Anasayfa » Röportaj » Ergonom İle “Daha Güvenli Ve Verimli Bir Çalışma Hayatı”

Ergonom İle “Daha Güvenli Ve Verimli Bir Çalışma Hayatı”

ergonom

ERGONOM İş Güvenlik Firma Kurucusu ve Yetkilisi ve TİGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Erkan ATEŞ iş güvenliği ve kişisel koruyucu donanımlara dair önemli açıklamalarda bulundu. Ekonomik krizlerde firmaların, ilk olarak iş güvenliğinden tasarruf yapmasının sektördeki olumsuz etkilerinden bahseden Ateş, bu konuda farkındalık sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Kısaca iş güvenliği alanındaki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

1993 yılında Bursa’da iş ve yangın güvenlik sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin kurucu ortağı olarak sektöre adım attım. Daha sonra 2002 yılında Ergonom iş güvenliği şirketini kurarak ‘teknik kişisel koruyucular’ konusunda faaliyet göstererek sektörde varlığımızı sürdürdük. Dünyanın iş güvenlik alanındaki önder markalarını, Bursa’nın ilk tescilli iş güvenlik markası olan Ergonom ile buluşturuyoruz. Özellikle çok risk teşkil eden alanlarda sektöre yeni ve teknik çözümler sunuyoruz.

Ürün gruplarınızdan ayrıntılı bir şekilde bahseder misiniz?

Ürünlerimizi kişisel koruyucu donanımlar, işyeri ve çevre güvenliği ve iş disiplin ürünleri olmak üzere 3 kategoride sınıflıyoruz. Kişisel Koruyucu Donanımlar: Bu kategorideki ürünleri baş koruyucular, solunum koruyucular, kulak koruyucular, göz ve yüz koruyucular, vücut ve deri koruyucular, el ve kol koruyucular, ayak ve diz koruyucular olarak sıralayabiliriz. İş yeri ve Çevre Güvenliği: İkaz levhaları, yangın söndürücüler, alan perdeleri, İnşaat güvenlik ağları, Güvenlik şeritleri vb. ürünleri bu kategoride sıralayabiliriz.

İş Disiplin ürünleri: İş kıyafetleri, Uyarıcı levhalar vb. iş disiplin ürünleri adı altında gruplanmaktadır.

2016 yılında piyasaya yeni ürün sunacak mısınız?

Solvent saklama ve kullanma kabı, güvenli maket bıçağı ve 4 mevsim iş kıyafetleri Ergonom marketlerinde 2016 yılı içinde yeni ürün olarak yerini almıştır.

İnsan sağlını doğrudan ilgilendiren ve sorumluluğu büyük olan bir sektörde bulunuyorsunuz. Bu noktada doğru ürünü nasıl tanımlarsınız? Kaliteli KKD ürünlerinde hangi özelliklerin bulunması gerekiyor?

Ülkemizde Çalışma Bakanlığımız bünyesinde kurulan KKD komitesinde yer alan Türkiye İş Güvenliği İş Adamları Derneğinin belli periyotlarla planladığı KKD kullanımı konusundaki eğitimler son derece önemlidir. Bizler de üyesi olarak katıldığımız TİGİAD eğitimlerinde kişisel koruyucu donanımların EN standartlarında hangi riskleri karşıladığını ve ortamdaki risklere göre hangi seviyede koruyucu vereceğimizi belirliyoruz. 23 yıllık tecrübe ile iş güvenlik alanındaki yenilikleri çalışanlarımız ile buluşturmayı hedefliyoruz. Her sektörün kendine göre bir risk haritası vardır. Bu alanlarda kullanılacak KKD’lerin özel seçilmesi gerekmektedir. Bizler Ergonom İş Güvenlik olarak, öncelikle söz konusu iş kolundaki gerekliliklerin tespitini titizlikle yapıyor ve yapılan tespit neticesinde belirlediğimiz KKD ürünlerini işletmecimize sunuyoruz. Kaliteli KKD ürünü, kullanılacağı alana uygun EN standartlarını içermeli, ortamda maruz kalınacak tehlike sınıfına (örn.; soğuz, sıcak, basınç, tehlikeli enerji.. vb.) uygun olarak belirlenen ürünlerdir.

Firma olarak sizlerin satış sonrası hizmet ile ilgili politikalarınız nelerdir? aa

Satışını yapmış olduğumuzun ürünlerin geri dönüşümlerini mutlaka takip ediyoruz. Bu şekilde sektörel bir harita çıkarmış oluyoruz. Tüm ürünlerimiz CE standartlarında olup bu standartların belirlediği garanti şartlarına uygun olmasına ayrıca önem göstermekteyiz.

Üretici firmaların iş güvenliğinde bilinç düzeyini artırmak için yapması gereken çalışmalar nelerdir?

Geçen yıl Almanya Düsseldorf ’ta gerçekleşen A+A PLUS iş güvenlik fuarının tanıtım teması İŞ GÜVENLİK = % 100 karlı yatırım olmuştu. Bu şu demek aslında, çalışanların ve çalışma koşullarının güvenli ve emniyetli olmasının hem işletmelere, hem devlete hem de çalışanlara en yüksek faydayı sağladığı gerçektir. Kişisel koruyucu donanımlar sadece iş güvenliği açısından değil üretim sahasında çok daha verimli sonuçlar alınması açısından da önemlidir. Örneğin; metal sektöründe çalışan birinin kesilme direnci yüksek bir eldiven kullanması ellerin korunmasını sağlayacak aynı zamanda çalışma süresince çalışanın daha verimli ve sağlıklı bir iş çıkarmasına neden olacaktır. Bu tür ürünler üretim miktarlarına olumlu katkı sağlamakla birlikte kalitenin korunmasına da yardımcı olmaktadır.

