1 Kasım seçimleri sonrası sektörlerde yeniden hayata dönüş başladı

nt11Reis Makina Genel Müdürü Dr. Selim Temurci, sektöre ve seçim sonrası ekonomik gelişmelere dair değerlendirmelerde bulunurken Reis Makina’nın hedefleri ve projelerini açıkladı. Reis Makina Genel Müdürü Dr. Selim Temurci, önümüzdeki dönem yapı ve inşaat sektöründe aktif olarak yer alacaklarını belirtirken Reis
Makina’nın da belli bir hissesinin halka arz edileceğini açıkladı.

Reis Makina’yı halka arz edeceğiz
Önümüzdeki 4 yılın ‘kemiksiz bir istikrar dönemi’ olacağını düşündüklerini söyleyen Genel Müdür Temurci, bu süreçte daha fazla büyümeyi hedeflediklerini söyledi. Temurci, ‘’Enflasyonun çok üzerinde bir büyüme hedefi koyarak Reis Makina’yı önümüzdeki yıllarda Türkiye’deki istikrara bağlı olarak kendi müşterilerimizi ağırlıklı olmak üzere Reis Makina’nın belli bir hissesini de halka arz şeklinde bir düşüncemiz var. Halka arza maksimum dört yıl içinde gidileceğini düşünüyorum” dedi.

Bütün sektörlerde yeniden bir hayata dönüş başladı Türkiye’de son iki yılın hem kendi sektörlerinde hem ülke
ekonomisi anlamında çok iyi gitmediğini hatırlatan Selim Temurci, ‘’Gezi olayları 17-25 aralık sonrası gerek reel sektörde gerek mali piyasalarda, gerekse uluslararası finans piyasalarında, borsalarda, döviz piyasalarında bankacılık sistemimizde çok ciddi dalgalanmalar meydana geldi. Bu dalgalanmaların temel nedeni Türkiye’de siyasi istikrarın nereye gideceği yönündeydi’’ dedi. 1 Kasım seçimleri sonrası Türkiye’de bütün sektörlerde yeniden bir hayata dönüş başladığını söyleyen Temurci, ‘’Siyasi, ekonomik istikrar olmadan ekonomi olmayacağını, ekonomik istikrar olmadan firmaların plan, program yapamayacağını biliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

İnşaat sektörüne yatırım yapacağız
2 yıldır kendi sektörlerinde bazı fabrikaların satın alınmasıyla ilgili görüşmeler yürüttüklerinin bilgisini veren Temurci, “Şu an devletimiz ithalatı rant alanı olmayan ürün grupları oluşturuyor. Bu ürün gruplarının bir kısmının Türkiye’de üretileceğini düşünüyoruz. Bu yıl içerisinde bazı ürünlerimizi Türk üreticilere yaptırmaya başladık. Üretimle ilgili kapıyı kapatmış değiliz ama ana işimiz dünyada kalıcı marka üretmek. Önümüzdeki dönem özellikle yapı ve inşaat sektörü daha dinamik olacak. Biz de hem kendi sektörümüzle ilgili hem de inşaat sektöründe yatırım yapacağız.”


Siyasi istikrar terörün 
panzehiri olacak
Ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkeleri, Yunanistan, Ukrayna, Gürcistan ile ticaret yaptıklarını ifade eden Temurci, Ortadoğu’da yaşanan süreçler tüm firmaları olduğu gibi bizi de etkiledi. Suriye ile ciddi ticaretimiz vardı malum Suriye’nin durumu ortada. Kuzey Irak’taki istikrarsız yapı bizi de etkiliyor. Bir ülkede güven ve istikrarın olması ticaretimizin de başlıca faktörü. Özellikle Güneydoğu bölgemizde yaşanan terör olayları sonrası ciddi anlamda daralmalar oldu. Ticari anlamda sıkıntılar yaşanıyor. Siyasi anlamdaki istikrarın bu anlamda teröründe panzehiri olacağını düşünüyorum’’ diye konuştu.

Ortadoğu’ya istikrar lazım İran’la yapılan serbest ticaret anlaşmasının henüz aktif olarak yürürlüğe girmediğine dikkat çeken Temurci, İranlı tüccarların Türkiye üzerinde ciddi anlamda sınır ticaretiyle mal aldıklarını belirtti. Temurci, şunları kaydetti: ‘’Özellikle İran’nın, Suriye konusundaki tavrı herkesi rahatsız ettiği gibi bizi de rahatsız ediyor. Türkiye ile İran arasında Türkiye ile Mısır arasında , Türkiye ile Suriye arasında istikrarlı bir ilişki bölgede çok ciddi ekonomik bir patlama sağlar.” Hızlı büyüyoruz Suriye ve Güneydoğu Anadolu’da yaşanan gelişmelerin kendilerini olumsuz etkilediğini fakat bu açığı başka şekillerde kapattıklarını belirten Temurci, ‘’Bölgeyi ticaretin dışında tutmuyoruz orada ulaşım noktasında lojistik anlamda aksamalar var. Bu isnttttikrarsızlıktan dolayı bölgenin ekonomi kapasitesi düşüyor. Beklentimiz bölgenin tümüyle stabil olması. Stabil olursa Türkiye’nin işleri açılır. Türkiye’nin işleri açılırsa bizim işlerimizde çok daha iyi olur. Ancak bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye, birçok gelişmiş ülkeden daha hızlı büyüyor” dedi. 2015 yılı değerlendirmesi ve 2016 yılı öngörülerinrde bulunan Temurci: “2015 yılı, ülkemiz ve sektörümüz için zor bir yıl oldu. Gelen vergi, gözetim ve dampingler ile ithalat zorlaştı. Siyasi ve ekonomik durumun tüketimi olumsuz etkilediğini ve çevre coğrafyadaki karışıklığın ülkemizde tüketici ve yatırımcıları tedirgin ettiğini bu durumunda talebi olumsuz etkilendiğini söyleyebiliriz. 2016 yılında bu durumun devam edeceğini öngörmekle birlikte kurumların daha dikkatli ve gerçekçi iş yapma modellerini geliştirmelerini ümit etmekteyiz. Kurumumuz bu açıdan 2015 yılını genel şartlara göre çok iyi tamamladığını 2016 dan da umutlu olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Bu yıl içerisinde bazı ürünlerimizi Türk üreticilere yaptırmaya başladık. Üretimle ilgili kapıyı kapatmış değiliz ama ana işimiz dünyada kalıcı marka üretmek. Önümüzdeki dönem özellikle yapı ve inşaat sektörü daha dinamik olacak. Biz de hem kendi sektörümüzle ilgili hem de inşaat
sektöründe yatırım yapacağız.