Anasayfa » Röportaj » ASKAYNAK: Sektörün Küresel Kaynağı Olmaya Devam Ediyo

ASKAYNAK: Sektörün Küresel Kaynağı Olmaya Devam Ediyo

Firmanızın faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz? Kurulduğu günden bu güne gelişim sürecini nasıl değerlendirirsiniz?

Bir Eczacıbaşı Topluluğu kuruluşu olarak, Askaynak’ta 1973’te örtülü kaynak elektrodu üretimi ile faaliyete geçip, 1980’li yılların başından itibaren gazaltı kaynak tellerinin üretimine başladık. 1992 yılında, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Cleveland şehrinde bulunan “The Lincoln Electric Company” tarafından üretilen kaynak makinelerinin Türkiye distribütörlüğünü üstlendik ve bu ilişkimizi 1998 yılında eşit paylı ortaklığa dönüştürerek Avrupa, Rusya, Afrika ve Ortadoğu pazarlarında genişleme ve bu bölgelere yapılan ihracatta artış sağlama yolunda büyük bir adım attık. Ortağımız Lincoln Electric kaynak tüketim malzemeleri, kaynak makineleri, kaynak jeneratörleri, otomasyon ve robot sistemleri ile plazma kesme makineleri konularında dünyada lider pozisyondadır. Dünya genelinde sahip olduğu 18 ülkedeki üretim tesisleri ve 160 ülkede oluşturduğu satış ofisleri ile geniş bir coğrafyada hizmet vermektedir.Gelişen pazar şartları ve hızla artan satış hacmi nedeniyle faaliyete geçtiği yıldan itibaren İstanbul’un Kartal ilçesinde üretim yapan fabrika binamızı 2007 yılının ortasında Kocaeli’ndeki yeni ve modern üretim tesisimize taşıdık. Genel merkezimiz ve fabrika binamız Kocaeli’nin Çayırova ilçesine bağlı Şekerpınar Belediyesi’nde yer alan TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde olup, 22.000 m²’si kapalı, toplam 43.000 m²’lik bir alan üzerine kuruludur. Yıllık 36.000 ton/yıl örtülü elektrod, 30.000 ton/yıl gazaltı kaynak teli, 5.000 ton/yıl tozaltı kaynak teli ve 1.500 ton/yıl TIG kaynak teli üretim kapasitemiz ve 400’ü aşkın çalışanımızla, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da bulunan 4 satış büromuz ve 800’den fazla satış noktamızda tüm Türkiye’ye hizmet veriyoruz. Askaynak’ın son derece rekabetçi Türkiye pazarındaki güçlü konumu, aslında ürün gamımızın genişliği, kalitesi ve markalarımızın gücünü yansıtıyor. Kendi markalarımızın yanı sıra Lincoln Electric kaynak ekipmanları ve aksesuarlarını, Harris ve Askaynak by Harris marka gaz ekipmalarını Türkiye’de biz pazarlıyoruz. Lincoln Electric ve Askaynak kaynak ekipmanlarıyla pazarın tüm segmentlerine hitap edebiliyoruz. Kaynak sarf malzemeleri pazarında kaynak elektrodları, gazaltı kaynak telleri, tozaltı kaynak telleri ve tozları, düşük alaşımlı kaynak telleri, özlü teller, paslanmaz ve alüminyum MIG/TIG tellerini Askaynak ve Lincoln Electric markalarımızla pazara sunuyoruz. Kobatek ise koruyucu bakım ve sert dolgu uygulamalarında tercih edilen markamız. Kaynağı tamamlayan diğer ürün gruplarımız ise aşınma plakaları, gaz ekipmanları ve tabii ki Askaynak Automation markasıyla çözümler sunduğumuz robotik ve mekanik otomasyon sistemleri.

İstanbul Hırdavat Fuarı’nda hangi ürünleri sergileyeceksiniz? Özellikle öne çıkaracağınız yeni ürününüz bulunuyor mu? Standınızı ziyaret edecek misafirleri neler bekliyor?

 Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak olarak, ürünlerimizin kalitesini ve teknolojisini fuar katılımcıları ve ziyaretçileriyle buluşturacağız. Bu yılki fuara; Askaynak inverter, gazaltı, TIG ve plazma kesme makineleri, Lincoln Electric inverter makineleri, Askaynak aşındırıcılar, Harris gaz ekipmanları, VRTEX kaynak simülatörleri, duman emme sistemleri ile katılacağız. Ziyaretçilerimiz, tüm bu ürünleri demo standımız sayesinde yakından tanıma ve deneyimleme şansını elde edecekler.  Bunlar dışında, çok ilgi uyandıran Speedteh 215C makinemizi bu fuarda meraklılarıyla buluşturacağız. Bunun dışında fuar sürecinde fuara özel kampanya ve etkinliklerimiz de olacak.