Ar-ge ve inovasyon çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Bu konuda çeşitli sektörlerde aktif görev yapan iş güvenlik uzmanlarımız ile ortak bir program yürütmekteyiz. Özellikle sektörel KKD kullanımlı bir tablo hazırlamaktayız. Bu konu ile ilgili çalışmalarımızı 2017 kataloğumuzda yayınlayacağız.

Bayi yapılanmanız hakkında bilgi verir misiniz? Başta da bahsettiğimiz gibi içinde birebir insanı ilgilendiren ürünleri satışa sunuyorsunuz. Bu bağlamda bayi bilincini ve bayinin ürüne hakimiyetini sağlamak için çalışmalarınız var mı?

Ergonom İş Güvenlik olarak kendi merkez şubelerimiz ve hizmet verdiğimiz bayilerimizi çok önemsiyoruz. Zaman zaman bayi toplantıları planlayarak, yeni ve güncel ürünler hakkında bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Daha çok Marmara bölgesindeki bayilerimizi 2017 yılında yaygınlaştırarak diğer bölgelere de taşıyacağız. Ayrıca 2017 yılında ‘Ergonom İş Güvenliği’ markası ile yeni bayiler kurmayı hedefliyoruz.

bbBayiler markanızı tercih ettiğinde ne gibi avantajlar elde ediyor?

Ergonom iş güvenliği sektörde uzun yıllar faaliyet gösterdiğinden, gerek ürün kalitesi gerekse sektör ihtiyaçlarına en hızlı ve uygun şekilde cevap verebilmesi açısından oldukça güvenli bir işletmedir. Sektör ihtiyaçlarına en kısa sürede cevap verebilen geniş ürün yelpazesine sahip olmamız, teslimat sürelerimiz, bayilerimize büyük avantaj sağlamaktadır.

KKD ürünlerinde CE Belgesi uygunluğu oldukça önemli. Bu bağlamda CE belgesine uygun olmayan ürünlerin piyasada yaygınlığı ne oranda? CE Belgesi olmayan ürünlerin tespitinde uygulanan cezai işlemler sizce yeterli mi?

İş güvenlik malzemelerinin kalite standartları açısından CE son derece önemli ve de bazı alanlarda hayati değere sahiptir. Özellikle teknik kişisel koruyucu donanımların bu standartlara uygun olması son derece önemlidir. Bu alanda CE’siz ya da diğer teknik sertifikalar dışında ürün satışı yapanların haksız bir kazanç elde ettiklerini düşünüyoruz. Elbette cezalar zaman zaman etkili oluyor ama gerçek çözümün tüketicilerimizin bilinçlenmesi ile gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz?

Sektörel olarak en büyük sıkıntımız işletmelerin olası ekonomik risklerde ilk tasarruf yapma aracı olarak iş güvenlik malzemelerini planlamalarıdır. Özellikle ham madde girdisi ve buna bağlı diğer girdilere verilen öncelik, iş güvenlik malzemeleri için sağlanmamaktadır. Bu durum kurumsal ve yabancı ortaklı şirketlerde tam tersidir. Yeni İş güvenlik kanunu ile tehlikeli ve çok tehlikeli işletmelerde zorunlu bulunması gereken iş güvenlik uzmanlarımızın maliyetlerinin işverene yüklenmesi sektörel olarak bu alanda işletmelere yeni bir maliyet doğurmuştur. Bu alanda yatırım yapmak isteyen işletmelere devletin KOSGEB vb. kurumlarla destek projeleri sunması son derece faydalı olacaktır. İş güvenlik malzemeleri konusunda üretim yapan yerli üreticilerin hem devlet tarafından hem de tüketicilerimiz tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Bu alanda çalışan işletmelerimizin marka değerlerinin oluşmasına yardımcı olunması gerekir. İş güvenlik malzemelerinin kullanımı konusunda daha ciddi ve etkileyici reklam projelerine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz? cc

Kişisel koruyucu donanımlar, çalışma hayatımızın vazgeçilmez takım arkadaşları olarak görülmelidir. Çalışma hayatımızın daha güvenli ve verimli geçebilmesi için onları titizlikle kullanmalıyız. Devlet olarak özellikle KKD alımı konusunda mutlaka işletmelere özel destekler verilmeli, örnek çalışanlarda işletmeler tarafından ödüllendirilmelidir diye düşünüyorum. Düsseldorf fuarında belirtildiği gibi iş güvenliği konusunda yatırım yapanlar % 100 karlı bir dönüşümü sağlayacaklardır…

 

#Ergonom #DahaGüvenliVeVerimliBirÇalışmaHayatı #DahaGüvenliBirÇalışmaHayatı #VerimliBirÇalışmaHayatı #Güvenli #Verimli #DahaGüvenli #ÇalışmaHayatı #Çalışma #Hayat

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*