“Üçer Zımpara Taşı 10 bin Çeşit Ürün Çeşidi ile 50 Ülkeye İhracat Yapıyor”

1981 yılında Mehmet Güçtekin tarafından kurularak üretim hayatına başlayan Üçer Zımpara,  40 yıllık geçmişi ile tüm sektörlerin aşındırıcı ihtiyaçlarını zamanında ve istenilen özelliklerde karşılamaya çalışıyor.

Ürettiği ürünleri, yurt içi pazarının yanında 50 farklı ülkeye ihraç eden ve üretiminin yüzde 65’lik kısmını sadece özel aşındırıcılara ayıran Üçer Zımpara, birçok alanda kullanılmak üzere 10 bin çeşit standart ve özel zımpara taşı üretimi yapıyor. Kocaeli – Gebze’de 7 bin metrekarelik bir alanda üretime devam eden Üçer Zımpara Taşı hakkında İşletme Müdürü Akın Güçtekin’den detaylı bilgiler aldık.

Firmanızın gündemdeki çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmamız aşındırıcı özel taşlarda firma bazlı oluşan problemleri gözlemleyerek mühendislik departmanımızla beraber sorunları çözmekte ve doğru zımpara taşlarını tespit ederek üreticinin maliyetlerine fayda sağlamaktadır. Müşterilerimizin bu konuda yanında olarak özellikle bu hedefe yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştırdık.

Amacımız kaliteyi ve sürekliliği kalıcı kılmaktır. Sektörün kalite standardını yükseltmek, kaliteyi belirleyen firma olmaktır. Bu amaçla imalatlarına devam eden firmamız 40.yılımız olan bu dönemde Özel Zımpara taşlarında ve Kaplanmış Bez Zımpara grubuna Ar-Ge ve inovasyona ağırlık vererek yeni ürünler geliştirmek ithalatın önünü kesmek ve ihracatı da arttırarak ülke ekonomisine faydalı olmaya çalışmaktadır.

Satış ve pazarlama faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu alanda yaptığınız yenilikler var mı? Varsa kısaca bahsedebilir misiniz?

Satış ve pazarlama konusunda hem zımpara taşı ve aşındırıcı kullanıcılarını yerlerinde ziyaret ederek teknik destek vermekte ve kullanımla ilgili eğitimlerimize devam etmekte hem de satıcılarımızın standart ürünleri daha iyi tanımaları ve rekabetçi olmaları açısından ziyaret ve kampanyalar yapılmaktadır. Ayrıca Satış ve Pazarlama ekibimiz güler yüzlü ve çözüm odaklı anlayışıyla kullanıcı ve satıcılarımızın ihtiyaç ve beklentilerini zamanında eksiksiz olarak karşılamaktadırlar.

2021 yılının geride bıraktığımız pandemi döneminin ağır şartlarından etkilensek de umduğumuzun üstünde çok başarılı olarak geçmiştir.

Çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımınız ile bu alanda yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Çevre politikası hakkında ise Üçer Zımpara yaşanabilir bir dünyayı gelecek nesillere bırakmayı kendine görev bilmiştir. Bu sebeple yasal gerekliliklerin yerine getirilmesinin yanı sıra;

 

  • Çevreyi temizlemek yerine kirletmemek,
  • Geri dönüştürülebilir ürünler kullanmak,
  • Atık oluşumunu azaltmak, engellenemediği durumlarda geri dönüşümünü sağlamak,
  • Doğal kaynakları etkin kullanmak,
  • Tüm çalışanlarımızı çevre konusunda bilinçlendirmek başlıca hedeflerimizdendir.

2021 yılının geride bıraktığımız dönemi firmanız açısından nasıl geçti? Sektör açısından önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?

Virüs problemi artmadığı müddetçe 2021’in ikinci yarısında 2020’de bastırılmış olan taleplerin de patlaması olacağını düşünüyorum.  Çoğu sektörün ve şirketlerin buna hazırlık yaptığını görüyorum.

Özetle, sanayi sektörü 2021’e beklentileri aşan güçlü bir başlangıç yapmış ve büyüme önceki aylara göre daha artan bir görünüm sergilemiştir. Son dönemde sıkılaşan yurtiçi finansal koşullar nedeniyle iç talepte gözlenen ivme kaybı belirtilerine rağmen, aşıdaki gelişmeler ile küresel ekonomideki toparlanmalar nedeniyle sanayi sektörünün ve dolayısı ile aşındırıcı sektörünün pozitif yönde yükselmesi beklenmektedir.