koln
Anasayfa » Gündem » Saint-Gobaın Aşındırıcılar Dünyanızı Yeniden Şekillendiriyor

Saint-Gobaın Aşındırıcılar Dünyanızı Yeniden Şekillendiriyor

Aşındırıcılar sektörüne uzun yıllardır verdiği hizmetler ile global anlamda önemli başarılar yakalayan Saint-Gobain Aşındırıcılar,  27 ülkede 62 üretim tesisi ile pazar hacmini genişletmeyi sürdürüyor. Yeni ürünlerini Norton, Atlas Zımpara, Norton Winter ve Norton Clipper markaları ile pazara ulaştıran firma, sektöre getirdiği yeniliklerle isminden sıkça bahsettiriyor. Saint-Gobain Aşındırıcılar Genel Müdürü Aykut Aydoğan, sektörel gelişmeler paralelinde firma faaliyetleri ile ilgili dergimize önemli bilgiler verdi.

Firmanız hakkında ve faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz?

353 yıllık bir kurumun parçası olan Saint-Gobain Aşındırıcılar, 27 ülkedeki 62 üretim tesisi ile aşındırıcılar sektörüne sunduğu her ürün gamında lider pozisyonlarda yer almakta ve dünya genelinde 11 bine yakın kişiye istihdam sağlamaktadır. Türkiye’deki faaliyetlerimiz ise 1980’li yıllara dayanmakla birlikte; ancak 2013 yılında şirketleşme yoluna giderek hızlı büyüme stratejilerimizi bu dönemde oluşturduk. Şu an Türkiye’de Eskişehir ve Gebze’de olmak üzere iki üretim tesisimiz bulunmakta ve İstanbul’daki merkez ofisimiz üzerinden çalışmalarımızı her gün daha da büyüterek sürdürmekteyiz.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

 Aşındırıcı pazarına sunduğumuz ürünleri 5 ana başlık altında segmente ediyoruz: Kesme & Taşlama Taşları, Zımparalar, Elmas Kesiciler, Bağlayıcı Taşlar ve Süper Aşındırıcılar.

Ayrıca elmas kesicilerimizin markası olan Norton Clipper’da makinelerimiz bulunmakta. Asfalttan seramiğe, beton bloklardan tuğlalara kadar bir çok malzemeyi kesmek için farklı alternatiflerin bulunduğu makine portföyümüz, yapı ve inşaat sektörüne yönelik ürünler sunuyor.

Dünya devi bir firma olmanın getirisi olarak ve geniş ürün gamımız sayesinde müşterilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri tüm ürünleri ve çözümleri tek elden sunuyoruz.

 Yeni çıkardığınız ürünlerinizin bulunduğu bültenlerinizi alıyoruz. Bunlarla ilgili bilgi alabilir miyiz?

 Son dönemde çıkardığımız ürünlerimiz arasında, özellikle otomotiv ve hırdavat kanalında kullanılan Norton MeshPower bulunuyor. Rulo, disk ve tabaka formlarında bulunan bu ürünün öne çıkan özelliği, tozu ayrıştırarak atölyelerde solunan havayı daha temiz bırakması diyebiliriz. Kullanıcılarımızın sağlık ve konforu için her zaman ar-ge çalışmalarına çok önem veriyoruz.

Bunun yanı sıra Atlas Zımpara’nın ürün gamına yeni eklenen flap disklerimiz oldu. Ekonomik çözüm arayanlar için farklı bir seri çıkarırken, önceliği yüksek performans olanlar için bambaşka bir serimiz de artık mevcut. Ek olarak da sonsuz bant portföyümüzü genişleterek cam, ısıya duyarlı metaller, özel alaşımlar gibi farklı malzemeler üzerinde kullanılan yeni ürünler ekledik.

5 Kıtaya İhracat Yapıyoruz

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Firmanız hangi ülkelere ulaşıyor?

