koln

İş Güvenliği Alanında Farklı Bir Konsept

İş Güvenliği Alanında Farklı Bir Konsept

HEM DANIŞMANLIK HİZMETİ HEM ÜRÜN TEMİNİ

 

Bünyesinde barındırdığı İş Güvenliği uzmanlarıyla müşterilerine hem danışmanlık hizmeti veren hem de geniş ürün gamıyla KKD (Kişisel Koruyucu Donanım) ekipmanları temini sağlayan İŞGEM, Türkiye’nin neredeyse tamamına ve Irak’ın çeşitli şehirlerine hizmet veriyor. Ortadoğu’da model alınan bir konsepte sahip olduklarını dile getiren İŞGEM Genel Müdürü Mehmet Narin, dergimizin Ekim sayısına konuk olarak İş Güvenliği Ekipmanları Merkezi ve İş Güvenliği sektörüyle ilgili bilgilerini bizlerle paylaştı.

 – Kısaca firmanızın kuruluş hikâyesinden bahsedip, iş güvenliği alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

 İş Sağlığı ve Güvenliği kanununun yürürlüğe girdiği 2012 yılında, kurduğumuz Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile İş Sağlığı ve Güvenliği sektörüne adım attık. Sektörün uzmanlık gerektiren bir kulvarda olmasından dolayı, sektöre profesyonel bir bakış açısıyla yaklaşarak piyasa analizlerimiz sonrası 2013 yılında İŞGEM (İş Güvenliği Ekipmanları Merkezi) markasıyla belki de Türkiye’de ilk defa kurumsal anlamda model alınan bir İş Güvenliği Marketi konseptini oluşturduk ve geliştirdik. Bünyemizdeki iş güvenliği uzmanlarıyla müşterilerimize hem danışmanlık hizmeti hem de A’dan Z’ye KKD ( Kişisel Koruyucu Donanım) temini sağlamaktayız.

 

– İş güvenliği alanında hangi ürün gruplarınız ile hizmet veriyorsunuz?  Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

 İŞGEM İş Güvenliği Ekipmanları Merkezi yaklaşık 10 bin kalem ürün gamını portföyünde bulundurmaktadır. Sektörel olarak Ortadoğu’da model alınan bir konsepte sahiptir. Genel olarak İŞGEM’in barındırdığı ürün gamını şu başlıklar altında sıralayabiliriz. İŞGEM’in ana omurgasını oluşturan İş Sağlığı ve Güvenliği Ekipmanları başta olmak üzere, Kişisel Koruyucu Donanım, Teknik Tekstil Ve Üniforma, Arama Kurtarma Ekipmanları, Trafik Ve Yol Güvenliği Ekipmanları, Yangın Güvenliği Ekipmanları, Kamera Güvenlik Ve Otomasyon Sistemleri İle Teknik Hırdavat Malzemelerini genel toptancı, ithalatçı veya ana distribütör sıfatlarıyla müşterilerimize sunmaktayız.

– Kendi markanızla satışını yaptığınız ürünleriniz var mı? Veya 2018 – 2019 yıllarında piyasaya sürmeyi hedeflediğiniz yeni ürün var mı?

Elbette markalaşma yolunda hızla mesafe kat eden bir firmayız ve kendi markamızla pazara sunduğumuz ürünlerimiz bulunmaktadır. İŞGEM markamızla İle İSO 9001/2015 kalite yönetim sistemi ile OHSAS 18001/2007 İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim sistemi belgelerine sahip belli ürün gruplarında kendi markamızla müşterilerimizin karşısına çıkmaktayız. Bu ürünlerin başında ilk yardım çantaları, iş elbiseleri, iş ayakkabıları gibi temel ürünler gelmektedir. Yine Yangın Söndürücü Tüp dolum ve bakım hizmetlerini TSE/HYB hizmet yeterlilik belgelerine sahip bir firma olarak kendi tesislerimizde üretip İŞGEM markamızla pazara sunmaktayız. İlgili çalışmalarımız devam etmekte olup önümüzdeki dönemde aşamalı olarak İŞGEM markalı ürün sayısını artırma çalışmalarımız artarak sürecektir. Dünyanın her yerinde adımızdan söz ettirmek ve dünyaya Türkiye’den bir iş güvenliği markası taşıma amacındayız ve bu amaç doğrultusunda var gücümüzle çalışıyoruz.

– İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren ve sorumluluğu büyük olan bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Bu noktada doğru ürünü nasıl tanımlarsınız? Kaliteli KKD ürünlerinde hangi özelliklerin bulunması gerekiyor? Firmanız bu noktadaki konumu hakkında neler söylersiniz?

Kişisel Koruyucu Donanımların (KKD) etkin kullanımı için gerçek ihtiyaçların belirlenmesi, bu ihtiyaca uygun kişisel koruyucuların doğru seçimi, kullanıcıların onayının alınması, etkin kullanım için eğitim verilmesi ve denetim gibi bir dizi işlemi gerektiren önemli bir konudur. İşyerlerinde kişisel koruyucu donanımların seçimine ve satın alınmasına karar verilirken etkili olan en önemli unsur, standartlara uygun olup olmadığının bilinmesidir.

