Anasayfa » Genel » Almanya’da 52 Türk Firma Türkiye’yi Temsil Etti

Almanya’da 52 Türk Firma Türkiye’yi Temsil Etti

Nalbur Teknik dergisi ve İstanbul Hırdavat Fuarı ekibinin de ziyaretçi olarak katıldığı Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen Uluslararası Hırdavat Fuarı (Internationale Eisenwarenmesse 2018), 144 bin metrekare alana kuruldu. Sektöründe dünyanın en büyüğü olarak kabul edilen fuara bu yıl 55 ülkeden 2 bin 670 firma katılırken Türkiye fuarda 52 firmayla temsil etti. Fuara katılan Türk firmalarını ziyaret eden Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, ziyaret sonrası değerlendirmede bulundu. Hırdavat sektörünün dünyada 110 milyar dolarlık pazar payına sahip olan çok büyük bir sektör olduğunu vurgulayan Erciyes, Türkiye olarak bu sektörde iyi bir yerde olmamıza rağmen pazardan sadece bir buçuk milyar gibi bir pay aldığımızı, bunun da Türkiye’nin gerçek potansiyeline oranla düşük bir
rakam olduğunu söyledi. Erciyes, “Firmalarımız markalaşarak, kaliteli ürünler üreterek pazardaki paylarını artırmaya çalışıyorlar. Çünkü kritik bir pazar, sürekli kaliteli mal üretmeniz gerekiyor. Örneğin bir civata parçası milimlik bir hata bile kabul etmiyor. Firmalarımız da gördüğüm kadarıyla bu anlayışla yoğun bir şekilde pazardaki paylarını arttırmaya çalışıyorlar.” dedi. Almanya’nın Türk hırdavat sektörü için önemli bir pazar olduğunun altını çizen Erciyes, “İhracatımızın yaklaşık yarısını Almanya pazarına yapıyoruz. Almanya Türkiye için önemli ama genel olarak da çok büyük bir pazar. Firmalarımız da buradaki paylarını arttırmaya çalışıyorlar.
Onun için de buradaki katılımları çok önemli. Biz de buradaki firmalarımızı ziyaret ederek yanlarında olduğumuzu göstermek istedik.” ifadelerini kullandı.

#Almanya, #ziyaretci, #Koln