“Tüm Markalarımızın Pazar Payını Arttırmayı Hedefliyoruz”

Dünyaca ünlü birçok markanın Türkiye’deki tek distribütörü olan Center Dış Ticaret A.Ş., sektördeki 30 yıllık deneyimi ile  son kullanıcıdan bayilerine kadar tüm müşterileri ve paydaşlarına çözüm odaklı hizmet anlayışını sunmaya devam ediyor. Farklı satış ve pazarlama kanallarıyla müşterilerine ulaşan Center A.Ş., teknolojideki gelişmelere paralel olarak ürün ve hizmet anlayışını devamlı yenileyerek sürekli bir gelişim anlayışına tabi tutuyor.

Firma olarak kriz dönemlerinin aynı zamanda fırsatları da beraberinde getirdiğini belirten Center A.Ş. Genel Koordinatörü Dinçer Özkaya, tüm markalar özelinde yatırımlarına devam ederek oldukça başarılı çalışmalar gerçekleştirdiklerini söylüyor. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminin sektörde yer alan diğer firmalarla beraber kendilerini de etkilediğini kaydeden Özkaya, gelişime açık insan kaynağı ve sağlam teknolojik altyapıları sayesinde pandeminin getirdiği zorlukların üstesinden gelmeyi başardıklarını belirtiyor. Bu sene özelinde bayi sayılarını arttırarak, daha geniş bir satış ekibiyle son kullanıcılara ulaşmaya çalıştıklarını söyleyen Dinçer Özkaya ile Center A.Ş.’nin son dönemde yaptığı çalışmalar özelinde bir röportaj gerçekleştirdik.

Son dönemde dünya çapında yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç firma olarak sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz?

2020 yılı ilginç pazar dinamikleri ve pandeminin direk & dolaylı negatif etkileri sebebiyle oldukça farklı bir yıl olarak geçti. Gelişime açık insan kaynağımız ve sağlam teknolojik altyapımız sayesinde çalışma koşullarında pandeminin getirdiği zorlukların üstesinden gelmeyi başardığımızı düşünüyorum. Burada önceliğimiz tabi ki çalışanlarımızın ve tüm paydaşlarımızın sağlığı. Teknolojik altyapı konusunda; pandemi ile beraber dijital dönüşüm artık tüm firmalar için çok önemli bir gündem maddesi olmuştur. Bu konuyu şirket içi yönetsel değişim süreçleri ve satılan ürünlerin değişime ayak uydurma kapasitesi temelinde iki ayrı başlık altında değerlendiriyoruz. Şirketimiz içinde tüm yönetim süreçleri, çalışan verimliliği, genel veri analizi, müşteri memnuniyeti, satış planlamaları vb. gibi konular teknoloji paralelinde sürekli gelişim ve dijital dönüşüm esasıyla güncellenmektedir. Önceliğimiz her türlü zorlu koşullara ayak uydurabilecek esnek bir teknolojik alt yapı oluşturmaktır.

Diğer önemli başlık ise tabi ki; sunduğumuz hizmetler ve/veya sattığımız ürünler ile bu değişimi müşterilerimize nasıl yansıttığımız. Dünyadaki global trende benzer şekilde gamımızda ürünler eskiye oranla çok daha fazla akülü ürün içermektedir. Gelişen teknoloji ile beraber akülü ürün performansında oldukça çarpıcı farklılıklar oluşmaktadır. Bu anlamda TTI çatısı altındaki AEG, RYOBI ve MILWAUKEE markalarımız yenilikçi akülü ürünler özelinde globalde pazar lideridir. Ayrıca OTTOTECH markamız ile kaynak sektöründe tüm teknolojik yenilikleri takip ediyor ve pazara sunuyoruz.

Örnek vermek gerekirse, MILWAUKEE markası altında piyasaya sunduğumuz ONE-KEY sistemi; tüm akülü ürünlerinizin kablosuz bağlantı sayesinde akıllı telefonlarınız tarafından kontrol edilmesine imkan verip, istediğiniz ayarları kaydetmenizi sağlamaktadır. Bu sistem, ONE-KEY teknolojisine sahip ürünlerin yer belirleme fonksiyonu sayesinde kaybolma, çalınma vb. risklerini ortadan kaldırıp, gerektiğinde ürünü kilitlemenize imkan vermektedir. Ayrıca özel yazılım sayesinde profesyonel ürün tercih eden kullanıcılara her türlü envanter kayıt işlemini gerçekleştirme şansı da sunmaktadır. Kısaca, değişim sürecinde kendimizi oldukça aktif pozisyon olan bir firma olarak görmekteyiz ve 2021 yılı içerisinde de şirket yönetiminde teknolojinin kullanımı ve ürün gamımızda ki yeniliklerimiz tüm hızıyla devam edecektir.

 

Bu süreçte firma olarak çalışmalarınızı daha çok hangi alanda (Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, üretim vb.) yoğunlaştırdınız?

