Balcıoğlu Hırdavat, Kaliteli Ürün ve Hızlı Teslimat Anlayışı ile Müşterilerine Hizmet Veriyor

Çelik kapı ve aksesuarları alanında faaliyet gösteren Balcıoğlu Hırdavat A.Ş. birçok ünlü markanın bayiliği yanında kendisine ait Balco markası ile Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde müşterilerine hizmet veriyor.

Balcıoğlu Hırdavat olarak öncelikle kaliteye, güvenliğe, temiz ve sağlam işçiliğe, üstün hizmet anlayışına önem verdiklerinin altını çizen Dış Ticaret Müdürü Hakan Karagus, geniş çeşit ve uygun fiyatlarla müşterilerine çelik kapı aksesuar ve diğer ekipmanlarını sunduklarını belirtiyor. Balcıoğlu Hırdavat A.Ş markası olan Balco ile alüminyum kaplama tesisi ve alüminyum işleme tesisleri hakkında bilgiler veren Hakan Karagus ile Kayseri ve bölgedeki yaptıkları çalışmalar hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz? Sektörel olarak hangi alanda faaliyet gösteriyorsunuz?

Balcıoğlu Hırdavat A.Ş.1985 yılında Kayseri eski sanayi bölgesinde 35 m²  kurulmuş olup zaman içerisinde Melikgazi Organize Sanayi Bölgesinde 5.000 m2 alana ulaşmış durumda. Birikim, tecrübe ve müşterilerimizin gücü ile 14.000 m2 (9.000 m² Kapalı) alanda çelik kapı sektöründe aksesuar tedarik konumunda öncü, ilkeli ve müşteri odaklı bir firma olarak faaliyetimize devam etmekteyiz.

Balcıoğlu Hırdavat A.Ş. özgün tasarım, ürün çeşitliliği, yapısal sağlamlık ve zarafetin bir arada buluştuğu, ileriye dönük birçok projeyi ve işinde uzman kadroyu bünyesinde barındıran firma olarak sadece yarını değil; çok daha ilerisini hedefleyen, büyük firmalar arasına adını yazdırmak isteyen yenilikçi bir firmadır.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi markaların satışını gerçekleştiriyorsunuz?  Kendi üretiminiz veya markanız varsa bahsedebilir misiniz?

Balcıoğlu Hırdavat A.Ş. öncelikle kaliteye, güvenliğe, temiz ve sağlam işçiliğe, üstün hizmet anlayışına önem vererek ve günden güne gelişerek, kendisini müşterilerimiz için daha da ileriye taşımayı amaçlamıştır. Sektöründe lider birçok üretici firmanın ana bayiliği ile binlerce ürün çeşidi ile geniş çeşit uygun fiyatlarla müşterilerimize çelik kapı aksesuar ve diğer ekipmanlarını sunuyoruz.

Bayisi olduğumuz markalar:

Kale Kilit, Hok Kilit, Desi, Çuhadarlar Kapı Kolları, Meloni Kapı Kolu ve Aksesuarları, Omni Panik Bar, Demka Panik Bar, Zenk Metal, Gölve Metal, Özay Metal, Yamaç Metal, Çelsan,Karbosan, Güngör Fitil, Seçil Fitil, Oluşum Aksesuar,Somtel Kaynak Telleri, Tera/Wool, İzocam,ElcAluminyum,Std Vida.

Balcıoğlu Hırdavat A.Ş markası olan BALCO ile alüminyum kaplama tesisi ve alüminyum işleme tesisimizle sektörümüz ile alakalı müşterilerimizin talepleri doğrultusunda birçok ürün çeşitliliği ile hizmet vermekteyiz.

Firmanızın içinde bulunduğu sektörle ilgili olarak genel bir değerlendirme yapacak olursanız, neler söylemek istersiniz?

Kayseri Melikgazi Organize Sanayi Bölgesinde 300’den fazla çelik kapı üreticisi bulunmakta. Bununla birlikte %20-25 oranında iş istihdamı sağlamakta. Kayseri denilince akla halı ve mobilya geliyordu şimdi ise buna çelik kapı üretimi de eklendi. Türkiye genelinde %70 – 80 oranında çelik kapı ihtiyacını karşılıyor. Bu da Kayseri’yi çelik kapı başkenti olmasını kaçınılmaz kılıyor. Balcıoğlu Hırdavat A.Ş. olarak bu sektörde çelik kapı firmalarına en hızlı ve kaliteli ürün tedariği sağlamak ilk hedefimizdir. Ürün çeşitliliği AR-GE kısmında farklı fikir ve modellerin çıkmasına yardımcı olmaktayız.

İthalat ve ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kayseri çelik kapı üretim başkenti diyoruz ama bu kadar üretici ve tedarikçinin olmasına rağmen hali hazırda bir dernek veya kuruluş bulunmamaktadır.Bir çatı altında toplanmamız gerekir. Birlik ve kurumsal çalışmalar sektörün daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Bu sayede daha güçlü iş birliği ile önceliğimiz ihracatı arttırarak ithal ürünleri azaltmak olacaktır. Dünya genelinde ihracatın %1-2 karşıladığımızı düşünürsek bu çok önemli bir adım olacaktır. Türkiye konumu ile komşu ülkeler ve bölgelerdeki üretici firmalara çelik kapı aksesuar tedariğini artırmak için çalışmalarımız sürekli devam etmektedir. Son zamanlardaki pandemi nedeniyle taşımacılık maliyetleri artmasına rağmen ülkemize ciddi bir talep yoğunluğu var. İlerleyen süreçte yaptığımız çalışmalarla hedeflerimizin gerçekleşeceğine inancımız tam.

Firma olarak pandemi sürecindeki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Balcıoğlu Hırdavat A.Ş olarak dünya genelindeki bu pandemiye bizde hazırlıksız yakalandık. İdari yönetim ve çalışanlarımızla birlikte bu pandemi sürecini özverili, disiplinli kriz yönetimi ve sıfır esneklik sayesinde minimum aksaklıkla atlattığımızı düşünüyorum. Önlemlerimiz ve çalışmalarımız hep bu doğrultuda olmuştur.

Genel olarak (Türkiye ekonomisi ve sektör değerlendirmesi) eklemek istedikleriniz ve düşünceleriniz nelerdir?

Türkiye ekonomisinin en büyük parçalarından birisi inşaat sektörüdür.Ülkemizde son zamanlardaki kentsel dönüşüm, artan nüfus ve değişen yaşam kültürü sürekli yenilik istiyor. Bu da inşaat sektöründe çelik kapı ve tamamlayıcı aksesuarlarını vazgeçilmez kılıyor. Çelik kapı sektörü Türkiye ekonomisinin önemli lokomotifleri arasında yerini almış durumda; Balcıoğlu Hırdavat olarak bu önemli lokomotifin Türkiye ve ülke çapında amaç hedeflerinden sapmadan yenilikçi, kaliteli ürün ve hizmet anlayışıyla sektörün öncüsü olmaya devam edeceğiz.