koln

“İnovasyon ve Ar-Ge Konusunda Ciddi Bir Üstünlüğümüz Söz Konusu”

Elektrikli El Aletleri sektöründe dünya lideri olan Bosch Profesyonel Elektrikli El Aletleri, 5 bine yaklaşan ürün çeşidi ve farklı özellikteki ürünleri ile pazarda en çok tercih edilen marka konumunda bulunuyor.

Taşınabilir elektrikli el aletleri, tezgâh üstü elektrikli el aletleri, aksesuarlar, bahçe aletleri ve ölçme aletleri olmak üzere beş ayrı kategoride, hem profesyonel hem de amatör kullanıcılara yönelik ürünler sunan Bosch Elektrikli El Aletleri adına, Ülke Satış Direktörü Ali Fahri Özcan dergimizin Aralık sayısının konuğu oldu. Dosya konumuz kapsamında sorularımızı yanıtlayan Ali Fahri Özcan, Elektrikli El Aletleri grubunda yer alan ürünler hakkında bilgiler vererek, Bosch’un elektrikli el aletleri alanında yaptığı Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Öncelikle genel olarak firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Bosch Grubu’nun Elektrikli El Aletleri iş kolu, elektrikli el aletleri, aksesuarları ve ölçme aletleri konusunda dünya lideri konumundadır. Taşınabilir elektrikli el aletleri, tezgâh üstü elektrikli el aletleri, aksesuarlar, bahçe aletleri ve ölçme aletleri olmak üzere beş ayrı kategoride, hem profesyonel (mavi) hem de hobi amaçlı amatör kullanıcılara (yeşil) yönelik ürünler sunuyoruz. Ayrıca bünyemizdeki Sia ve Dremel markalarını da pazara sunuyoruz.

Türkiye, bu iş kolunda da Bosch için stratejik önem taşıyan ülkelerden biri. Avrupa’nın en yüksek hacme sahip ülkeleri arasında yer alan Türkiye’de bir yandan kullanıcılarımızın yaşamlarını kolaylaştıran teknolojiler sunmak diğer yandan da pazarımızı genişletmek amacıyla faaliyetlerimize devam ediyoruz.

5 bin çeşit ürün

Ürün gamınızda yer alan elektrikli el aletlerinin teknik özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz? En çok tercih edilen ürünleriniz hangileri?

Ürün gamımızda yaklaşık 5 bin çeşit ürün yer alıyor.

En çok tercih edilen ürünlerimiz arasında gelen, performans ve sağlamlık açısından kullanıcıya benzersiz bir deneyim sunan HD (Heavy Duty) serimiz güvenilirlik ve birinci sınıf hizmetin yanı sıra benzersiz bir kullanım ömrü sunar. İnşaattan madenciliğe, endüstriyel üretimden otomotive birçok sektörde kullanılmak için tasarlanan heavy duty serisi yüksek çalışma süresini garantileyen bir teknoloji ve yenilik ruhu ile üretilir. Yine kullanıcılar tarafından tercih edilen Akülü ürün serimiz, lityum iyon teknolojisine sahip akülü aletlerden oluşur; farklı volt sınıflarında kullanıcı ihtiyacına göre güç, hafiflik, sınırsız hareket özgürlüğü ve yüksek performans sunar.

Aksesuar kullanım sistemini kökten değiştiren bir yenilik: X-Lock

Yakın dönemde elektrikli el aletleri sektörüne sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu?  Yakın dönemde piyasaya çıkan yeni ürününüz varsa ürün hakkında bilgi alabilir miyiz?

