koln

Mirka, Ürün Portföyünü Geliştirmeye Devam Ediyor

2019 yılında yeni ürünlerini piyasaya sunan Mirka, Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları ile mevcut ürün portföyündeki ürünlerini de geliştirmeye devam ediyor.

Dosya konumuz çerçevesinde dergimizin Eylül sayısına konuk ettiğimiz Mirka Türkiye Ülke Müdürü Ali Seherler, Eylül ayından itibaren yeni ürünlerini tanıtmaya devam edeceklerini belirterek, Mirka Türkiye’nin son dönem faaliyetleri ile birlikte Ar-Ge ve inovasyon alanında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

 Firmanız hakkında ve faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz?

Mirka, tozumayan finisaj sağlayan zımpara ve makinelerini sunar. Mirka yenilikçi zımpara teknolojisinde uzman olan dünya lideri Finlandiyalı bir aile şirketidir.  Uzmanlığımızı Türkiye’ de daha yakından tanıtmak ve katkı sağlamak amacıyla 2013 Mart ayında Mirka Türkiye şirketi kuruldu. Mirka ürünlerinin %96’sından fazlası ihraç etmekte olup, 100 farklı ülkede satışa sunmaktadır. Mirka sektörde araştırma ve geliştirmeye en çok yatırım yapan firmaların başında gelmektedir. Mirka Türkiye olarak Otomotiv, Ağaç Sanayi, OEM, Denizcilik, Yapı & İnşaat ve Mikrofinisaj olmak üzere çok geniş bir sektör ağına hizmet vermekteyiz. Ürünlerimiz bu sektörler içinde her ölçekte müşteriye ulaşmakta ve kullanılmaktadır.

Firmanızın son dönem faaliyetleri ile ilgili kısaca bilgi verir misiniz?

Mirka olarak geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine 2019 yılında piyasaya yeni ürünlerimizi sunduk. Bu yılın Mart ayında yeni Mirka DEOS Delta zımpara makinesini kullanıcılarımızı tanıttık. Bunun yanı sıra Red Dot Endüstriyel Tasarım Ödüllü Mirka®  DEROS zımpara makinesi ürün grubumuza yeni katılan Mirka®  DEROS 325 / 350CV 77 mm zımpara makinelerimiz piyasaya sunuldu. Mayıs ayında ise yine kablosuz polisaj makinelerimiz Mirka® ARP-B ve Mirka® AROP-B piyasaya sunuldu. Eylül ayı itibariyle yine yeni ürünlerimizi piyasaya tanıtmaya devam edeceğiz. Tüm bu yeni ürünlerin yanında mevcut ürün portföyümüzde yer alan ürünlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Mirka olarak odaklandığımız alanlar ve sektörlerdeki ileri düzey teknik uzmanlığımızı, sahadan gelen uygulama tecrübemizle birleştiriyoruz. Bu anlamda müşterilerimiz ile uzun zaman geçiriyor, süreçlerini gözlemleyerek ve dinleyerek iyileştirmek için çabalıyoruz. Bu anlamda Mirka’da yeni ürünlerimizi ve çözümlerimizi müşterilerimiz ile geliştiriyoruz aslında. Laboratuvarlarımız ve pilot çalışma alanlarımız en ileri teknolojiye sahip ekipmanlarla donatılmıştır ve yüzey sonlandırma teknolojisinde uzman 60’tan fazla personele sahiptir.

Ürün geliştirme uzmanlarımız, nihai ürünü kullanan müşterilerimizle birlikte, en son yeniliklerin sahada veya teknoloji merkezinde fiilen kolayca test edilebilir olmasını sağlarlar. Bu sayede her yıl kullanıcılarımız için yeni ürünler ve çözümler piyasaya sunabiliyor ve süreçleri daha fazla iyileştirebiliyoruz.

Çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımınız ile ilgili bilgi verir misiniz?

Mirka olarak çevresel anlamda sürdürülebilirlik, ilişkilerimizde ve işlerimizde hayati önem taşıyor.  Biz, bir fark yaratmakta kararlıyız ve bu amaçla, şeffaf taahhütlerimizi tanımladık. Yaptığımız her işte sorumluluk üstlenir ve örneklerle yol alırız.  Geleceğin şirketimiz, ortaklarımız, çalışanlarımız ve doğa için sürdürülebilir olmasını güvence altına almak istiyoruz. Sürdürülebilirlik bizim önceliğimiz. 2011 yılından Finlandiya çevre yönetimi şirketi Ekokem ile bir anlaşma imzaladık ve bir biyoenerji tesisi inşa edildi. Örneğin biyoenerji güç santrali sayesinde, bir ısınma kaynağı olarak petrol kullanımını durdurduk ve bu da sera gazı emisyonumuzu önemli ölçüde azalttı. Tesis üretim artıklarını yakmaya Eylül 2013’te Jeppo’da başladı ve şu anda zımpara artıkları ve yenilenebilir materyaller karışımı ile çalışıyor.

2019 yılının ilk yarısı Mirka için nasıl geçti? Sektör açısından önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?

2019 yılının ilk yarısında kendi koymuş olduğumuz iddialı hedeflerin bir miktar gerisinde kaldık. Bununla birlikte geçen sene gerçekleştirmiş olduğumuz hedefler üzerinde ciddi oranda büyümüş olmamız ise güncel ekonomik durum göze alındığında gayet tatmin edici. Önceki seneyi kapatırken, 19 yerelleştiğimiz ülke arasında dünyada en çok büyüyen ülke olmamız pazarın bize olan ilgisini bir kez daha kanıtladı. Geçen sene dünyada en çok büyüyen Mirka firması olduk. Ekonomik durgunluk ve sanayi üretiminin %7 gerilediği dönemde almış olduğumuz pazar payı gayet tatmin edici idi. Bu sene oluşturulan yeni fırsatlar ve aramıza yeni katılan direkt ve endirekt satış yaptığımız yeni noktaların ilk ayda trendimizi yukarı taşıması ise gayet sevindirici. İlk altı ayda iş birlikteliklerimizin artması, terminli siparişlerin bir kısmının seneyi kapatması ve yeni katılımlar ve durağan dönemdeki fırsatlar önümüze daha da aydınlık bakmamızı sağlıyor.