“Elektrikli El Aletlerinde En İyi Partnerlerden Biriyiz”

Keyang Elektrikli El Aletleri, Bering Taş, Bering Flap, Eibenstock, Samedia, Diager, Kranzle, Kotec, Markal, Newton, USH gibi markaların Türkiye distribütörlüğünü yapan Asal İthalat ve İhracat, pandemi sürecinde var olan iş hacmini geliştirme ve büyütme yolunda çalışmalar yapıyor.

Elektrikli El Aletleri dosya konumuz kapsamında söyleşi gerçekleştirdiğimiz Asal Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Kırbaş, yaşanan sürecin sektör paydaşlarına çok önemli tecrübe ve kazanımlar sağladığını ifade ediyor. Bu dönemde bir çok hırdavatçının, kâr marjı daha iyi olan alternatif marka arayışına girdiğini ve daha küçük marjlarla popüler markaların ürünlerini satmaktansa, bunlara muadil; kaliteli ve performans olarak diğer popüler markalarla yarışabilecek ve makul oranda kâr bırakabilecek markalar aradıklarını belirten Kırbaş, kendilerinin bu konuda en doğru partnerlerden biri olduklarını söylüyor.

Firma olarak pandemi sürecindeki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Pandemi süreci, iş geliştirme ve innovasyon olarak herkesin önünü tıkadığı gibi bizi de yavaşlattı. Var olanı koruma, var olanı geliştirme ve büyütme olarak bir hareket planı oluşturduk ve eylemlerimizi bu plan çerçevesinde şekillendirdik. Bu süreç gerek malzeme verdiğimiz iş ortaklarımızın bir bölümü ile gerekse personelimizle birbirimizi daha iyi tanımamıza vesile oldu.

Son dönemde dünya çapında yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç firma olarak sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz?

Biz, KEYANG Elektrikli El Aletleri, Bering Taş, Bering Flap, Eibenstock, Samedia, Diager, Kranzle, Kotec, Markal, Newton, USH gibi markaların Türkiye distribütörlüğünü yapıyoruz. Bayilerimizi ve servislerimizi seçerken çok özenli davranıyor, her başvuruyu kabul etmiyoruz. Bu yüzden, daha az ve kaliteli bayi ve servis ile çalışıyoruz. Aslında anahtar formül: yeterli sayıda kaliteli iş ortağı.

Bu sayı çok abartı, çok fazla olmadığı için bayilerimiz de yapması gereken kârı yapabiliyorlar. Ürünlerimiz çok üst kalitede sorunsuz ürünler.Kullanıcılar memnun kalınca tekrar aynı ürünü almak istiyor. Bu da hem son kullanıcıyı hem de bayii ve bizleri mutlu ediyor. Bizim markalarımız marka bilinirliği ve popülerite anlamında gelişmekte olan markalar. Bu markaların büyümesine katkı sağlayan paydaşlarımızdan bu süreçte bunun kazanımlarını yaşıyorlar.

Daralan işlem hacminde bir çok hırdavatçı, kâr marjı daha iyi olan alternatif marka arayışına girdi. Çok daha küçük marjlarla popüler markaları satmaktansa bunlara muadil, kaliteli, kalite ve performans olarak diğer popüler markalarla yarışabilecek kendisine de makul oranda kâr bırakabilecek markaları aradılar. Biz de bu konuda en doğru partnerlerden biriyiz. Bu süreçte çok güzel iş birlikteliklerinin temelini attık ve büyütmeye devam ediyoruz.

Bu süreçte firma olarak çalışmalarınızı daha çok hangi alanda (Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, üretim vb.) yoğunlaştırdınız?

Bu dönemin başında empati yaparak çok iyi bir analiz yaptık. Yaptığımız bu analiz sonucunda başta mevcut bayiilerimiz olmak üzere bize yeni katılan bayi arkadaşlarımızla beraber bu süreçte en iyi sonucu nasıl alırız çalışmalarını yaptık. Her bölgenin ve bayinin stratejisi farklı oldu. Bunları uygulayarak kazanımlarımızı herkes için (son kullanıcı, bayi ve bizim için) nasıl arttırabileceğimizin çalışmalarını hayata geçirdik.

Bu süreçte hepimizin mevcut şartlar içerisinde en iyi sonucu alması gerekiyordu. Biz de ekip olarak buna yoğunlaştık. Elimizdeki yüksek kalite ve performanstaki ürünlerin doğru alıcı kitlesine odaklanarak herkesi mutlu eden çözümleri sunduk. Gerek son kullanıcı, gerek bayii ve gerekse bizim açımızda bu olağanüstü dönem az masraf ve yüksek performansla iyi sonuçlar almamızı gerektiren bir dönemdi. Biz de ASAL ekibi olarak paydaşlarımıza bunu yaşattık.

Bu dönemde en çok talep gören ürününüz hangisi? Ürün özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yukarıda bahsettiğim yüksek kalite yüksek performansdan dolayı bu dönemde bütün ürünlerimiz rağbet gördü. Akülü grubu tüm dünya gibi Türkiye’de de yükselen bir pazar, bizim ürünlerimiz için de durum böyle. Özellikle akülü somun sıkma sökmelerimiz (IW18BL-H) bu bağlamda çok tutuldu. Elektrikli el aleti bölümündeyse özellikle avuç taşlamalarımız biraz daha ön planda. (DG751 ve DG1101C gibi)

Yaşanan süreç ve sonrası ile ilgili sektörel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Çok zor bir süreç yaşıyoruz. Bu zorluklar bizlere de bir takım şeyler öğretiyor. Belki de bazı alışkanlılarımız değişecek ve pandemi sonrası yeni alışkanlıklar edinmiş olacağız. Ben sektörümüzün bu süreçte çok farklı deneyimlerle farklı kazanımlar edindiğini düşünüyorum.

Bu yaşanan zorluklar ülkemizin yöneticilerine, sanayicilerine, tüccarlarına ve tüm vatandaşlarına kolay unutulamayacak izler, tecrübeler, kazanımlar sağladı. Bunların bir kısmı tatlı, bir kısmı acı tecrübeler oldu. Ümit ederiz ki gelecek, hepimiz için daha sağlıklı, daha huzurlu, daha mutlu ve bol kazanımlı olur.

Birlikteysek Gücümüz Değerli.

ASAL Ailesi