Yaşamımız içinde her geçen gün daha fazla yer almaya başlayan standartlar, tüm dünya ülkelerinin üzerinde büyük bir titizlikle durduğu vazgeçilmez bir konuma getirilmiştir. Standartlarla ilgili çalışmalar, “EUROPEAN NORM – EN” adı altında ürünlerin taşıdıkları özelliklere göre nasıl üretilmeleri ve nasıl test edilmelerini açıklayan belgeler olarak yayımlanmaktadır; ana amaç ise kaliteli, hatasız mal üretimini sağlamaktır.

Ürünlerin kendi gurubundaki standartlara uygun olup olmadığı ise yetkili ve akredite edilmiş laboratuvarlara sahip kuruluşlar aracılığı ile test edilmekte ve standartlara uygunluğu belgelendirilmektedir. Ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından 89/686/EEC ve 93/68 EEC Direktifleri çerçevesinde kabul edilen standartlar, dilimize çevrilerek ve ilgili kuruluşların görüşleri alınarak hayata geçirilmektedir. TS–EN olarak yayımlanan standartlar, özellikle çalışanların sağlığı ve güvenliği için büyük önem taşımaktadır.

Kişisel Koruyucu Donanımlarda TSEN kodları ve CE uygulamasına yönelik yönetmelikler yayımlanmıştır; bu yönetmelikler ve söz konusu direktiflere göre KKD’ler, üç gurup içinde incelenmektedir. Bu kategorizasyonda KKD’lerin hangi riske karşı koruma sağladığı önem taşımaktadır. Çünkü KKD’ler, koruma sağladığı riskin özelliğine göre kategorize edilirler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kişisel koruyucu donanımlarla ilgili uyumlaştırılmış standartlara göre olmalıdır. İŞGEM Olarak özellikle bu noktada sattığımız tüm KKD’lerin uluslararası normlara uygunluğu konusunda yüksek hassasiyet göstermekteyiz, 2018 Yılı içerisinde Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müfettişleri tarafından denetlenen firmamızın porfüyünde bulunan yaklaşık 10.000 kalem ürünün içinde standart dışı tek bir ürüne rastlamamıştır.

Öncellikle bilinçli müşteri profilinin oluşturulması açısından sürekli eğitim ve bilgilendirme toplantıları, fabrika ve kurum ziyaretleri yapmaktayız; yine talep gelmesi durumunda üniversitelerde ücretsiz olarak konferanslar düzenleyebilmekteyiz.

– Satış politikanız ve bayilik çalışmalarınız ile ilgili bilgi verir misiniz? Türkiye genelinde kaç bayiniz bulunuyor ve bayilere sunduğunuz avantajlar nelerdir?

 

‘Önce İnsan’ ilkesiyle hareket eden ve insanı merkeze alan bir yönetim ve hizmet anlayışıyla farklı satış politikaları izlemekte ve sürdürmekteyiz. Çünkü yaptığımız iş ve yüklendiğimiz misyon gereği daima daha güvenli yaşam alanları oluşturmak ve daha sağlıklı çalışma ortamlarının sağlanması ve geliştirilmesi bilinciyle hareket etmemizi gerektiği bilincindeyiz. Edirne’den Kars’a, neredeyse Türkiye’nin tamamına ürün tedariki sağlayabilecek operasyon kabiliyetine sahibiz. Türkiye’nin çeşitli noktalarındaki bayilik altyapımızla hizmet vermekteyiz. Bayilik modelimizle yeni uzman girişimcilere farklı bir iş modeli ve kurumsal bir altyapı ile beraber yaklaşık 10 bin kalem ürünü tek çatı altından tedarik edebilme imkânını sunuyoruz. En uygun fiyat, en hızlı teslimat, en çok çeşit ilkesiyle hareketle bayilerimizi stok, depo, doğru tedarikçi arama gibi işletme maliyetlerinden kurtarıyoruz. Daha ötesi ise zaman içerisinde bayilerimizin satamadığı ürünleri de geri alarak yerine daha çok satan ürünlerle değişim sağlıyoruz. Yurtiçinde ve yurtdışından farklı merkezi tedarikçilerden teminini sağladığımız ürünleri bayilerimize ulaştırıyoruz. İstanbul şube, Antalya, Diyarbakır, Van, Hakkâri, Şırnak, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Batman gibi illerde bayilerimiz olmakla birlikte Türkiye’nin her noktasında satış noktalarımız bulunmaktadır.

Aynı zamanda yurtdışı satış merkezlerimiz oluşmaya başladı, şimdilik Irak’ın Erbil, Süleymaniye, Duhok, Zaho illerinde direk bayilerimiz aracılığıyla faaliyet yürütmekteyiz.

Ancak yurt dışında farklı ülkelerde satış kanalları oluşturmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor.

– Bayi bilincini ve bayinin ürüne hâkimiyetini sağlamak için çalışmalarınız var mı?