2019 yılının son çeyreğinde taşlama makineleri için dünyadaki en kolay ve hızlı aksesuar değiştirme sistemi olan X-Lock yeniliğimizin lansmanını yaptık.  Bu, avuç taşlama makinelerindeki aksesuar kullanım sistemini kökten değiştiren bir yenilik. Metal, taş ve beton işleme şirketleri, su tesisatçıları ve fayans ustaları için kesme, taşlama, çapak alma, pas alma, kaba taşlama ve cilalama gibi tüm uygulama alanlarını kapsıyor. X-Lock sistemi sayesinde, kullanıcılar, ilgili aksesuarları herhangi bir ilave aparat hatta eldiven bile kullanmaya gerek duymadan hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde değiştirebiliyorlar. Yaptığımız piyasa araştırmaları gösteriyor ki kullanıcılarımız taşlama makinelerinde günde yaklaşık ortalama 8 kez aksesuar değiştirme işlemi yapıyorlar. Normal koşullarda yaklaşık 5 dakika süren bu aksesuar değiştirme işlemi X-Lock sistemimizin sağladığı yenilik ile birlikte saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilecektir. Bu sistem hem kullanıcılarımıza zaman kazandırarak çalışma verimliliklerini arttıracak hem de aksesuarların makinelere yanlış takılmasını önleyerek çalışma güvenliği sağlayacaktır. Profesyonel kullanıcıları hedefleyen ve tek bir hareketle aksesuarların kolaylıkla takılmasını ve sökülmesini sağlayan X-Lock sistemini Ekim 2019 tarihinde pazara sunduk.

Yine bu yıl, Bosch Elektrikli El Aletleri olarak daha önce 2017 yılında kullanıcılarımız ile buluşturduğumuz Promix kampanyamızı ürün gamı ve çeşitliliğini arttırarak geliştirdik. Kullanıcılarımız web sitemiz üzerinden neredeyse 80 üründen oluşan Profesyonel Bosch Akülü ürün yelpazesinden -12V ve 18V versiyonları- minimum 2 maksimum 4 makineden oluşacak şekilde kendi ihtiyaçlarına özel setler oluşturabiliyor ve çeşitli hediyeler kazanma fırsatı yakalıyorlar.

Piyasaya sürdüğümüz yeniliklerimizden bir diğeri ise ProCORE 18V akü serisidir.

Profesyonellere yönelik yönelik geliştirdiğimiz ProCore18V 4.0, 8.0 ve 12.0 Ah aküler piyasadaki en küçük, yüksek performanslı 18 volt aküler olma özelliğini taşıyor. Yeni ProCore18V akü yelpazesinin odağında yüksek performans, uzun bir ömür ve mevcut seriye uyum yer alıyor. Günlük çalışmaları daha kolay hale getirmek tasarlanan ürünlerden ‘Küçük’ 4.0 Ah ProCore18V akü, yeni, yüksek kapasiteli hücreler sayesinde tek katmana sahip.

Sonuç olarak, standart iki katmanlı 4.0 Ah aküye oranla daha küçük boyutlarda aynı gücü sağlıyor. Bu da seri uygulamaları çok daha kolay bir hale getiriyor. ‘Performanslı‘ 8.0 Ah ProCore18V akü ise güç açısından daha yoğun işler başta olmak üzere daha geniş bir uygulama yelpazesine uygun. Gücü, 1600 Watt’lık bir güç kaynağına benziyor. Bosch, özellikle kablosuz kırıcı-delicilerin, açılı avuç taşlama makinelerinin veya daire testerelerin yoğun kullanıldığı uygulamalar içinse ‘Dayanıklı’ 12.0 Ah Procore18V aküyü öneriyor.

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınız hakkında bilgi verebilirsiniz?

Bosch Elektrikli El Aletleri olarak gücümüzü inovasyondan alıyoruz ve farklılaşma stratejimizi yenilikler üzerine kuruyoruz. Temel ilkelerimizden biri, kullanıcıların ihtiyaçlarını doğru anlayıp, bu ihtiyaçlara yönelik yeni ürünler üretmek ve hayatlarını kolaylaştırmak. Bu yenilikçi yaklaşımla ürün segmentimizi hem profesyonel hem de hobi amaçlı kullanım için sürekli olarak geliştiriyoruz. Bu süreçte odağımız esneklik olduğu için, kurulumu, öğrenimi ve kullanımı hızlı ve kolay ürünler üretiyoruz. El aletlerimizin pazardaki en güvenilir, en yüksek performanslı ve kaliteli ürünler olduğuna inanıyoruz.

