Anasayfa » Hırdavat & El aletleri » Erkan Makina pazardaki payını arttırarak büyümesi ile göz dolduruyor

Erkan Makina pazardaki payını arttırarak büyümesi ile göz dolduruyor

Ayın Endüstriyel Teknik Marketi, ERKAN MAKİNA, Türkiye’de bayi ve servis ağını yayarak genişlemiştir, Türkiye’de kendi konumunda lider firma ve marka olmuştur.

“Üretimde müşterilerimizin verimliliğini arttırmak için farkı oluşturan hizmet anlayışını ortaya koyan firmamız, güvenilir bir iş ortağı olarak müşterilerinin beklentileri doğrultusunda çözümler sunmaya devam etmektedir. ERKAN MAKİNA olarak sorumlu olduğumuz bölgelerdeki takım arkadaşlarımızla beraber (distribütörlerimiz, bayilerimiz, servislerimiz, home ofis çalışanlarımız, mağazalarımız) en iyi sonuçları almaya çalışıyoruz.”  diyen Erkan Makina Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent KIRBAŞ ile bir söyleşi yaptık.

Erkan Makina’ın kuruluşu ve bu günlere gelişi hakkında bilgi verir misiniz?

“Kurulduğu 1996 yılından bu yana satış konusunda uzman kadrosuyla üretimin, sanayinin ihtiyacı olan her türlü malzemede geniş ürün yelpazesi ile hizmet veren ERKAN MAKİNA, kuruluş amacı doğrultusunda önce Ankara’daki iş ortaklarına hizmet verip buradaki oluşumunu başarı ile tamamladıktan sonra, tüm Türkiye’de bayi ve servis ağını yayarak genişlemiştir, Türkiye’de kendi konumunda lider firma ve marka olmuştur.

Toptan ve perakende satışta olduğu gibi, ithalat ve ihracat konusunda da her geçen gün büyüyen ERKAN MAKİNA, son 5 yılda, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Gürcistan, Özbekistan ve Kırgızistan gibi Türkiye kardeş ülkelerinde faaliyetlerini yoğunlaştırmış olup bu ülkelerdeki başarısını da artırmaktadır. Aynı başarıyı İran, Irak, Suriye, Mısır, Cezayir ve Libya gibi Ortadoğu ve Arap ülkelerinde de sağlamak üzere yeni bir oluşum içerisine girmiştir.

Üretimde müşterilerimizin verimliliğini arttırmak için farkı oluşturan hizmet anlayışını ortaya koyan firmamız, güvenilir bir iş ortağı olarak müşterilerinin beklentileri doğrultusunda çözümler sunmaya devam etmektedir. ERKAN MAKİNA olarak sorumlu olduğumuz bölgelerdeki takım arkadaşlarımızla beraber (distribütörlerimiz, bayilerimiz, servislerimiz, home ofis çalışanlarımız, mağazalarımız) en iyi sonuçları almaya çalışıyoruz.

ERKAN MAKİNA, distribütörleri, bayileri, servisleri, home ofis çalışanları ve mağazaları ile Türkiye ve Türkiye kardeş ülkelerine geniş ürün yelpazesi ile hizmet vermektedir. Satışı destekleyen yazılım, lojistik, yönetim ve bilgi sistemleri teknolojisindeki ilerlemesi ile iş ortaklarımıza da kazanım sağlamıştır. Mesleki yüksek tecrübesi ve geniş teknik kadrosu ile firmamız iş ortaklarına, endüstriyel teknik market ihtiyaçlarında da en yüksek kazanımı sağlamaya devam etmektedir.  Ankara merkezde, 1500 m² alanda Genel Müdürlük binası  ve  Ankara Başkent OSB’de 2850 m² alanda Başkent Şubesi, Ankara Ostim OSB’de 2200 m² alanda Ostim Şubesi, Ankara Keresteciler OSB’de 1250 m² alanda İstanbul Yolu Şubesi, Ankara İvedik OSB’de 1500 m² alanda İvedik Şubesi ve  Ankara Sincan OSB’de 1000 m² alanda Sincan Şubelerimiz ile hizmet veriyoruz. Ayrıca, İstanbul Anadolu yakasındaki iş ortaklarımıza (bayilerimize  ve servislerimize) daha hızlı iletişim ve teslimat yapabilme adına İstanbul Anadolu Yakası Şubesini ofis ve lojistik olarak açtık. Böylelikle iş ortaklarımızın hemen yanında, yakınında olmakla her türlü talebe daha hızlı cevap vermekteyiz.

SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KALICI BAŞARI

Pazara sunulan Erkan Makina ürünleri nelerden oluşuyor? Mevcut ürünlerin dışında pazara sunacağınız bir yenilik olacak mı?

Erkan makina üretimin olduğu her alanda üretime yardımcı malzemelerin satışını 82.000 kalem geniş bir ürün yelpazesi ile yapmaktadır. Satışını yaptığımız ürünlere her geçen gün Türkiye Distribütörü olduğumuz yeni markalar eklenmekte, paydaşlarımızla olan iş ortaklığımız her geçen gün güçlenmektedir. Sektörümüze kattığımız en büyük yenilik Ticari Aile birliği, birlikte kazanalım projesi ve yazılım anlamında gerçekleşti. Kaliteli markaları destekleyen büyük ticari aile birliği ve yazılım başarıyı sürdürülebilir ve kalıcı hale getirdi.”

Distribütörü veya bayisi olduğunuz markalar var mı? Bu firmaların hangi ürünlerini Türkiye pazarına sunuyorsunuz? Başka hangi ülkelere de hizmet veriyorsunuz?

“Bering, Dinse, Donax, Eibenstock, Etm, Jetech, Kemper, Kranzle, Newton, Sparky, Vatoz gibi Avrupa’nın lider, dünya’nın önde gelen markalarının hem Türkiye hem de Türki Cumhuriyetleri distribütörlüğünü yükselen bir başarı çizgisi ile sürdürmekteyiz. Türki Cumhuriyetleri dışında; İran, Irak, Suriye, Mısır, Cezayir, Libya ile de ticaretimizi geliştirmek için çalışmalarımız sürmekte.”

Erkan makina bünyesinde size ait kendi biriminiz olan Donanma ve Asal ithalat hakkında bilgi verir misiniz?

“ERKAN MAKİNA, yurt içi satışını, bayiler, servisler, home ofisler ve donanma mağazaları (Ankara) ile gerçekleştirirken; yurt dışı satışlarını ise distribütörleri aracılığıyla yapmaktadır.”

Yaygınlığınızı sağlamak için yaptığınız çalışmaları ifade edebilir misiniz? Bölgeniz dışında yeni şubeler açmayı planlıyor musunuz?

“Şu an 185 personel ile mesai yapmaktayız. Ankara’da 6 adet showroomumuz var. Toplam kapalı alan 10.300 m2.İstanbul Ümraniye İMES’ de koltuk depo ve ofis olarak kullandığımız 150 m2 alanda bir şubemiz bulunmakta. Türkiye genelinde 8 adet home ofis çalışanımız ile iş ortaklarımıza en hızlı ve kaliteli hizmeti vermeyi hedefliyoruz. İstanbul Avrupa Yakasında da Anadolu Yakası gibi bir uygulama yapmak istiyoruz. Donanma mağazalar olarak sadece Ankara il sınırları içinde faaliyet gösterecek, Ankara dışında şuan ki mevcut bayii teşkilatımız ile iş ortaklığımızı büyüterek devam ettirmeyi planlıyoruz.”

Yurt içi satış pazarlama ve bayi yapılanma çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

“Yurtiçi ve Yurtdışı satış partnerlerimizi seçerken son derece seçici davranıyor, firmamızın belirlediği Ticari Aile birliği kriterlerini harfiyen uyguluyoruz. “İş ortaklarımızla beraber emek verelim, beraber yürüyelim, beraber büyüyelim, beraber kazanalım, bu kazanımları uzun yıllar koruyalım.” felsefesiyle çalışıyoruz.

Birlikte kazanmanın, zarar görmeden uzun yıllar paylaşmanın devam etmesi için daha az sayıda bayi ile en az yolları kesişen seçkin insanlarla iş ortaklığı yapıyoruz.”

“SATIŞ ÖNCESİ VE SONRASI MÜŞTERİ BEKLENTİSİNİ KARŞILAMAK İÇİN MAKSİMUM ÇABAYI SARFEDİYORUZ”

Bering, Donax, Eibenstock, ETM, Newton ve Sparky gibi uluslararası alanda söz sahibi firmaların ürünlerini Türkiye pazarına kazandırıyorsunuz. Bu işi yaparken ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz?