Eskişehir ve Gebze’de bulunan fabrikalarımız ile Türkiye pazarına hizmet etmemizin yanı sıra 5 kıtaya ihracat yapmaktayız. İhracat payımız, üretim kapasitemizdeki artışla beraber her geçen gün artmakta. Bunun için oldukça sıkı çalışıyoruz ve farklı coğrafyalardaki potansiyel müşterilerimizle buluşmak için lokal fuarlarda yer almaya özen gösteriyoruz.

Firmanızın bayilik yapılanması hakkında bilgi almak isteriz.

Saint-Gobain olarak yapı sektörlerindeki kardeş firmalarımızda olduğu gibi çoklu bayi anlayışıyla çalışıyoruz. Öncelikli amacımız sistemli aksiyonlarla marka ve ürünlerimize olan talebi arttırmak, buna paralel olarak da tüm bölge ve şehirlere yayılmak… Perakendeci ve dağıtıcı nitelikte bayilerimiz mevcut. Bunların dışında bazı spesifik marka ve ürünlerimiz için Türkiye’de mümessillerimiz ile çalışmaya devam ediyoruz.

Satış sonrası hizmet faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

 Müşteri hizmetleri ekibimiz ve saha satış temsilcilerimiz ilk ulaşabileceğiniz kişiler olup herhangi bir uygulamada size en iyi çözümü sunmak ve en iyi şekilde rehberlik etmek için çalışmaktalar. Müşterilerimiz, herhangi bir konuda kendilerine her zaman ulaşıp destek isteyebilirler. Ayrıca web sitelerimizde ürün bilgilerine ve ek olarak kullanımlarına dair püf noktaları içeren videolarımıza yer veriyoruz.

İnovasyon ve Ar-Ge alanındaki çalışmalarınız nelerdir?

Saint-Gobain Aşındırıcıların hedefi, günlük çalışmalarında teknolojide mükemmelliği ve müşterileri ile en güçlü işbirliğini kurabilmektir. Bu nedenle dünya çapında ciromuzun önemli bir bölümünü ar-ge çalışmalarına ayırmaktayız. Dünyanın çeşitli ülkelerinde 3 büyük ar-ge platformumuz ve  8 büyük Teknoloji & Eğitim Merkezimiz bulunmakta. Bunun yanı sıra en yetenekli mühendislerin gerçek müşteri durumlarını canlandırarak test, eğitim ve geliştirme yaptıkları Uzman Taşlama Teknoloji Merkezleri, ürün gelişimine büyük katkı sağlamakta.

 Aşındırıcı ve kaynak sektörünün Türkiye’deki gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz? Diğer dünya ülkeleri ile karşılaştırdığınızda sektörün gelişimini nasıl değerlendirirsiniz?

 Türkiye’deki aşındırıcı sektörü, dünyanın geri kalanı ile kıyaslandığında nispeten daha az sayıda oyuncunun olduğu bir pazar. Özellikle son zamanlarda ise bizim gibi yabancı oyuncuların ilgisini görüyoruz ki bu memnuniyet verici.  Bizim amacımız, pazarı daha katma değerli çözümlerle tanıştırarak son kullanıcı gözünde ayrışmak.

 Çevreye karşı sorumluluklarımız noktasında kurum olarak ne gibi tedbirler alıyorsunuz?

Tüm Saint-Gobain şirketleri için en temel konulardan biri çevresel kalıntıları en aza indirmektir. Su kaynaklarının optimize edilmesi, karbondioksit emisyonlarının azaltılması, katı atık ayrımı ve geri dönüştürülmüş hammadde kullanımının arttırılması konusunda tedbirlerimizi almaktayız. Örneğin, Eskişehir Üretim Tesisimiz enerji verimliliği yüksek bina olarak tasarlandı ve doğal reçineler &  geri dönüşümlü mineraller kullanarak kesme ve taşlama taşları üretiliyor.

Doğaya karşı olan sorumluluğumuzun bilinci ile işleyişimizi sürdürüyor ve tüm çalışanlarımızın aynı hassasiyette olduğundan emin olmak için çalışıyoruz.