Bosch Grubu olarak inovasyon ve Ar-Ge konusunda ciddi bir üstünlüğümüz söz konusu. Bu, Elektrikli El Aletleri iş kolunda da kendini gösteriyor. Dijital dönüşümün ülkemizde de hız kazandığı son dönemde özellikle dijitalleşme ve ağa bağlı teknolojiler konularına yatırım yapıyoruz. Bosch profesyonellere yenilikçi çözümler ve ürünler sunmak amacıyla akıllı telefonların kullanım oranının giderek artmasından faydalanıyoruz.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak sektörün gelişimi hakkında neler söylemek istersiniz?

Dijital dönüşümün dünyada hız kazandığı son dönemde özellikle dijitalleşme ve ağa bağlı teknolojiler konuları dikkat çekiyor. Biz de Bosch olarak bu alanlara uzun süredir yatırım yapıyoruz. Örneğin; Bosch profesyonel ölçme aletlerini kullananlar artık yaptıkları bütün ölçümleri anında cep telefonlarına, bilgisayarlarına aktarabilme imkânına sahip. Ayrıca kullanıcılarımızın, mobil uygulama üzerinden makinelerini teker teker yapılandırmalarına olanak sağlayacak bir Bluetooth modülü ve ona uyumlu makineleri bu yıl içerisinde piyasaya sunduk. Gelecekte de bu alana yönelik yatırımlarımız ve çalışmalarımız artarak devam edecek diyebilirim.

Satış sonrası hizmette neler yapıyorsunuz? Türkiye geneli teknik servis ağından bahsedersek neler söylemek istersiniz?

Bosch Elektrikli El Aletleri olarak iyi bir servis hizmetinin, servis talebinin hızlıca işleme alınmasıyla başladığına ve ancak kusursuz müşteri memnuniyeti sağlandığında amacına ulaştığına inanıyoruz.

Yaygın servis ağımız ve Bosch yetkili servisleri ile, her yerde ve her zaman kullanıcılarının ihtiyacı olan tüm desteği sağlamak için çalışıyoruz. Bunlara ek olarak, Müşteri Danışmanımız; ayrıntılı bilgi vermek, yedek parça ya da onarım konusunda tavsiye ve destek sağlamak için her zaman 444 80 10 Bosch Müşteri Hizmetleri hattında hazır bulunuyor.

Elektrikli el aletleri için kullanıcılara güvenilir ve her zaman ulaşabilir bir yedek parça servisi sunmaktayız. El aletlerimizin pazardaki en güvenilir ve en yüksek performanslı ürünler olduğuna inanıyoruz. Satış sonrası servislerimizden biri olan garanti uzatma işlemi ile tüm Bosch Elektrikli El Aletlerinizi satın alma tarihinden itibaren dört hafta içerisinde web sitesinden yapacağınız kayıt işlemi sayesinde garanti süresini üç yıla uzatabiliyorsunuz. Ayrıca iki yıl Akü Premium Servis Hizmeti ile tüm profesyonel Bosch Lityum İyon aküler ve bunlara ait şarj cihazlarının da garanti sürelerini web sitemizden kaydederek iki yıla kadar uzatma imkanı sunuyoruz.

SDX – Max Kırıcı ve Delicilerde Ücretsiz 3 Bakım hizmeti ve fatura tarihinden itibaren ilk bir yıl içerisinde Bosch yetkili servislerinde ücretsiz olarak üç adet periyodik bakım yaptırma fırsatı sunuyoruz. Pick-up servis hizmetimiz ile ise, Bosch Profesyonel Servisleri gerekirse fabrikalara ve inşaat alanlarına giderek yerinde tamir ya da yeni ürünler ve doğru aksesuar kullanımı hakkında danışmanlık hizmeti veriyor. Bosch Elektrikli El Aletleri kullanıcılarına büyük kolaylık sağlayacak olan en yeni hizmetimiz Online Onarım Hizmeti sayesinde de bir tıkla son kullanıcıya kapıdan kapıya servis hizmeti sağlıyoruz.

2019 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2020 yılı hedef ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

2019, Bosch Elektrikli El Aletleri için pozitif bir yıl oldu. İnşaat sektöründeki daralmaya karşın, sanayideki yükseliş ile Türkiye’de pazar payı kazandık. Ek olarak, 2019 yılında önemli yatırımlarda da bulunduk. 2020 yılında da bu başarımızın devam edeceğini öngörüyoruz.