Anasayfa » Gündem » “BİZİM KALİTEMİZ SİZİN GÜVENCENİZDİR”

“BİZİM KALİTEMİZ SİZİN GÜVENCENİZDİR”

Elteks İşletme Müdürü Sahir Erol:

“BİZİM KALİTEMİZ SİZİN GÜVENCENİZDİR”

 

Avrupa kalite standartlarında koruyucu eldiven üretimi yapan Elteks, yerli üretici olarak kuruluşundan itibaren Almanya, İngiltere ve Yunanistan’a ürün ihracına devam ediyor. Eldivenin kaliteli olması için CE sertifikasının ve OEKO TEX Standart 100 sertifikasının olması gerektiğini ifade eden Elteks İşletme Müdürü Sahir Erol, Elteks’in Kişisel Koruyucu Donanımlar alanında yaptığı çalışmalarla ilgili olarak dergimize bilgiler verdi.

 

Kısaca firmanızın kuruluş hikâyesinden bahsedip, iş güvenliği alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Elteks 1994 yılında Demirtaş Organize Sanayi’de kurulmuştur.  Kurulduğu yıl CE sertifikası aldık. Kurulduğumuz 1994 yılından beri Almanya, İngiltere ve Yunanistan’a ihracatımız devam etmektedir. Elteks olarak kaliteden kesinlikle taviz vermiyoruz, eldivenlerimizin her zaman arkasındayız. 2014 yılında ise Almanya Hohenstein Enstitüsü’nden ilk olarak pamuklu kumaş için daha sonra Elteks eldivenleri için OEKO TEX Standart 100 sertifikasını aldık.

İş güvenliği alanında hangi ürün gruplarınız ile hizmet veriyorsunuz?  Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Elteks eldivenleri otomotiv sanayinden tarıma, madencilikten inşaata, demir çelik ve kimya alanlarında kullanılmaktadır. Kimyasal ve mekanik alanlardaki risklere karşı Elteks eldivenlerini 27, 40,60 ve 80 cm olarak değişik boylarda üretiyoruz. Seri üretim olarak 7, 8, 9, 10 numaralı Elteks eldiven üretimi yapmaktayız. İsteğe bağlı olarak 5, 6, 11 numaralı Elteks eldivenler de üretiyoruz.

2018 – 2019 yıllarında piyasaya sürmeyi hedeflediğiniz yeni ürün var mı?

Elteks Eldiven olarak yeni ürünler üzerinde de çalışmalarımız devam etmektedir.

İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren ve sorumluluğu büyük olan bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Bu noktada doğru ürünü nasıl tanımlarsınız? Kaliteli KKD ürünlerinde hangi özelliklerin bulunması gerekiyor? Firmanız bu noktadaki konumu hakkında neler söylersiniz?

Eldivenin kaliteli olması için CE sertifikasının ve OEKO TEX Standart 100 sertifikasının Almanya’dan alınması gerekmektedir. Yani, bu belgelere sahip eldivenler doğru üründür. Elteks eldiven olarak bu belgelere sahibiz.

Satış politikanız ve bayilik çalışmalarınız ile ilgili bilgi verir misiniz? Türkiye genelinde kaç bayiniz bulunuyor ve bayilere sunduğunuz avantajlar nelerdir?

Müşterilerimizin çoğunu son kullanıcılar, hırdavatçılar, iş güvenliği satan alıcılar oluşturmaktadır. Aralıklarla müşteri ziyaretleri gerçekleştiriyoruz ve farklı talepleri olan müşterilerimiz ile bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Ürünlerimizi kullanan müşterilerimiz, Elteks eldivenin kalitesini bildikleri için bizi tercih ediyorlar.              

 

 Ar-Ge çalışmalarınızla beraber; ithalat ve ihracat çalışmalarınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz? 

Müşterilerden gelen istekler doğrultusunda farklı eldivenler de üretiyoruz. Almanya Düsseldorf’ da Messe fuarına katılıyoruz. Yabancı müşterilerimiz ile fuarda görüşmelerimiz oluyor. Türkiye’de ise Nalbur fuarına katılıyoruz. İthalatımızda Avrupa ülkeleri ile devam etmektedir. Zaten ihracatımızı da Avrupa Ülkelerine yapmaktayız.

Dünya genelinde KKD ürünleri ile Türkiye KKD ürünlerin üretimini karşılaştıracak olursak Türkiye’yi nasıl konumlandırırsınız?

 

Dünya genelinde KKD ürünleri standartları belli ancak ülkemizde maalesef bu standartlara uyulmuyor. Bilhassa ithal ürünlere ek vergi konulması bu açıdan çok iyi bir adımdır ancak yetersiz, yüzde 50-60 oranında vergi konulmalıdır.

Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz? Yönetmelikle ilgili sıkıntı ya da değişmesi gereken maddeler var mı? Bu konudaki fikirlerinizi almak isteriz.

 

Euro değerinin çok yükselmesi ile birlikte başta pamuk olmak üzere bütün eldiven üretimi için gerekli malzemelerin fiyatları neredeyse yüzde 80 artmış bulunuyor. Bu da biz üreticileri korkutuyor.

 Son olarak eklemek istedikleriniz?

Bizim kalitemiz sizin güvencenizdir.