beybi_eldiven

“Beybi’yi, İhracatta Bir Dünya Markası Yapmak İçin Çalışmalarınıza Devam Ediyoruz”

Türkiye’nin en büyük eldiven üreticilerinden biri olan Beybi,  pandemi sürecinde de sektörel alanda yaptığı yatırımlara ara vermeden devam ediyor. İçinde bulunduğumuz süreç dahil olmak üzere, daha sonra ortaya çıkabilecek her koşula hazırlıklı olduklarını belirten Beybi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Levi,  esnek ve dinamik bir yapıları ile 71 yıllık markalarını geleceğe taşımayı hedeflediklerini söylüyor.

Pandemi sürecinde Ar-Ge departmanında maliyetleri düşürmek ve yeni ürünler geliştirmek için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Levi, satış için online kanallar geliştirdiklerini ve pazarlama ile ulaşamadıkları bölgelere erişmeyi hedeflediklerini belirtti. İhracat alanında Beybi’yi bir dünya markası yapmak üzere adımlar attıklarını söyleyen Metin Levi ile sektör ve Beybi’nin çalışmaları hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firma olarak pandemi sürecindeki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Pandemi sürecinde evden çalışma sistemine geçtik. Tüm ekibimiz, evden çalışmaya başladı ve büyük ihtimal öyle devam edecek. Doğayı daha az kirletmenin tüm yollarını irdeledik ve küçük bile olsa farklar oluşturmaya gayret ediyoruz.

beybi_eldiven_

Son dönemde dünya çapında yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç firma olarak sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz?

Tüm dünyanın başına aynı anda gelen bu mesajın çok önemli bir felsefik boyut taşıdığına inanıyoruz. Evren bize bir ders veriyorsa mesajı iyi algılamak lazım. Gereksiz tüketimden kaçınmak aldığımız en önemli derstir. Firma olarak da birçok ezberi bozmak üzere inceledik ve bozduk. Lider olmak kolay değil. Ancak liderler bu zamanlarda kendilerini gösterirler.

beybi_eldiven

Bu süreçte firma olarak çalışmalarınızı daha çok hangi alanda (Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, üretim vb.) yoğunlaştırdınız?

En önemli gelişim esnek imalat üzerine attığımız adımlar oldu. Gereksiz büyük stoklara girmememiz gerektiğini gördük. Esnek üretim için de teknik alt yapımızı geliştirdik. Ar-Ge departmanımız gerek maliyet düşürmek gerekse yeni ürün geliştirmek için kolları sıvadılar. Satış için online kanalımızı geliştirdik. Pazarlama ile de erişemediğimiz bölgelere erişmeyi hedefledik. Son kullanıcılara doğru eldiveni seçip maliyet düşürmeleri için katkıda bulunmanın yollarını araştırdık. İhracat olarak ise Beybi’yi bir dünya markası yapmak üzere adımlarımızı attık.

Yaşanan süreç ve sonrası ile ilgili sektörel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Beybi eldiven olarak sektör dediğimizde birçok sektöre hitap ettiğimizi görüyoruz. Bu yüzden bir analiz değil birçok analiz yapmaktayız. Amaç ve ileriye dönük plan zamana uymaktır. Bu süreç veya Türkiye’nin içine gireceği tüm süreçler için esnek ve dinamik bir yapı ile 71 yıllık markamızı geleceğe taşıyacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Gerek fert, gerek şirket, gerekse millet ve tüm dünya olarak mutlak icap etmeyen her harcamadan uzak durmalıyız. Tüketim ekonomisi kendini üretime bırakmalı. Fertler olarak daha az tüketmeli, ülke olarak ise daha çok üretmeliyiz. Biz elimizden gelenle yetinmeyip daha ne yapabiliriz diye düşünürken herkesten aynı desteği bekliyoruz.