Elbette bir ürünü satabilmenin en önemli şartı o ürünü tanımaktan geçer, bu anlayışla hareketle portföyümüzdeki ürünleri önce kendimiz tanıyor, sonra müşterilerimize sunuyoruz. Bünyemizdeki ürünlerin tamamı uluslararası geçerliliği olan akredite kuruluşları tarafından sertifikasyona sahip olduğundan dolayı ürünlere yönelik teknik bilgiye sahip olma gereksinimi ön palana çıkıyor. Bu alandaki hâkimiyetimizi sağlamak için belli periyotlarda bayilerimize yönelik ürün eğitim seminerleri, teknik ve teorik eğitim organizasyonları düzenlemekteyiz. Eğitimlerimize ana tedarikçilerimizin alanında uzman hocaları eşlik etmektedir. Bu tarz eğitim giderleri firmamızca karşılanmakta olup bayilerimize herhangi bir ekonomik yük bindirilmemektedir.

– ARGE ve inovasyon çalışmalarınız ile ilgili bilgi verir misiniz?

Tabi tedarikçi firma olduğumuzdan dolayı ARGE çalışmalarımız genellikle doğru müşteriyi bulmak ve doğru ürün satışı ve kullanımı üzerine yoğunlaşmaktadır; ancak sahada edindiğimiz tecrübeleri zaman zaman üretici firmalarımızla paylaşmakta ve ürün kalitesi ile çeşitliliğinin artırılmasına katkı sunmaktayız.

 

– Varsa ithalat ve ihracat çalışmalarınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Bu noktada ana hedefimiz Avrupa ile Ortadoğu arasında Türkiye’yi bir köprü haline getirmek tabi öncellikli amacımız Türkiye mallarını Ortadoğu pazarına ihraç etmek, bu noktada hâlihazırda Irak pazarındaki etkinliğimizi artırma gayreti içindeyiz; devamında İran ve diğer Ortadoğu ülkeleri hedef pazarlarımız olarak ön plana çıkmaktadır.

Türkiye içerisinde üretim gücünüzden, istihdamınızdan ve üretim kapasitenizden bahseder misiniz?

Üretimde henüz istediğimiz noktada değiliz ancak tedarikçi olarak Türkiye’deki konumlanmamız önemli bir noktadadır. Bayi ve alt satış noktalarını da baz aldığımızda dolaylı istihdam sayımız azımsanmayacak düzeydedir.

– 2018 yılının geçtiğimiz aylarını ekonomik ve sektörel anlamda genel hatlarıyla nasıl değerlendiriyorsunuz? Gelecek dönem içinde yatırımlarınız mevcut mu?

İŞGEM Olarak 2018 Satış hedeflerimiz beklentimizin altında kaldı ama gerekse portföyümüze kattığımız bayilikler ve sahadaki operasyon kabiliyetimiz açısından bizim için gayet verimli bir oldu diyebiliriz. Kaya Safety, Delta Plus, Knot, Zeplin Trafik, Evelüx, Demir Makine, Arısan, EKS-EKSED, Trumar, Kıvanç Kimya,Upower, Selektive gibi önemli markalarla olan işbirliğimizi daha üst seviyelere taşıdığımız bir yıl oldu diyebiliriz.

 

Elbette gelecek dönem projelerimiz bulunmaktadır, bu projeleri inşallah bir sonraki sayıda detaylı olarak paylaşırız.

 

– Dünya genelinde KKD ürünleri ile Türkiye KKD ürünlerin üretimini karşılaştıracak olursak Türkiye’yi nasıl konumlandırırsınız?

Tabi bu noktada kısaca özetleyecek olursak Avrupa’nın gerisinde olmakla birlikte birçok ülkeye göre ilerideyiz diyebiliriz. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının 2012 Haziran’ında yürürlüğe girmesiyle beraber ülke olarak önemli bir aşama kaydettik; ancak daha gidecek çok yolumuz olduğunu söyleyebiliriz.

– Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz? Yönetmelikle ilgili sıkıntı ya da değişmesi gereken maddeler var mı? Bu konudaki fikirlerinizi almak isteriz.

Sektör açısından bizim analiz ettiğimiz en önemli eksiklik denetimlerin yetersiz oluşu, merdiven altı diye tabir edilen kayıt dışı üreticilere yönelik etkin ve caydırıcı politikaların geliştirilmemesi önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. İnsan hayatı açısından son derece önem arz eden Kişisel Koruyucu Donanımların standart dışı olarak üretilip piyasaya sürülmesinin çalışan ölümlerine ve yaralanmalarına sebep olduğuna hepimiz tanıklık etmekteyiz; ancak bu konuda tuhaf olan şey ise ilgili otoriteler denetim etkinliklerini sadece kurumsallaşmış ve ön plana çıkmış üreticiler üzerine yoğunlaştırmasıdır. Bu konuda ilgili kurumların daha hassas davranması son derece önemlidir.

– Son olarak eklemek istedikleriniz?

Bu sayıda bizlere kendimizi ifade etme şansı tanıdığınız için Nalbur Teknik Dergisi’ne teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.Değerli okurlara da saygı ve sevgilerimi sunarım.