“Temsil ettiğimiz markalar kendi alanlarının ya en iyisi ya da en iyilerinden. İyi olmanın, iyi kalabilmenin yolu o malzemenin alıcısı tarafından her zaman aranan marka olarak kalabilmesi. Bunun yolu ise beklentilerin karşılanması. Erkan Makina olarak biz satış öncesi ve sonrası müşteri beklentisini karşılamak için maksimum çabayı sarf ediyoruz.”

İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

“Yurtdışı satış ekibimiz başta Türki Cumhuriyetler olmak üzere ( Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Gürcistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan) Ortadoğu’daki sınır ülkelerimize (İran, Irak, Suriye, Mısır, Cezayir, Libya) satış anlamında yoğunlaşmış, Türkiye distribütörü olarak temsil ettiği markaları, Türki Cumhuriyetlerinde de temsil ettiği için o ülkelerde de ticari faaliyetlerinin başarısı çizgisini her geçen gün arttırmaktadır. Konumunu bu ülkelerde güçlendirmektedir. Türki Cumhuriyetlerindeki başarılı çizgisini Ortadoğu pazarına da taşımayı arzu etmektedir.”

82.000 KALEM ÜRÜN, GENİŞ BİR KADRO

Erkan Makina, iş ortaklarına endüstriyel teknik market ihtiyaçları konusunda en yüksek kazançları sağlamak için ne gibi faaliyetlerde bulunmaktadır?

“Erkan Makina, çok geniş bir yelpazede, 82.000 kalem ürün, geniş bir kadro, 185 personel. Onlarca bayi ve servis ile en kaliteli sürdürülebilir hizmet anlayışını, yazılıma yaptığı yoğun yatırımla desteklemekte, Ticari Aile birliği kavramı ile de fark oluşturan ayrıntıları iş ortaklarına yaşatmaktadır.”

Sektörde gördüğünüz boşluklar ve yapılması gerekenler size göre nelerdir?

“Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de kaliteli insan, yetişmiş ekip problemi hat safhada. Düşük marjlar ile yapılan satışları bir de tahsil edememe, geç tahsil etme riski süsleyince iş yorgunluğu keyifli olmaktan çıkıyor. Teknolojiyi ne kadar üst seviyede yaşarsanız yaşayın, insanın faktörü her zaman belirleyici, çok değerli, çok kıymetlidir.”

GELECEĞİ YAKALAMAK İÇİN

Gelişen Türk ekonomisi içerisinde firmanızın ve hırdavat sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“Ticaret canlı, sürekli değişiyor, başkalaşıyor, büyüyor, farklılaşıyor. Son 10 yıl içinde ticaretin şekli ve hızı çok değişti. Müşteri beklentileri ve tahammülü farklılaştı. Artık yenilenen, değişen beklentilere göre kendimizi yenilemeliyiz ki var olalım. Büyüyen, gelişen, Türkiye’nin içinde bizim de değişmemiz ve büyümemiz gerekli. Bu güzel ülkede her zaman zor koşullarda yoğun özveri ile güzel günlerin yaşandığı dönemler olmuştur. Bu güzel ülkenin güzel insanlarına da geleceğe en güzel şekilde kendilerini, ekiplerini ve firmalarını hazırlamak yakışır. Geleceği yakalamak için çıplak dağdaki ormanı bugünden görerek çalışmak gerekli.”

2013 yılı ilk yarısı firmanız açısından nasıl geçti? 2014 ile ilgili projeleriniz nelerdir?

“2013 yılı genel piyasalar açısından işlem hacmi olarak beklentilerin altında geçse de bizim ve aile birliğimiz açısından yeni popüler markaların bünyemize katılması ve onların sağladığı yeni pazarlardan dolayı gayet memnuniyet verici olmuştur.

2014 yılında Türkiye iş ortaklarımızla olan ilişkimizi daha da güçlendirmek için çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam etmeyi düşünüyoruz. Yurt içindeki bu anlayışımızı yurt dışı satış ekimizde yurt dışında uygulayacak ve 2015te de yurt dışında yeni hedef ülkeler çalışması yapmak istiyoruz. Dinamik bir bölgede hep dinamik olmak, beklerken bile aktif beklemek zorundayız.”

Eklemek istediğiniz başka konular var mı?

“Geleceğin hepimiz için daha güzel olacağını düşünüyorum. Bu sektöre emek veren, destek veren herkese teşekkür ediyorum. Geleceğin bu ülkeye ve millete karşılıksız gönül vermiş, bu ülkenin ve milletin çıkarları için emek harcamış herkese güzellikler getirmesini temenni ediyorum.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*