Nefix Kimyasallar Sektöründe Kapsamlı ve Etkili Çözümler Sunuyor

Yapı kimyasalları ve yapıştırıcılar sektöründe Nefix markası ile faaliyet gösteren Nef Global şirketi 2009 yılından beri müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda sektöre ve kullanıcılara hizmet veriyor.

Hızlı Yapıştırıcılar, Poliüretan Köpükler, Silikonlar, Mastikler, PVA Tutkalları, EVA Hotmelt Yapıştırıcılar, Poliüretan Yapıştırıcılar ve Teknik Aerosoller dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Nefix, aralarında Rusya, Amerika, Avrupa ülkeleri, Avusturalya, Hindistan ve Güney Amerika ülkelerinin de bulunduğu birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Pandemi sürecinde sağlık ve sosyal mesafe kurallarına özen göstererek çalışmalarını sürdüklerini belirten Nefix Genel Koordinatörü Ahmet Tokuç, bu dönemde iç piyasada yavaşlama yaşamadıklarını ve özellikle ihracat çalışmalarına odaklandıklarını söylüyor. Her geçen gün ürün gamlarını genişlettiklerini kaydeden Ahmet Tokuç ile firma faaliyetleri ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz? Sektörel olarak hangi alanda faaliyet gösteriyorsunuz?

Nefix, Nef Global Dış Ticaret ve Yatırım Şirketinin kendi markası olarak kurulmuştur. Birçok markayı kendi çatısı altında birleştiren üst kuruluşumuz Nef Global, kimya sektörüne de Nefix markası ile giriş yapmıştır.

Nef Global kurulduğu 2009 yılından bu yana müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda ihracat çalışmalarını yürütmektedir. Kalite ve hizmet anlayışından ödün vermeden çalışan Nef Global, kimyevi hammadde konusunda dünya lideri olan tedarikçilerle başladığı faaliyetlerini, kurduğu ortaklıklarla ürün çeşitliliğini artırarak sürdürmektedir.

NEFIX aralarında Rusya, Amerika, Avrupa ülkeleri, Avusturalya, Hindistan ve Güney Amerika ülkelerinin de bulunduğu birçok ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Her geçen gün ihracat yaptığımız ülke sayısı ve dünya genelinde yaptığımız yatırımlar artmaktadır.

Firmanızın ürün gamınız hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Hızlı Yapıştırıcılar, Poliüretan Köpükler, Silikonlar, Mastikler, PVA Tutkalları, EVA Hotmelt Yapıştırıcılar, Poliüretan Yapıştırıcılar ve Teknik Aerosoller dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. NEFIX kapsamlı ve etkili çözümler sunar.

Pandemi sürecinde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

NEF GLOBAL olarak pandemi sürecinde çalışma arkadaşlarımızı iş ortaklarımızı ve işimizi korumayı odak olarak belirledik ve hiç ara vermeden çalışmaya devam ettik. Tüm faaliyetlerimizde, sürecin ilk başladığı andan itibaren, hijyen, dezenfeksiyon, seyahat, salgından fiziksel olarak korunma ile ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından da paylaşılan tüm önlemleri yerine getirdik. Salgının yayılım hızının arttığı ve kayıpların yaşandığı sürede birçok OSB’de bazı fabrika ve üretim tesislerinin üretim ya da bantlarının kısmen durdurulduğunu ve ara verdiğini duyduk. Yetkililerin açıklamalarını dikkate alarak, alınan kurallar çerçevesinde gerek ofislerimizde gerek operasyonel uygulamalarımızda ve çalışma alanlarımızda kontrollü şekilde sosyal mesafeye kurallarına uyarak çalışmalarımıza devam ettik. Sürecin ilerleyişini takip ediyor ve işyerlerinde alınan/alınacak olan önlemleri titizlikle yürütüyoruz.

Nef Global şirketimizin markası olan Nefix’i ihracat odaklı çalışma stratejilerini tekrar gözden geçirdik. Aktif olarak ihracat yaptığımız ülkelere kısmı azalmalar olsa da ihracatımız bu süreçte de durmadı ve devam etti. Yurt içi pazarında yaz dönemine gelmesinden dolayı yoğun olarak talep gördük ve adeta yurt içinde hiç durmadık diyebiliriz. Özellikle montalama ve montaj işlemlerinde kullanılan köpük ve yapıştırıcı grubumuz kalitesi ve güven veren içeriği ile müşterilerimizden yoğun talep görmeye devam etti.

