik ve fonksiyonel tasarımlar kadar teknolojik özelliklere sahip ve çevreye dost tasarımları da tercih etmeye başladı diyebiliriz. Banyolardaki yenilenme özellikle kullanılan teknolojiyi daha ön plana çıkardı. Ideal Standard’ın dünyada 7 mükemmellik ofisi bulunuyor ve bu ofislerde 140 mühendis çalışıyor. Yeşil üretim ve çevreci çalışmalar konusunda dünya çapında takip ettiğimiz ciddi çalışmalarımız var. Bu çalışmalara Türkiye’de de hız verdik. Tüm dünyada olduğu gibi su tüketimi Türkiye gibi zengin doğal kaynaklara sahip olan bir coğrafya için de artık son derece önemli. Ürünlerimizin tümü çevreye saygılı, insanı düşünen ve yaşamı koruyan ürünler. Bilinçlenen üretim ve dağıtım zihniyeti ile birlikte tüketicilerimizi de bu konuda daha dikkatli olmaya çağırıyoruz.

Teknoloji alanında geliştirdiğiniz ürünler hakkında bilgi verir misiniz? Geliştirdiğiniz teknolojiler paralelinde sektöre ne gibi yenilikler sundunuz?

Ideal Standard; banyo ve mutfak armatürlerinden vitrifiye seramik ürünlerine, duş sistemlerinden gömme rezervuar sistemlerine, banyo mobilyasından akrilik ürünlere kadar tüm banyo ekipmanlarında hizmet veren, tek marka ile banyodaki tüm ihtiyaçları karşılayan uluslararası marka olma özelliğini taşıyor. Devrimsel nitelikteki birçok yeniliği sektöre kazandırmış bir marka Ideal Standard. Örneğin bataryalardaki Seramik Kartuş, Click Kartuş, IdealPure, BlueStart, Coolbody teknolojilerinin ilk oluşturan firması Ideal Standard oldu. Yine kanalsız klozetin de mucidi Ideal Standard’dır. Son olarak Ideal Standard yine devrim niteliğinde bir inovasyona imza atarak hayata geçirdiği Aquablade teknolojisi ile dünyada bir ilki gerçekleştirdi. “Microslot” teknolojisinin kullanıldığı Aquablade ile, su tıpkı bir şelale gibi tüm hazneye eşit olarak dağılmakta, klozetin arka, ön ve yan olmak üzere tüm bölgelerine ulaşarak, %100 temizlik ve hijyen sağlıyor. Böylece yıkanmamış alanlar bırakan geleneksel klozetlerden ve yeni nesil kanalsız klozetlerden %20 daha iyi bir performans sergiliyor. Su perdesi şeklindeki kanal tasarımı ile türbülansı azaltıp yıkama performansını maksimize ederek aynı zamanda daha sessiz bir yıkama imkanı sunan Aquablade, klozet kapağının oturma kısmı kapanınca su çıkış kanalı hiçbir şekilde gözükmediği için estetik açıdan da farkını ortaya koyuyor.

Türkiye’de banyo ürünleri pazarına yön veren trendler neler oluyor? Türkiye ve dünyada bu trendler farklılık gösteriyor mu?

Öncelikle; banyolar artık birer kişisel yaşam alanı. İnsanlar bu alanda dinlenmek, keyifli vakit geçirmek ve huzur bulmak istiyor. Günden güne gelişen tasarım anlayışı, evin en kişisel alanlarından olan banyolara da ilham kaynağı oluyor. Modernizm, estetik, şıklık, fonksiyonellik, teknolojik özellikler gibi kavramlar ise günümüz banyolarının olmazsa olmazları arasında yerini alıyor. Trendleri kullanıcıların mükemmel bir banyodan beklentileri belirliyor diyebiliriz. Bu bizim ülkemizde de tüm dünyada da bu doğrultuda. Elbette bazı gözlemlerimiz var. Örneğin; banyolarda kullanılacak ürünlerde- bu klozet de olabilir duş başlığı da- seçim yapılırken ‘kullanım kolaylığı’ ve ‘estetik görünüm’ gibi özelliklerin yanı sıra özellikle son yıllarda artan çevre bilinci nedeniyle ‘ne kadar çevreci olduğu’ gibi özellikleri dikkate alınıyor. Su sarfiyatının yüksek ölçüde yapıldığı banyolarda, tüketiciler için kullandıkları ürünlerin ‘ne kadar su tasarrufu sağladığı’ konusu hızla artan oranda önem taşıyor. Özetle; teknoloji, tasarım ve kaliteyi bir araya getiren modellerin çevre ve sağlık bilinci de irdelenerek tercih edildiğini ifade etmek mümkün. Banyo teknolojilerinde birçok ilk imza atan dünya lideri IDEAL STANDARD olarak su ve enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra tüketicilerin beklentilerini karşılayarak onlar için ekonomik, hijyenik ve güvenilir bir yaşam alanı oluşturuyoruz.

Ideal Standard olarak satış sonrası hizmet hakkında neler söylemek istersiniz?

Satış sonrası hizmet ve müşteri memnuniyeti günümüzde her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de çok büyük önem taşıyor. Bu anlamda kurduğumuz ve sürekli olarak geliştirdiğimiz teknik servis ağımızla müşterilerimizin ihtiyaçlarına en kısa sürede ve doğru çözümlerle hizmet vermeye çalışıyoruz. Özellikle satış sonrasında tüketiciler, firma çalışanlarımızla kolayca iletişim kurabiliyor. Bu da tüketici ve marka arasındaki bağı güçlendiriyor. Tabi ki en önemli amacımız müşteri memnuniyetini sağlayabilmek.

Ideal Standard’ın piyasaya sunacağı yeni ürün var mı? bb

Ideal Standard olarak 2016 yılında seramik sağlık gereçleri alanında özellikle Aquablade teknolojisi üzerinde yaptığımız çalışmalarla en son teknolojiye sahip tasarımlarımızı kullanıcıların beğenisine sunduk. Bu yıl Aquablade teknolojisine sahip 4 yeni ürünümüz var. Birçok ödül alan Aquablade teknolojisini önümüzdeki dönemlerde daha fazla üründe görmeye devam edeceğiz. Armatürde ise su ve enerji tasarrufu sağlayan çevre dostu ürünleri tasarlıyoruz. Özellikle son zamanlarda daha az su tüketen armatürler ve daha fazla temizlik sağlayan hijyenik seramik ürünler üzerindeki çalışmalarımıza yoğunlaşmış durumdayız. Geliştirdiğimiz teknolojilerle tüm dünyada birçok ilke imza atan bir marka olarak tasarımlarımıza her yıl yenilerini eklemeye, kalite ve teknolojiyi birlikte sunan ürünlerimizi piyasaya sunmaya devam edeceğiz.

#IdealStandard #MaviSorumluluk #IdealStandarddanMaviSorumluluk #Mavi #Sorumluluk

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*