Anasayfa » Hırdavat & El aletleri » Stanley Black&Decker Türkiye Ofisi Açıldı

Stanley Black&Decker Türkiye Ofisi Açıldı

dewaltMüşteri memnuniyetindeki mükemmeliyetçiliği, ürünlerindeki kalite ve maksimum işlev ile ön plana çıkan Stanley Black&Decker’ın Türkiye Ofisi Genel Müdürü Burak Altınoluk ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Türkiye’de uzun süredir faaliyet gösteren bir firma oldukları fakat 2013 yılı başından itibaren bilfiil çalışmalara başladıklarını belirten Burak Altınoluk, Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için de çok cazip bir Pazar olduğunu, yüksek genç nüfus oranının bu cazibeyi daha da arttırdığını belirtti. İç Pazar dinamiklerinin yanında çevresine rahat ulaşabilen coğrafi bir yapıya sahip olan Türkiye’de organik ve inorganik büyüme ön gördüklerini söyleyen ve sorularımızı cevaplayan Stanley Black&Decker’ın Türkiye Ofisi Genel Müdürü Burak Altınoluk, Dünyanın en iyisi olarak kalabilmek amacıyla, tüketicilerin beklentilerini odak noktalarına aldıklarını belirtti.

Öncelikle Stanley Black&Decker hakkında bilgi verebilir misiniz?

Stanley Black&Decker şirketi, 1843 senesinde el aletleri üreticisi olarak New Britain Amerika’da kurulmuş Stanley firmasının ve 1910 yılında elektrikli el aletleri üreticisi olarak Baltimore Amerika’da kurulmuş olan Black&Decker firmasının 2010 senesinde birleşmesi ile kuruldu. Şirketler 2010 yılında birleşerek büyük bir sinerji ortaya çıkardı. Geçen yılı 11 milyar dolar ciro ile kapatan şirketimiz Fortune 500 şirketleri arasındadır. Profesyonellere, sanayi ve hobi kullanıcılarına el aleti tedarik ediyoruz. Stanley Black&Decker, dünyanın en büyük elektrikli el aleti ve el aleti tedarikçisidir.3 ana sektöre ürün üretimimiz mevcut. İnşaat ve hobi, sanayi ile güvenlik ürünleri Stanley tarafından hizmet verilen sektörlerdir. Hem sanayiye hem de son kullanıcıya sunulacak ürünlerimiz bulunmaktadır. Şu anki önceliğimiz Türkiye’de yapılanmak. Dünyada açık ara önde olduğumuz konularda Türkiye’de de liderlik elde etmek istiyoruz. Türkiye’de uzun süredir faaliyet gösteren bir firmayız fakat 2013 yılı başından itibaren Amerikan menşeili uluslararası global bir firmanın lokal parçası olan bir firma olarak kurulduk. Stanley Black&Decker’ın dünyadaki lider pozisyonunu Türkiye’ de de orta ve uzun vadede gerçekleştirebilmek istiyoruz.

Stanley Black & Decker ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Türkiye’ de satışa sunulan kaç ürününüz var?

Markamızın DNA’sında kaliteli ve güvenilir aletler üretme anlayışı vardır. Bugün pazarda Stanley, Black&Decker, DeWALT, Facom, Britool, Proto, Bostitch, Powers ve Widmar markalarıyla inşaat, hobi ve ev kullanıcısı, endüstri ve otomotiv sektörlerine uygun 20.000’ den fazla ürün çeşidiyle geniş bir yelpaze sunmaktayız. El aletleri Pazarını 3 ana segmentte değerlendiriyor ve takip ediyoruz. Bunlar mekanik el aletleri, elektrikli & şarjlı el aletleri, aksesuarlar ve bağlama aparatları şeklinde. Bu segmentlerdeki başarımızı hem geleneksel hem de modern dağıtım kanallarında pekiştirerek geleceğe taşımak ve uzun vadede Türkiye’de tüm alanlarda lider konumda bir alet üreticisi olmak arzusundayız. Pazar gelişimini kısaca değinmek gerekirse 2013 yılında toplam alet pazarının yaklaşık 450 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini tahmin ediyoruz. Toplam içinde yüzde 38 ve 171 milyon dolar ile aksesuarlar ilk sırayı alırken, elektrikli el aletleri yüzde 36 ve 161 milyon dolar ile ikinci sırada ve el aletleri de yüzde 26 ve 120 milyon dolar ile takip eder durumdadır. Stanley Black&Decker olarak 2014 yılına oldukça güçlü bir giriş yaptık ve ilk çeyrekte tüm segmentlerde hedeflerimize ulaştık. Yılın geri kalanında da yakaladığımız bu ivmeyi sürdürmek için ekip olarak gayret sarf ediyoruz.

