Anasayfa » Gündem » “RTRMAX Markamızı Global Düzeyde Üst Sıralara Çıkarmak İstiyoruz”

“RTRMAX Markamızı Global Düzeyde Üst Sıralara Çıkarmak İstiyoruz”

30 yıldır sektöre ve kullanıcılara fiyat ve performans açısından en kaliteli ürünleri arz eden Akdemir Makina, ürün gamını her geçen gün genişleterek pazara farklı ürünler sunuyor. RTRMAX markalı ürünleriyle elektrikli el aletleri sektöründe boy gösteren Akdemir Makina, geniş ürün yelpazesiyle piyasaya çeşitli sanayi alanlarında kullanılmak üzere ürünler sunuyor. Akdemir Makina’nın  Yurt içi Satış Müdürü Ahmet Abay, dergimizin Aralık özel sayısına konuk olarak özellikle elektrikli el aletleri alanında gösterdikleri faaliyetlerle ilgili dergimize bilgiler verdi.

Öncelikle genel olarak firmanızın kuruluşu ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

1989 yılında İstanbul’da ticari faaliyete başlayan firmamız, geride kalan 30 yıl içerisinde müşterilerine fiyat /performans açısından en kaliteli ürünleri ve satış sonrası servis hizmetleri olarak en iyisini sunmayı ve teknolojideki yeniliklere paralel olarak da ürün gamını her geçen gün daha da geliştirmeyi hedeflemiştir.

 

Elektrikli el aletlerine yönelik hizmetlerinizden bahsedersek yıllık üretim kapasiteniz, markalarınız ve istihdamınız hakkında bilgi verir misiniz?

Sermayesi yüzde 100 yerli olan RTRMAX markamızın ürünleri, bugün yurt içinde ve yurt dışında birçok noktada satışa sunulmaktadır.

Yurt içinde 7 bölgede bulunan toptancı bayilerimizle ve birçok perakende satış noktasıyla hizmet veriyoruz.

Yurt dışında ise 9 ülkede şubelerimizle ve 30’dan fazla ülkede distribütörlerimizle birlikte global marka olma yolunda ilerliyoruz.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

RTRMAX olarak elektrikli ve akülü el aletleri, havalı el aletleri, benzinli ve dizel motorlu jeneratörler, bahçe aletleri ve su pompaları olmak üzere geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Bu sayede bahçe ve peyzaj işleri, marangoz ve mobilya işleri, boya ve alçı işleri, PVC kapı ve pencere işleri, elektrik ve su tesisatı işleri, alüminyum ve demir doğrama işleri gibi birçok farklı sektördeki profesyonellerin ve ev kullanıcılarının iş süreçlerini kolaylaştıracak ürünler sunabilmekteyiz.

Ürün gamınızda yer alan elektrikli el aletlerinden teknik özellikler bakımından en çok tercih edilen ürünler hangileri?

RTRMAX geniş bir ürün grubuna sahip olup, en çok tercih edilen ürünleri geçen yıl lansmanını yapmış olduğumuz X-LION serisi akülü el aletlerimiz olmuştur.

Dünyadaki elektrikli el aletleri pazarına baktığımız zaman da akülü aletlerin satışlarının diğer makinelerin satışlarına göre çok daha yüksek oranlarda arttığı görülmektedir.

Çünkü artık son kullanıcı çalışırken kablo karmaşasından kurtulmak istiyor. Kablo, yapılan işleri esnek olmayan bir hale getiriyor ve ürünleri kontrol etmeyi zorlaştırıyor.

Ayrıca X-LION ürünleri akülü olmakla birlikte sahip olduğu teknoloji sayesinde, yüksek performans göstererek kullanıcıların zorlu işlerin üstesinden gelebilmesini, fiyat ve zaman noktalarında maksimum tasarruf edebilmelerini sağlamaktadır.

Elektrikli el aletleri ürünleri hangi özelliklere sahip ürünler olmalı? Kurum olarak hangi alanda öne çıkıyorsunuz?

Akdemir Makine olarak müşterilerimizin ve son kullanıcıların firmamıza ve markamıza olan güvenini oldukça önemsiyoruz. Bu güveni sürdürebilmek adına daha çok çalışarak, işimizi en iyi şekilde yapma gayreti içerisindeyiz. Bugüne kadar edindiğimiz know-how sayesinde kalitesi ve özellikleri geliştirilerek üretilen ürünleri RTRMAX marka etiketi ile pazara sunmaktayız.

2019 yılı hedef ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

RTRMAX olarak 2019 yılında sistemli olarak ürün çeşidimize yeni ürünler ilave ederek hem yurt içi satışlarımızı, hem de yurt dışında yeni başladığımız ülke pazarlarındaki satışları yükseltmemiz sayesinde ihracatımızı arttırmayı hedefliyoruz.

Yakın dönemde elektrikli el aletleri sektörüne sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu? Varsa ya da yakın dönemde piyasaya çıkan yeni ürününüz varsa hakkında detaylı bir bilgi alabilir miyiz?