İstanbul Hırdavat Fuarı ile ilgili beklenti ve görüşleriniz nelerdir?

Sektörün gelişmesine katkı sağlayan fuarlar rakiplerin işlerini yakından takip etmek, yeni iş bağlantıları kurmak ve hem de sektörel gelişmeleri yakından takip etmek için oldukça önemli. Elbette tüm bunların yanı sıra katılımcı firmaların iş sonuçlarına doğrudan katkı yaptıkları için iş dünyası tarafından yoğun ilgi görüyor olmaları da doğal. Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya pazarlarının en büyük fuarı olma özelliğini taşıyan İstanbul  Hırdavat Fuarı’na bu yıl da dünyanın hemen her ülkesinden önemli iş insanlarının yoğun ilgi göstereceğini düşünüyoruz. Fuar boyunca, katılım sağlayan yeni ziyaretçilerimiz ile tanışmayı ve sektörümüzle alakalı yenilikleri yüz yüze konuşabilmeyi hedefliyoruz. Ziyaretçilerimizin Askaynak ve Lincoln Electric ürünleri hakkında sordukları tüm soruların yanıt bulmasına yardımcı olmayı planlıyoruz.

Firma olarak hedeflerinizden bahseder misiniz? Önümüzdeki dönem yeni yatırım veya projeleriniz olacak mı? Son olarak hırdavat ve nalburiye sektörüne iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Jeopolitik gelişmeler, büyümenin bileşenlerinin yatırım değil tüketim odaklı olması, önümüzdeki seçim süreci gibi etkenler ekonomik büyümenin 2018’de hız keseceği ve yerini durgunluğa bırakacağı beklentisini beraberinde getiriyor. Sektör geneline baktığımızda, Türk Lirası’nın değer kaybının ve hammadde fiyatlarının artmasının devam etmesi bekleniyor. Bu nedenle maliyet ve fiyat yönetimindeki disiplin önemini koruyacak. Bu belirsiz dönemde başarımızı devam ettirebilmemiz için işimizi her zamankinden daha dikkatli yönetmemiz, işimize her zamankinden daha fazla sahip çıkmamız şart. Bununla birlikte, Türkiye’nin ulaştığı endüstriyel birikim, deneyim, iş hacmi, küresel oyuncu olma yolunda girişimcilerimizin yıllar boyunca attığı adımlar ile muazzam bir potansiyele sahibiz. Eğitimli, genç, yeniliklere açık ve çalışkan işgücümüzle birçok konuda olduğu gibi kaynak sektöründe de hak ettiğimiz yere hızla ilerliyoruz. Askaynak tabii ki bu kapsamda lider konumunu pekiştirmek amacıyla yurt içi ve dışında her türlü ürün, hizmet ve yatırım fırsatlarını sürekli arıyor ve değerlendiriyor. Halihazırda ilgilendiğimiz birkaç yeni ürüne dair üretim ve/veya satınalma opsiyonu inceleniyor. Tabii ki büyümenin getirdiği ekstra kapasite ihtiyacını da sürekli ele alıyoruz. Kısa dönemde ise, Askaynak olarak 2018’de temkinli iyimserliğimize devam ederken, ekip olarak her zamankinden daha esnek, atik, hazır ve dayanıklı olacağız. Müşterinin sesini iyi dinleyip, ürün ve hizmetlerimize yansıtırken, katma değeri yüksek, yüksek teknolojili kaynak ekipmanları ve robotik otomasyon sistemlerimizle farklılaşmaya devam edeceğiz. Operasyonlarımızda ise dijitalleşme ve otomasyonun avantajlarını daha da iyi kullanıp verimliliğimizi artıracağız. Sektörde ve genel anlamıyla B2B alanında entegre pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama işini en iyi yapan kuruluşlardan biri olduğumuzu söyleyebilirim. Bilgi ve tecrübenin paylaşımı, son kullanıcıların hayatına bir değer katmak, B2B işinde başarılı olabilmenin olmazsa olmazı. Bu bağlamda, son kullanıcıların markamızla yaşadığı deneyimi ve ihtiyaç tespitinden, karar safhasına kadar yaptığı yolculuğu haritalıyor ve içerik pazarlaması planlarımızı bu şekilde geliştiriyoruz. Bugün herkesin, her şeyin dijitalleştiği, alışkanlıkların sadece B2C değil B2B alanında da baş döndürücü bir hızla değiştiği bir dönemdeyiz. Bu yüzden dijital pazarlamayı içselleştirmek, strateji ve iş hedeflerinin bir parçası haline getirmek, doğru insan kaynağı, doğru kaynaklar, doğru pazarlama teknolojileriyle desteklemek ve olabildiğince kişileştirilmiş bir deneyim yaratmak üzere, tüm kullanıcılarımıza yaşattığımız dijital deneyimi daha da zenginleştireceğiz.

#ASKAYNAK, #HIRDAVATFUARI, #HIRDAVAT