2276Gelişen Türkiye ekonomisini nasıl görüyorsunuz?

Raporlara göre Türkiye, 2050 yılına kadar Avrupa’nın 3. büyük ve dünyanın 9. büyük ekonomisi haline gelecek. Şirketimiz buna göre yatırım yapıyor. Şirketimizin gelişen pazarlar vizyonunda Türkiye’nin Rusya, Çin, Hindistan, Brezilya ve Meksika ile birlikte anılması önemli. Çok sayıda büyük ölçekli yerel üreticinin yer aldığı bir pazar olan Türkiye’de ağırlıklı olarak ithal ürünler sunan bir marka olmak zor.

Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Firma kendisini inovasyonla özdeşleştirdiği için, ticarileştirilebilir yararlı ürünler geliştirmeyi kendine hedef edinmiştir. Bunun da yolu hepimizin bildiği gibi AR-GE’ den geçiyor. Endüstri sektör ortalamasının çok üzerinde bir AR-GE yatırımımız var. Bunun sonucunda üst segmentte katma değeri yüksek ürünleri rakiplerimizden önce pazara sunabiliyoruz.

2014 yılının ilk çeyreğinde pazara yön veren ve yılın geri kalanında sektörün hacmini etkileyebilecek gelişmeler nelerdir?

Yılın 3. çeyreğinde gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2015 genel seçimi gibi iki önemli politik gelişme pazarda beklenti oluşturuyor. Biz pazarın bu yıl yüzde 10’lar seviyesinde büyüyeceğini ön görüyoruz. Birinci çeyrekte sadece iç pazarda değil dünyada bir çalkantı vardı. Türkiye’ye yansıması olmasına rağmen 2014 yılında sektörün yüzde 7 ila 10 arasında büyüyeceğini öngörüyoruz. Son beklentilere göre yılın geri kalanında GSMH yüzde 3’ler oranında büyüyecek, önümüzdeki 3 yıl GSMH ortalamasının ise yine %4’lerin üzerinde olması bekleniyor. Bizim hedefimiz de bu GSMH oranının en az 7-8 katı organik büyüme rakamına ulaşmak. Her yıl yüzde 30 büyüyerek globaldeki pazar liderliğimizi ülkemize de taşımak istiyoruz. Geleneksel kanalın uzmanlaşarak gelişeceğini düşünüyoruz. Hem modern hem geleneksel kanalda büyürken belli sayıda özel sektör kuruluşuna doğrudan ulaşmayı planlıyoruz.

Türkiye ofisinin çalışma prensibi ne olacak?

Türkiye’ de bulunan distribütörlerimiz ve onlarla güçlü işbirliği çerçevesinde büyümeye devam etmeyi planlıyoruz. Bunlara ek olarak doğrudan satacağımız ürünlerimiz de var. Örneğin askeri malzeme depolama ünitelerimiz, silahların depolanması amacı ile üretilmiş yüksek teknolojili depolama modüllerimiz ya da güvenlik ürünlerimiz gibi.

Satış sonrası hizmeler ile ilgili çalışmalarınızdan bahseder misiniz?2277

100’e yakın servisimiz var. Bu servis ağını yıllar içinde geliştireceğiz. Ülke çapında kaliteli bir servis ağına sahip olmayı her zaman kendimize ilke edindik. Kaliteli servis hizmeti vererek rekabetten ayrışıyoruz. Son kullanıcıya verdiğimiz kaliteli hizmet kendisini gösteriyor. Bu sayede müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı amaçlıyoruz.