Dünya makine sektöründeki gelişmeleri yakından takip ederek belirlediğimiz strateji ile hareket etmekteyiz. RTRMAX markası olarak önümüzdeki yıl elbette sektöre sunacağımız yeni ürünlerimiz olacaktır. Özellikle X-LION akülü el aletlerimizde ilave edeceğimiz birçok yeni ürünü müşterilerimizin beğenisine sunacağız. Bunların detaylarını yayınlayacağımız 2019 ürün kataloğumuzda bayilerimize sunacağız.

İthalat ve ihracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Röportajımızın başında da belirttiğimiz gibi global türk markası olan RTRMAX markamızı dünya liginde üst sıralara taşıyabilmek için belirlediğimiz strateji doğrultusunda özverili olarak çalışmalara devam etmekteyiz. Satışlarımızı arttırabilmek için tedarik ve pazarlama organizasyonumuzu geliştiriyoruz.

Önümüzdeki dönemde ürün geliştirme ve kalite kontrol birimlerimize yatırım yaparak bu birimlerimizi global markalarla rekabet edebilecek duruma getirmeye çalışacağız. Özellikle yurt dışı fuarlara daha fazla katılarak yeni ülkeler ve yeni pazarlara girmeyi ve ihracatımızı daha da arttırmayı hedeflemekteyiz.

Sektörde karşılaştığınız sorunlar ve bu sorunlara dair çözüm önerilerinizi aktarır mısınız?

Sektörümüzde daha önce sanayileşmiş ülkelerin bilinen markaları kendi ülkelerinde ürettikleri ürünleri ülkemize ve Dünyaya pazarlamaktaydı. Günümüzde devir markalar devri ve bu markalar maliyetlerini düşürmek için ürünlerini uzak doğu ülkelerine ürettirmektedirler. Biz de RTRMAX olarak aynı şekilde ürünlerimizi Uzakdoğu’da üretiyoruz. Buna rağmen yurt içinde diğer markaların kaliteleri kabul görürken bizim ürünlerimizin kalitesini kabul ettirmekte zorlanıyoruz. Yurt dışına baktığımızda ise örneğin en yakın komşularımız olan Gürcistan, Bulgaristan ve bazı AB üyesi ülkelerde RTRMAX kaliteli Türk Markası olarak kabul görmekte ve satış sonrası servis hizmeti ile takdir edilmektedir.

Otomobil sektöründe olduğu gibi yerli ve milli makinelerin üretilebilmesi için Devletimizin ve vatandaşlarımızın özellikle yurt dışı pazarlarda da mücadele eden RTRMAX gibi Türk markalarını destekleyerek cesaretlendirmesini bekliyoruz.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak sektörün gelişimi hakkında neler söylemek istersiniz?

Teknoloji denilince akla ilk olarak makineler gelmektedir. Çağımızda gelişen teknoloji insan hayatını daha da kolaylaştırmakta ve daha ucuza alınabilen makinelerin üretilmesine imkân sağlamaktadır. Bundan dolayı makine sektöründe ürünler sürekli yenilenmekte ve pazar hacmi her geçen gün daha da yüksek ivme ile büyümektedir. Örneğin 2025 yılına kadar akülü el aletlerinde yüzde 40 gibi yüksek bir büyüme beklenmektedir.

Satış sonrası hizmette neler yapıyorsunuz? Türkiye geneli teknik servis ağından bahsedersek neler söylemek istersiniz?

Bizce makine sektöründe başarının sırrı, satış sonrası hizmetin kusursuz olmasından geçmektedir.

İstanbul Arnavutköy’de bulunan merkez servisimiz Türk Standartları Enstitüsü’nün vermiş olduğu TSE belgesine sahiptir ve burada 10 kişilik deneyimli ekip hizmet vermektedir.

Merkez servisimizde çok ciddi miktarda yedek parça stoku bulunmaktadır.

Kullanıcıların arızalı ürünlerin problemlerini kısa sürede giderebilmeleri için ülke genelinde 245 farklı noktada yetkili servisler oluşturduk. Ayrıca yurt dışında da RTRMAX olarak satış sonrası servis hizmetleri vermekteyiz.  RTRMAX kullanıcıları makinelerini komşu ülkelere de götürseler, arıza durumunda kısa sürede tamir ettirebilecekler ve dünya markası olan RTRMAX ürünlerini kullanmanın ayrıcalığını yaşayabileceklerdir.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Geçmiş yıllardaki krizlerden edindiğimiz tecrübeler ve 2018 yılında ekonomide yaşanan olumsuzluklar firmaları daha temkinli olmaya zorladı. Faiz, kur ve enflasyon kaynaklı baskıdan oluşan finansal daralmayı yaşıyoruz. Ticari hayatı olumsuz etkileyen bu faktörleri hep beraber aşabilirsek 2019 yılında işlerin normal seyrine döneceğine ve ekonominin canlanacağına inanıyoruz.

 

Nalbur Teknik dergisi sektördeki gelişmeleri sürekli olarak takip edebilmemize imkân sağlıyor. Bundan dolayı sizlere şahsım ve firmamız adına teşekkür ederim ve yayın hayatınızda başarılarınızın devamını dilerim.