“Starline Ürünleri 30’dan Fazla Ülkede Güvenle Kullanılıyor”

Kişisel Koruyucu Donanımlar alanında ürettiği ürünlerle birçok sektöre hizmet sunan Ateş A.Ş. Starline markası ile yurt içi ve yurt dışında birçok sektöre ürün sunuyor. Her sene geliştirdiklerini yeni ürünlerle ürün gamını genişleten Ateş A.Ş., farklı sektörlerdeki ihtiyaçlara göre Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına devam ediyor. Fabrikalara, denizcilik, lojistik, maden, inşaat ve birçok farklı sektöre geliştirilmiş ürünlerini sunan Ateş A.Ş., pandemi süreci boyunca çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Pandemi sürecinde bütün dünyada arz sıkıntısı çekilen koruyucu donanımların ihracatını yaptıklarını belirten Ateş A.Ş. İhracat Müdürü Ege Çevik, yurt içinde de gerekli donanım ihtiyaçlarını karşılayarak devlete destek olduklarını söylüyor. Starline’nin, Türkiye’de en çok tercih edilen Kişisel Koruyucu Donanım markalarından birisi olduğunun altınız çizen Ege Çevik, dünya çapında yaşanan sıkıntılara rağmen stokları nispetinde müşterilerine ürünlerini gönderdiklerini ve ödeme konusunda kolaylık sağladıklarını ifade ediyor. Birçok fabrikanın üretime ara vermek zorunda kaldığı dönemde hem satış hem de operasyon noktasında ara vermeden çalışmalarını sürdüklerini belirten Ege Çevik ile dosya konumuz kapsamında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firma olarak pandemi sürecindeki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

ATEŞ A.Ş olarak STARLINE markamız ile Kişisel Koruyucu Donanım sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Fabrikalara, denizcilik, lojistik, maden, inşaat ve birçok farklı sektöre baştan ayağa iş güvenliği ekipmanları sağlıyoruz.

Pandemi, bütün dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkiledi, salgının en yoğun olduğu dönemde hayat durma noktasına geldi ve birçok fabrika üretime ara vermek zorunda kaldı. Biz hem satış olarak hem de operasyon olarak hiç durmadık. Yetkililerin açıklamalarına uyarak, alınan kurallar çerçevesinde gerek ofislerimizde gerek depolarımızda kontrollü şekilde sosyal mesafeye uyarak çalışmalarımıza devam ettik. Bu süreçte ürün portföyümüzde bulunan ve tüm dünyada arz sıkıntısı çekilen maske, gözlük ve tulum gibi ürünleri ihraç ederek yardım eli uzattık, bir yandan da hibe ederek devletimize destek olduk.

Son dönemde dünya çapında yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç firma olarak sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz?

 Son dönemde dünyada politik ve ekonomik bir mücadele var diyebiliriz. Dünya’nın iki büyük ekonomisi Amerika ve Çin’in birbirlerine uyguladıkları ek vergiler, Brexit süreci ve son olarak Suudi Arabistan’ın Türk mallarına uyguladığı ambargo bunlara sadece birer örnek.

Her ülke daha çok büyüme arzusunda. Pandemi sürecinde de ticari faaliyetler askıya alındı. Özellikle solunum cihazı, tek kullanımlık maske, tulum, koruyucu gözlük ve benzeri ürünlerin tedarik zincirinde kısıtlamalar oldu. Türkiye, birçok ülkeye bu ekipmanları sağlayarak yardım eli uzattı. Bizde hibe ettiğimiz ürünlerle bu sürece destek olduk. Fakat maalesef bu desteği diğer ülkelerden göremedik. İthal ettiğimiz ürünlerin tedarikinde aksamalar ve gecikmeler yaşadık. Buna rağmen pandemi sürecinde müşterilerimize stoklarımız elverdiğince ürünlerimizi göndermeye devam ettik, ödeme konusunda onlara kolaylık sağladık.

starline_eldiven

Bu süreçte firma olarak çalışmalarınızı daha çok hangi alanda (Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, üretim vb.) yoğunlaştırdınız?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, ülkeler arasında ekonomik mücadele var. Türkiye olarak bu mücadelede etkin olabilmemiz için daha çok üretmek ve ihraç etmemiz gerekirken, dünya çapında daha çok markaya sahip olmamız lazım.

STARLINE, Türkiye’de en çok tercih edilen Kişisel Koruyucu Donanım markalarından birisi. Hedefimiz dünya çapında bir marka olmak ve bu hedefte ilerliyoruz. Ürünlerimiz 30’dan fazla ülkede yüzlerce fabrikada güvenle kullanılıyor.

Biz de bu süreçte üretim ve pazarlama planlamaları yaptık. Başta Avrupa pazarımızı daha çok geliştirmek için orta ve uzun vadeli projeler yaptık. Bunun yanı sıra Adana’da yapımı süren fabrikamızda 2021 başında iş güvenliği ayakkabısı ve bot üretimine başlayacağız. İlerleyen yıllarda da farklı ürün gruplarında üretime başlayıp, bunları daha fazla ülkeye ihraç etmek istiyoruz.

Yaşanan süreç ve sonrası ile ilgili sektörel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Pandemi bazı fabrikaların kapanmasına, bazılarının ekstra çalışmasına sebep oldu. Normal çalışma düzeni bozuldu. Sadece tıbbi cihazlarda değil, temizlik-hijyen ürünlerinden gıdaya, hızlı tüketim ürünlerinden ham maddeye bizim de dahil olduğumuz çoğu sektörde tedarik zincirinde aksamalar meydana geldi, fiyatlarda dalgalanmalar oldu. 2020 her anlamda sürprizlerle dolu, öngörülemeyen bir yıl oldu. Pandemi hala var fakat alınan önlemlerle üretimler tekrardan başladı. Dünya’da ve ülkemizde aşı çalışmaları devam ediyor. Ben 2020’deki kayıpların daha hızlı toparlanacağına inanıyorum.