23 Nisan 24 Salı 21:20
Salı, Nisan 23, 2024
spot_img

EN YENİ

Subaşılar Hırdavat Doğu Anadolu Bölgesinde Müşterilerine Hizmet Veriyor

Doğu Anadolu Bölgesinde Magmaweld’in bölge bayiliğini yapan Subaşılar Hırdavat, birçok hırdavat ürünü ve markası ile Muş ili ve çevresindeki illere hizmet veriyor. Birçok markanın ürününü müşterilerine yerinde ve uygulamalı gösterdiklerini söyleyen Subaşılar Makina ve Hırdavat Pazarlama Sorumlusu Bilal Subaşı, bayiliğini yaptıkları firmaların reklam ve tanıtım çalışmalarına daha çok ağırlık vermesini istiyor.

Kur artışı, ithal ürünler ve vergi artışının bölge esnafı olarak kendilerini olumsuz etkilediğini söyleyen Bilal Subaşı’nı esnaf köşemizde konuk ederek kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle firmanızın kuruluşu ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız 1999 yılında Suat Subaşı önceliğinde kuruldu. Sektörde iş makinaları ve yedek parçalarla sektöre ilk adımı attık. Firma kurucumuz Suat Subaşı liderliğinde Enka iş makinaları bölge bayiliğine 5 yıl gibi bir süre devam ettik.  2013 yılında hırdavat sektöründe yaptığım geniş araştırmalarım sonucunda ilk bayiliğimiz olarak Magmaweld bölge bayiliğini aldık.  Bir yıl gibi bir süre sonra birçok markanın bölge temsilciliğini alıp basamak basamak hedeflerimize yürümeye başladık.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi markaların satışını gerçekleştiriyorsunuz?  Kendi üretiminiz veya markanız varsa bahsedebilir misiniz?

Bölge bayiliklerimiz ve geniş stoklarımızın olduğu markalar;

Magmaweld, İzeltaş, Gedore, Aydın Trafo, SCF Motus, Axsu,  404, Bimes, ŞDL Zincir, Fisco,  Grafsan,  MCF cıvata.

Bayiliğini yaptığınız markalarla ilgili yaşadığınız bir sıkıntı var mı? Üretici firmalardan beklentileriniz neler? Yeni ürünlerle ilgili teknik olarak detaylı bilgiye ulaşabiliyor musunuz? Neler söylemek istersiniz?

Bayiliğini yaptığımız markaların reklam yetersizliği söz konusu. Yerli üretim konusunda gelişimle birlikte daha cazip fiyatlarla müşteriye daha iyi imkânlar sunarsak daha kaliteli bir pazar olacağına inanıyorum.

Satış pazarlama faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz? Satış sonrası hizmet ile ilgili neler söylemek istersiniz? Müşterilerinizin ihtiyaç ve talepleri ne yönde oluyor? Yönlendirme yapıyor musunuz?

Müşterimize öncelikle ürünü görsel veya uygulamalı olarak tanıtıyoruz. Garanti servis özel konularını daha detaylı izah edip kendilerini ürüne sevdirmeye çalışıyoruz. Kalite ve fiyat konusunda müşterilerimizle istişareler yapıyoruz.

hirdavatci

Üretici firmanın tanıtım, reklam ve kampanyaları sizleri ne derece etkiliyor? Satışlarınızın artmasında etkili olduğunu düşünüyor musunuz?

Tabi ki günümüzde her sektörde reklam çok önemli.  Kaliteli reklam güler yüzlü müşteri demek.

İnşaat sektörü ile nalbur ve hırdavat sektörünün gelişimi doğru orantılı mı?Satışlarınıza etkisi ne yöndedir?

Şöyle izah edeyim; bazı markalar ve ithal ürün satan firmalar bayilik veya satış verdikleri bölgelerdeki firmaları araştırmadan küçük – büyük girişimci demeden satış veriyor. Bu da ister istemez inşaat sektörü ve hırdavat sektörünü ciddi anlamda zorluyor ve müşteri akışı yavaşlıyor. Müşteri ise ister istemez çelişkide kalıyor.

Bölgenizde hırdavat ve nalbur sektöründeki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her marka ve her satıcı için güler yüzlü ekiple çalışmak en güzel rekabet.

202 1yılı için öngörüleriniz nelerdir? Genel itibariyle sektörel anlamda önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?

Gelecek dönemde kur artışlarından dolayı korkmuyoruz değil; ama 2021 yılının bizlere bereket, huzur ve sağlık getirmesi istiyoruz.

Sizce Nalbur ve Hırdavat sektörü ile ilgili yaşanan sıkıntılar nelerdir? Bu konuda çözüm önerileriniz var mı?

Kur artışı, ithal ürünler ve vergilerin artışı nalburiye esnafı olarak bizleri olumsuz etkiliyor.

E- ticaret siteleri (nalbur-hırdavat malzemeleri üzerine) hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sektörün geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?

Teknolojinin gelişmesi her anlamda güzel ama sosyal medya ve internet üzerinden alışverişlerin kendi açımdan gerekli olmadığını düşünüyorum. Her markanın illerde temsilcisi olup satış öncesi hizmetleri var; yani müşteriye görsel hizmet uygulamalı hizmet gibi olamaz.

 Son olarak neler eklemek istersiniz?

 Dergilerinde bizlere yer verdiğiniz için NalburTeknik ailesine teşekkür ederim.

 

 

 

 

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.