Sektörde gördüğünüz fırsatlar ve geliştirilmesi gereken alanlardan bahseder misiniz?

Otomotiv ve inşaat pazarlarının büyümesine paralel olarak otomotiv ürün grubunda Facom ve Stanley Mekanik, inşaat ürün grubunda da DeWALT sabitleme ekipmanları ilk kez 2014 yılında pazara sunacağız. Gelişime açık alan ise maliyetinin düşük olması nedeniyle kalitesiz alet ve sarf malzemesi kullanımıdır. Kaliteli ürün talebine doğru iyileşme var ancak pazar büyürken ucuz ürünlere olan talep de varlığını koruyor. Bu ucuz ürünler hem ekonomik değil, hem de güvenlik sorunları arz ediyor. KOBİ ve daha küçük ölçekli son kullanıcı grubunda eğitim desteği, üründen faydalanmayı ve işin kalitesini artıracaktır. Bir diğer sorun da geleneksel pazar oyuncularının modern kanala göre yayılım anlamında daha yavaş ve geride kalması. E-ticaret ve Avrupa’daki nalbur market zincir yapısının Türkiye’de henüz kurulmamış olması da bu durumu etkileyen faktörler arasında.

Önümüzdeki 20 yıl içinde pazarda öngördüğünüz trendler nelerdir?

Sektörde gördüğünüz fırsatlar ve geliştirilmesi Bugün pazarın yüzde 80’inin geleneksel pazarın oluşturduğunu, gelecekte ise modern kanalın e-ticaretin hızla gelişeceğini söyleyebiliriz. Değişen yaşam tarzına paralel gerçek hobi kullanıcılarının artacağını öngörüyoruz. Çok sayıda özelliği kompakt bir yapıda birleştirebilen, esnek ve çevreci ürünler önem kazanacak, şirket olarak 2018 yılına kadar ürün platformumuzu bu doğrultuda planladık. Pazarın bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçlarına yönelik ürünler sunmak için Ar-Ge faaliyetlerimize devam ediyoruz.

3 yorum

 1. Pastacılık demonstratör olarak görev almaktayım.
  Bu tür malzemeler özellikle çikolata ve diğer malzemeler ile dekorasyında çokça kullanmaktayım.
  Türkiye pazarında satışa sunduğunuz ürünlerin hepsini içeren kataloğunu talep etmek isterim.

 2. Süleyman uysal

  Çok özledim eski isimi orta doğu da ve arap ülkeleri ne açilmak gerek

 3. Merhaba,
  Benim ismim Fatima, Azerbaycanlıyım ve Bakü’de yaşıyorum. Ben Türkiye’ye taşınıyorum ve bu yüzden Türkiye’de iyi bir iş arayışındayim. Rusca, inglisce, italyanca ve azerici çok iyi konuşub anlıyorum. Sizin ile görüşmek isterim. Başvuru yapabilirmiyim? Ben 10 yıldan fazladır yönetim (manager) pozisyonlarında calıştım. Benim işte olan sorumluluğum, öz-disiplin ve benim deneyimim sizin şirketiz için yararlanılabilir diye düşünüyorum.
  Ben 7 yıldan çok artık inglis ve italtanca ders diyorum.
  Call centre departmanını yeniden kurmuşum ve Call centre için 2 tane program yazmışım.
  Müşteri hizmetleri (Customer Services) ve Satış pazarlaması (Sales Marketing) için eğitimler veriyorum.
  Eğer şirketiniz benim adaylığımı düşünur ve benim ile görüşmek istese çok memnun olurum.
  Göstermiş olduğunuz ilgiden dolay şimdiden teşekkür ederim dönüş yapmanızı bekliyorum.

  Not: CV nereye gondere bilirim?

  Saygılarımla,
  Fatima Babayeva

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*