Anasayfa » Röportaj » Hazet Türkiye Pazarında Hızla Büyüyor

Hazet Türkiye Pazarında Hızla Büyüyor

El aletleri sektörünün dünyaca ünlü Alman firması Hazet, İstanbul’da yaptığı toplantı ile yeni ürünlerini tanıttı. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden bayilerin katıldığı toplantıda Hazet Bölge Satış Direktörü Rudi Husmann ve Hazet Teknik Tanıtım Sorumlusu Ömür Çayırhan ürünler ve çalışmalarla ilgili detaylı bilgiler verdiler.

Toplantıda ayrıca, Hazet Türkiye Direktörü ve Türkiye mümessili olan BS Tool Trade Genel Müdürü Bülent Savaş 2015 yılında Türkiye pazarına kararlı adımlarla giren Hazet’in ürünleri ve seslendiği sektörlerle ilgili önemli bilgiler verdi:   Savaş: “Hazet’in ürün gamı ön plana alındığında öncelikle otomotiv sektörüne hitap ettiği dikkat çekmektedir. Dünyanın önde gelen otomobil markaları olan Mercedes, BMW, Volkswagen gibi pek çok ünlü markanın teknik servislerinde yoğun olarak tercih edilen ve kullanılan Hazet, müşteri odaklı olarak geliştirdiği alt yapı sistemiyle de diğer el aleti markalarından ayrılarak ön plana geçmektedir.  Her otomobil firmasının teknik servisleri için özel tanımlı el aletleri sunan Hazet, bu alanda tanımlanmış kodlu sistemiyle özel üretimler gerçekleştirmektedir. Örneğin Mercedes araçlarında kullanılan XYZ kodlu el aletinin Hazet numaralı karşılığı mevcuttur.  Bu çalışma, servis teşkilatlarının çalışmalarını hızlandırmakta ve büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan servis merkezindeki kullanıcı kaliteli, hızlı ve çabuk hizmet alabilmekte ve yansıtabilmektedir.” dedi.

Aynı şekilde, Hazet’in, havacılık sektörü ve sanayinin pek çok alanında kullanılan el aletleri de ürettiğine dikkat çeken Bülent Savaş, Hazet’in bu sektörlere yönelik geniş ürün yelpazesinin ergonomik kullanımları ve uzun ömürleri sayesinde kullanıcılar tarafından ilk tercih edilenler arasında olduğuna da işaret etti.

n31

Almanya’da pazar lideri olan Hazet, Türkiye’de pazarında son yıllarda daha fazla görünür oldu. Firmanın Türkiye hareketlerini yöneten Savaş, şirketin, son bir yıl içinde hedef büyüttüğünü ve pazarda kaliteli ve son teknoloji ürünleriyle daha fazla yer almak için kolları sıvadığını belirtti. Bülent Savaş, 2015 yılından bu yana Türkiye pazarında daha etkin olan ve emin adımlarla yürüyen Hazet’in, her yıl koyduğu hedeflerine başarıyla ulaştığını ve şu an pek çok sektörde aranan marka olduğunu söyledi. Savaş, kısa bir gelecekte pazar liderliği için hızla alt yapı çalışmaları yapan Hazet’in, bunları tamamlamakta olduğunun müjdesini de verdi. Bülent Savaş,  şirketin ilkeli duruşunu şöyle açıkladı:
“Kullanıcı memnuniyeti ön planda çalışma prensibine sahip olan şirket, gelecek planlarının odak noktasına, kısa sürede tedarik ve müşteri memnuniyetini koymuş bulunmaktadır. Şirket, çalışmalarıyla ilgili gelişmeleri safha safha iş paydaşlarıyla paylaşmayı planlamaktadır“

Hazet’in Türkiye’de aktif 6 satış noktası bulunuyor. Bu sayının birkaç eklemeyle artacağını belirten Savaş,  “İthalatçı bayi teşkilatının çok büyük desteğini alan Hazet, gelecekte de genişleyen bayi ailesiyle tam gaz yollarına devam edeceklerine inanmaktadır.  Türkiye’nin geniş coğrafyası ve hızla artan pazar potansiyeli karşısında hedefimize kollektif oyun/takım anlayışıyla, 3B kuralı (birlik-beraberlik-başarı) içinde,  emin adımlarla ilerleyeceğimize yürekten inanıyoruz.” dedi.

Bülent Savaş son olarak, bayileriyle aralarında kurulan güven ilişkisinin çok önemli olduğuna inanan Hazet’in, Türkiye pazarında kendisine verilen destek için tüm bayilerine içten teşekkür ettiğini de belirtti.

HAZET

Almanya el aleti sektöründe piyasa lideri olan Hazet, 1878 yılında Remscheid kentinde kurulmuştur. Konusunda Almanya pazarının en güçlü ve kaliteli markası olarak kabul edilen Hazet adını, kurucusu Hermann Zerver’in isim ve soyadını ilk harfleri olan “H” ve “Z” nin okunuşlarının birleştirilmesinden almıştır.