Sektörde yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren bir firma olarak temel felsefemiz daima; son kullanıcılara, bayilerimize, yetkili servislerimize ve diğer tüm paydaşlarımıza karşı açık iletişim sergilemek ve çözüm odaklı olmaktır. Markalarımız özelinde pazarlama faaliyetlerimizde de aynı bakış açısı ile son kullanıcılarımıza ulaşıyoruz. Ülke olarak çok farklı zorlukları test ettiğimiz yaklaşık 30 yıllık dönemde, çizgimizden ve iş etiğimizden ödün vermedik. Sorunuzun cevabına gelirsek; doğru iş etiği, teknolojik yenilikleri takip eden vizyoner bakış açısı, kendini geliştirmeye odaklı insan kaynağı ve bununla birlikte tabi ki doğru ürün karması, piyasada güvenilir ve tercih edilir bir şirket/marka olmak ve bunu sürdürmek için gerekli olan tüm alanları kapsayan yoğun bir çalışma içerisindeyiz.

Yaşanan süreç ve sonrası ile ilgili sektörel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Bu dönem bizler için olduğu gibi sektörümüzde beraber yol aldığımız tüm firmalar için oldukça zorlayıcı geçiyor. Kendi adımıza orta ve uzun vadeli planlamalarımızda majör bir değişiklik yapmadık. Marka yatırımlarımız ve bayi yapılanmamız aynı hızla devam ediyor. Örneğin; Klasik Kanal, bayi sayımızın fazla, penetrasyonun oldukça önemli olduğu, göreceli olarak daha uygun fiyatlı markalarımızın satıldığı bir kanaldır. Endüstriyel Kanal ise bayi sayımızın daha az olduğu, bölgesel bayilik sistemine odaklandığımız ve yüksek fiyat konumlandırmasına sahip “heavy duty” markalarımızı sattığımız bir kanaldır. Her iki kanalda da bu sene özelinde bayi sayımızı arttırarak, daha geniş bir satış ekibiyle son kullanıcılara ulaşmaya çalıştık. Önümüzdeki dönemde orta ve uzun vadeli marka stratejileri paralelinde kanal yapılandırmasına devam edeceğiz. Ayrıca MILWAUKEE HEAVY DUTY CORNER projesi ile de markamızı daha geniş kitlelere ulaştırmayı planlıyoruz. 2021 yılının dinamiklerinin eski yıllara oranla biraz daha farklı olabileceğini de öngörerek; mevcut bayilerimizin verimliliğini maksimize etmek ve eksik olduğu düşündüğümüz bölgelere yoğunlaşmak en önemli gündem maddelerimiz olacaktır.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, tabi ki bizler içinde yılın ilk yarısında oldukça zorlayıcı ve öngörülemeyen büyük bir değişken idi. Yılın ikinci yarısında pandeminin etkilerinin göreceli olarak azalması ve dönemsel olarak faizlerde meydana gelen düşüşler ikinci çeyrekteki kayıpları telafi etmek adına imkanlar sundu.  Ancak yılın son ayına girdiğimiz şu günlerde global anlamda ekonomik belirsizlikler ve pandemi konusu devam etmektedir. CENTER AŞ. olarak yıla genel olarak baktığımızda ise, ülke ekonomisi ve global değişkenler anlamında çok zor bir yıl geçirmemize rağmen yılı hedeflerimize ulaşarak kapatmayı umuyoruz.

Firma olarak kriz dönemlerinin aynı zamanda fırsatları da beraberinde getirdiğini düşünüyoruz. Bu temelde tüm markalarımız özelinde – yatırımlarımıza ara vermeden – oldukça başarılı çalışmalar gerçekleştirdik. %100 yerli sermaye ile kurulmuş uluslararası teknolojiye sahip tesislerde üretilen OTTOTECH kaynak makinalarımızın yanında, takım çantası gamına da %100 yerli üretim olan MYCRAFT markamız ile pazara giriş yaptık. Ayrıca 31 Ağustos – 15 Eylül tarihleri arasında MILWAUKEE BID RED tanıtım günleri sayesinde 16 gün boyunca, 8 farklı ilde 4.000 den fazla son kullanıcıya yüksek teknolojili MILWAUKEE ürünlerimizi tanıtma şansı yakaladık.

 

2021 yılında da CENTER ailesi olarak trendleri takip ederek maksimum verimlilik prensibiyle beraber, tüm markalarımızın pazar payını arttırmayı hedefliyoruz. Son olarak oldukça zorlu geçmekte olan 2020 yılında hedeflerimize paralel şekilde yol almamızda büyük katkısı olan, bizimle birlikte yol alan tüm bayilerimize, servislerimize, müşterilerimize ve değerli çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Ve şimdiden; öncelikle sağlıklı ve daha sonra herkes için başarılarla dolu bir 2021 yılı diliyorum.