“Markaların ürün yelpazelerini gereksiz genişletilmesi stok maliyetlerini artırıyor”

adadekor-g2Adadekor Yapı &Tasarım İnşaat Malzemeleri Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Abdülhamit Fidan ile yaptığımız söyleşide Fidan; yapı sektörüne dair önemli sorunları dile getirdu. Abdülhamit Fidan: “Sektörde profesyonel satış pazarlama ekiplerinin olmaması, her markada gereksiz ürün yelpazelerinin genişletilmesi stok maliyetlerini artırmakta. Aynı zamanda Türk Ticaret Kanunu’nun esnafı koruyamaması ve sermayesiz ortamda rekabet ortamının oldukça geniş olması sektöre ciddi zarar veren bir başka etmen.” dedi.

Adadekor Yapı &Tasarım İnşaat Malzemeleri Dış Ticaret 2000 yılından beri profesyonel  olarak seçkin markaların satış pazarlama ve uygulamasını ev, ofis mobilyalarının satışını aynı zamanda  SCHELL Armaturentechnologie  Fotoseli Armatür (Almanya üretici marka) ürün Türkiye Distribütörü olarak yapı sektöründe hizmet göstermektedir. Adadekor Yapı& Tasarım Dış Ticaret 2000 yılında Maltepe/Adatepe   /İstanbul’da 650 m2 showroom olarak Abdülhamit Fidan tarafından kurulmuş olup ilk hedefte bulunan eski ev işyeri ve ofis gibi alanlarda müşterilerimizi  yapı sektöründe bir ilki başararak satışını yaptığımız ürünlerin hem satışını gerçekleştirip hem de  ürünleri doğru uygulamayı sağlayıp satış sonrası da bu sektörde hizmet vermektir.

Haraketliliğin ve sirkülasyonun en fazla olduğu marka ise  VitrA /Artema

İç mimari yapı malzemeleri ev iç, ofis içi fayans, kalebodur, mutfak banyo dolapları, musluk armatür grupları, ankastre cihazları, vitrifiye malzemeleri laminat masif parke, yerli ithal granitler, duş küvetleri ve kabinleri, mutfak tezgah, cimstone mermer, corien tezgah gurupları, ısıtma soğutma sistemleri mimari tasarım uygulama ürün gamımızda yer almaktadır.  En hareketle ürün grupları arasında ahşap ve banyo bölümleri bulunuyor. Bu önemli ürün gamı içerisinde çözüm ortaklarımız olan seçkin VitrA/Artema ,Teka, Franke, Orka, Kalekim, Petek Banyo, Bien Seramik’tir. Haraketliliğin ve sirkülasyonun en fazla olduğu marka ise  VitrA /Artema’dır.

IMG-20150826-WA0038Bayilerin son kullanıcıya satış yapması olumsuzluklara neden oluyor

2009’dan itibaren bayiliğini yaptığımız markaların bire bir şantiyelere girmesi, müşterilerimize ve müteahhit  firmalarımıza ürün tanıtımı ve satışını sunması, bizim gibi yüklenici firma olarak az karlarla bayilerin sırtına yük vermesi nedeniyle son zamanlarda ticarette olumsuz satış ve riskler oluşmaktadır. Piyasa ortamında fiyat belirsizliği, zararına mal satışları, yeni kurulmuş firmaların çok risk almaları, muadil ve taklit ürünlerin çoğalması, işten anlamayan satıcı, müteahhit, uygulayıcı firmaların çoğalması, yapı sektörü içerisinde olumsuzluklara neden olmaktadır.

Piyasa ortamına ayak uydurarak rekabet ortamına ayak uyduruyoruz

Fiyat politikamızı belirlerken, piyasa ortamına ayak uydurarak rekabet ortamında fazla etkilenmeden doğru ürünü doğru uygulamayı seçmeyi tercih ediyoruz. Satış sonrası hizmetlerimizi nihai tüketici ve yüklenici firma ara piyasa ortamında daha uygun fiyat vaade sunmakta önceliklerimiz arasında.

2015 Hedefinde  yeni projeler

Piyasa ortamının etkileyeceği secim ve uluslar arası piyasa normunda yönetim kurulumuzun aldığı hedeflere 2015 yıl sonu itibari ile ulaşılacağını tahmin ediyoruz. Türkiye genelinde kentsel dönüşümün perakende  uygulama satışını ciddi oranda düşüreceğini, toptan satışlarda rekabet ortamının fazla olacağını, karlılıkların düşme oranının büyümesi nedeniyle 2015 yılı 3. çeyrek dönemi itibariyle firmamız inşaat konut projelerinde kendi arsaları ve kentsel  dönüşüme  giren konutların yenilenmesi gibi projeleri hayata geçirmeyi planlıyor.

Malzeme ürün fiyatlarının çok fazla rekabetçi olması nedeniyle iç piyasada ve firmamızda istenilen satış yakalanamıyor

Kentsel dönüşüm, fabrikaların şantiyelere direk  malzeme  satışının gerçekleştirmesi, fabrikalarda istenilen zamanda malzemelerin bulunmaması, temin sürelerin uzun  olmasından dolayı kentsel dönüşümde arsa oranlarının yüksek oluşu, maliyetlerin konut projelerinde yüklenici firmanın mal alımında daha kısıtlı davranması, malzeme ürün fiyatlarının çok fazla rekabetçi olması nedeniyle iç piyasada ve firmamızda istenilen satış yakalanamamış büyümede negatif bir ortam oluşmuştur.

Yaşanan sektörel sıkıntılar

İnşaat sektöründe, perakende toptan ve uygulamada ciddi satışlar olmasına rağmen riskli ve karsız satışlardan dolayı her geçen dönemde daha seçici davranıyoruz. Bunun sonucunda da piyasa ortamında güven sıkıntısı yaşanıyor. Sektörde profesyonel satış pazarlama ekiplerinin olmaması, her markada gereksiz ürün yelpazelerinin genişletilmesi stok maliyetlerini artırmakta. Aynı zamanda Türk Ticaret Kanunu’nun esnafı koruyamaması ve sermayesiz ortamda rekabet ortamının oldukça geniş olması sektöre ciddi zarar veren bir başka etmen. Bu saydığımız sıkıntılar sektöre zarar vermenin yanı sıra karlılık oranını da düşürmekte aynı zamanda da işi ehli ile yapan tüccarların sektörden ayrılmasına neden olmaktadır.