Son dönemde dünya çapında yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç firma olarak sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz?

Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte tüm dünyada vukuu bulan sosyal ve ekonomik gelişmeler firmamızı da etkili. Bu süreçte satışlarımızın yavaşlaması ile birlikte üretime ağırlık verip üretim kapasitemizi öz kaynağımız ile arttırdık. Yaptığımız yatırımlar ile birlikte asla ödün vermediğimiz kalite politikamızın altını besledik.

Satış pazarlama faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz? Satış sonrası hizmet ile ilgili neler söylemek istersiniz? Müşterilerinizin ihtiyaç ve talepleri ne yönde oluyor? Yönlendirme yapıyor musunuz?

Şirketimizin pazarlama faaliyetlerinin temelini dört birimimiz oluşturmaktadır. Bunlar sırasıyla AR-GE, üretim, satış – pazarlama ve ihracat birimleridir. Piyasanın ve müşteri taleplerinin nabzını tutarak gerekli tüm bilgileri üretim birimine aktaran AR-GE ekibimiz ile satış ve ihracat birimlerimiz tam bir uyum ve bilgi alışverişi içerisindedir. Satış faaliyetimiz tamamen müşterilerimizin taleplerine endekslenmiş ve satış ekibimiz en iyi hizmeti sunmak için satış öncesi ve sonrası gerekli tüm desteği vermeyi kendisine misyon edinmiştir.

İthalat ve ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Nef Global Şirketinin markası olan NEFIX aralarında Rusya, Amerika, Avrupa ülkeleri, Avusturalya, Hindistan ve Güney Amerika ülkelerininde bulunduğu birçok ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Her geçen gün ihracat yaptığımız ülke sayısı ve dünya genelinde yaptığımız yatırımlar artmaktadır. İhracata yönelik yaptığımız stratejiler ve hedefler doğrultusunda Avrupa Pazarlarındaki yerimizi almaya devam ediyoruz. Her yıl artarak devam eden ihracat hacmimiz bir önceki yılın son dönemine göre artarak devam ediyor.

Ülke ekonomisinin kalkınması ve Türk mallarının değerini arttırmak için çabamız, çalışmalarımız devam etmektedir.

Sektörel olarak 2020 yılının geride kalan dönemini ve önümüzdeki dönemle ilgili beklentilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

2020 yılının geride kalan döneminde öncelikli beklentimiz pandemi sürecinin azalması insan sağlığının önemli noktada korunabilir duruma gelmesi ve gerekli tedbirler doğrultusunda en az kayıp ve sorunlarla atlatabileceğimiz bir dönem olmasını temenni ediyoruz.

Kimya sektörü salgın döneminde en stratejik sektörlerden biri olarak ön olana çıktı. Kolonya ve dezenfektan ürünlerine talebin artması sektörde kimi üretim tesislerinin kapasite ve vardiyalarını artırmasına yol açtı. İhracatta ise sınırlardaki önlemleri nedeni ile düşüş oldu. Geçen yıl mart ve nisan ayları toplamında 3,5 milyar dolar olan ihracat, bu yılın aynı döneminde 2.8 milyar dolarda kaldı.

 İthalat ve ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şirketimiz dünya pazarına açılmayı kendi misyon edinmiş ve bu sebeple ihracata yönelik yatırımlarını arttırmıştır. Uzman ihracat ekibimiz kendi alanlarında tecrübeli kişilerden oluşmaktadır. İngilizcenin yanında çeşitli bölgesel dilleri konuşabilen ihracat ekibimiz satış öncesi ve sonrası her alanda müşterilerimize tam destek vermektedir.

Genel olarak (Türkiye ekonomisi ve sektör değerlendirmesi) eklemek istedikleriniz ve düşünceleriniz nelerdir?

Pandemi sürecini iyi yöneten ülkemiz ve iyi izlenen ekonomi politikamız, normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte sektörlerin canlanmasını sağladı.  Bu sektörlerin başında da Kimya sektörü yerini aldı. Dezenfektan kullanımının artması ile birlikte harekete geçen Kimya sektörü oldukça iyi ilerlemekte. Gelecek dönemde kimya yatırımlarının artıp ihracatın çoğalacağını ön görmekteyiz. Buna mukabil süregelen yatırımlarımızı arttırarak dünya pazarının tamamına ulaşmayı hedefliyoruz.