Bugün Almanya’nın dört ayrı bölgesinde, dört farklı fabrikası bulunan Hazet, Avrupa’nın en gelişmiş el aleti üretimini gerçekleştirmektedir. Şu anda beşinci kuşaktan aile yönetiminin iş başında olduğu firma, otomotiv sektörü başta olmak üzere tüm sanayi kollarında kullanılan en son teknoloji ile üretilmiş el aletlerini tüm dünya pazarlarına sunmaktadır.

Hazet’in, Almanya’nın Remcsheid kentinde bulunan ilk fabrikası Avrupa’nın en ileri teknolojiye sahip üretim alanlarından biridir. Plant 1 olarak isimlendirilen bu fabrikada, dövme, CNC temelli üretim, rakipsiz deneyim ve en gelişmiş teknoloji kullanılarak yapılmaktadır. Burada genel amaçlı el aletleri ve kalıplar üretilmektedir.

Heinsberg’de bulunan ikinci fabrika olan Plant 2, en modern öğelerle inşa edilmiştir. Lokasyon olarak Almanya, Hollanda ve Belçika üçgeninde yer alan bu fabrikada özellikle lokma ve avadanlıklar gibi yuvarlak parçalar azami hassasiyetle işlenmektedir. Öte yandan yüzey kaplama tesisleri ve ürünlerinin Avrupa’nın her noktasına kolaylıkla ulaştırılabildiği modern Lojistik Merkez de yine bu çatı altında bulunmaktadır.

2001 yılının başında Hazet üçüncü fabrikasını yine Remscheid’da açmıştır. Bu fabrikada ağırlıklı olarak metal sac işleme ve şekil verme işlemlerinin yanı sıra, çok özel ve estetik tasarımlara sahip, sacdan mamul Hazet markalı takım arabaları, çantaları ve takım dolaplarının yapımı gerçekleştirilmektedir.  Oldukça yüksek sayılarda üretilen bu ürünler, özellikle oto servisleri tarafından tercih edilmekte ve ayrıca tüm sanayi kollarında da yoğun olarak kullanılmaktadır. Hazet’in bu fabrikasında ayrıca özellikli üretim kapsamına giren kaynak robotları, Tam Otomatik Lazer Kesim Makinaları ve en ileri teknoloji ile çalışan Bilgisayar Kontrollü Toz Boyama Tesisi bulunmaktadır.

Hazet, dördüncü fabrikasını yine Remscheid’da kurmuş olup bu fabrikada Tork Anahtarları üretimi gerçekleştirmektedir. Hazet, bu yeni fabrikanın da devreye alınmasıyla bu konudaki üstünlüğünü daha da pekiştirmeyi hedeflemiştir. Tork anahtarı teknolojisinde 40 yıldır kompetan olan firma, ilk tork anahtarını 1974 yılında ± 2% doğruluk hassasiyetiyle pazara sunmuştur.

Ayrıca Hazet, Havalı El Aletlerinde oldukça yüksek kalite içeren çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

HAZET’İN ÖZEL ÜRETİM ALANI

Hazet firması el aletleri sektöründe uzmanlığını özellikle otomotiv sektörü için yaptığı üretimlerle kanıtlamıştır. Bu alanda dünya lideri sayılan Hazet, hemen hemen tüm otomobil markaları için özel üretilmiş el aletlerini pazara sunmaktadır.

Hazet’in web sitesindeki, Tool Finder adı verilen arama motoru sayesinde BMW, Mercedes, Volkswagen, Audi, Renault, Fiat, Toyota, Porsche, Jaguar, Mazda, Opel,  Peugeot gibi otomobil markaları için modellerine göre özel el aletlerine kolayca ulaşmak mümkün olabilmektedir. Otomobil servisleri tarafından öncelikle tercih edilen bu ürünler, şu anda dünya pazarlarında neredeyse rakipsiz konumdadır.

n32

ALMANYA’NIN ÖDÜLLÜ FİRMASI

Hazet, Almanya’nın ünlü sektör dergilerinden olan Werkstatt Aktuel’in geçen yıl düzenlediği  “The Best Brands 2017” yarışmasında birincilik ödülünü almıştır. Almanya’nın en iyi markalarının seçildiği bu yarışmada birincilik ödülü atölye ve servis profesyonellerinin gerçekleştirdiği oylamalar sonucunda verilmiş olup, El Aletleri ve Havalı Tornavidalar dallarında HAZET iki ayrı kategoride iki birinciliğe layık görülmüştür. Bu ödülü HAZET üst üste 4. Defa kazanmıştır.

Ayrıca yine Almanya’nın Essen kentinde düzenlenen Orta Ölçekli Kuruluşlar Zirvesinde Hazet  “En İyi İşveren” ödülünün sahibi olmuştur. St. Gallen Üniversitesi Liderlik ve İnsan Kaynakları Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırma sonucu bu birincilik ödülünü alan Hazet, “en yaratıcı firma” ödüllerinin ardından zirvedeki yerini korumuştur.

Hazet 2017 yılında son olarak Red Dot (kırmızı nokta) ödülünü 5108 VDE and 5109 VDE VDE Tork anahtarı için almış olup bu yeni ürünüyle pazarda ayrıcalıklı bir yer edinmiş olmanın gururunu yaşamaktadır.

#Hazet, #Türkiyepazarı, #enyaratıcıfirma