23 Nisan 24 Salı 20:31
Salı, Nisan 23, 2024
spot_img

EN YENİ

Multi ispanyolet ile Kale kalitesinde herkese konfor

Kullanıcısına sürekli değişen ürün gruplarında hem maliyet hem de fonksiyonel özelliklere sahip pencere sistemleri aksesuarları sunmayı kendine ilke edinen Kale Kapı Pencere Sistemleri, pvc profil pencere sistemlerinde kullanımı yaygın olan çift açılım sistemlerine alternatif olabilecek yeni ürünü “Multi ispanyoleti” sektör profesyonellerinin hizmetine sundu

Multi fonksiyonlu tek açılım ispanyolette, tek açılımda havalandırma özelliği ve kilitli pencere kollarıyla kısıtlayıcı güvenlik sağlamasıyla komplike özellikleri içinde barındıran çok fonksiyonlu bir üründür. Pratik montajı ve sade yapısıyla kullanım kolaylığı sağlayan multi fonksiyonlu tek açılım ispanyolette tek açılım özelliğine ek olarak 7 cm’e kadar havalandırma özelliğide yer alıyor. 16 mm euro standart pvc kanallı profillerin tamamında kullanılabilen “Multi ispanyolet” 15 mm kol eksen mesafesine sahiptir. Sınırlamalı kol özelliğiyle ev ve işyerleri gibi bireysel kullanımlı mekanların yanı sıra, toplu kullanım alanlarından okul, hastane, askeri binalar, kreş, yüksek katlı rezidans, iş merkezleri ve kamu binaları başta olmak üzere birçok mekanda kullanıma uygundur. Sınırlamalı kol ile kullanımının çocuklu aileler için güvenlikli, evcil hayvan besleyen kişiler içinse havalandırma sağladığı için sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Maliyeti nedeniyle çift açılım kullanamayan sektör profesyonelleri için önemli fonksiyonel bir üründür.

 

 

Ekim12

nalburteknik.com

119

 

 

 

 

 

 

özelliğini yitirmesine ve korozyona, yani betonun içindeki taşıyıcı özellikteki demirlerin paslanmasına neden oluyor. Oluşan korozyon ise yapıların taşıyıcı sisteminin çürümesine ve zamanla zayıflamasına sebep oluyor. Su yalıtımı olmayan binalarda 10 yıl sonra betonun içindeki bu donatı başlangıçtaki taşıma kapasitesinin, belli koşullarda yaklaşık olarak yüzde 66’sını korozyon nedeniyle kaybediyor. Oysa su yalıtımı binaların taşıyıcı sistemlerini suyun zararlı etkilerinden ve korozyondan koruyarak güçlü olmasını sağlıyor. Su yalıtımının önemine dikkat çekmek için 17 Ağustos depreminin 13. yıldönümünde açıklama yapan Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan, yapıların suyun zararlı etkilerinden korunarak depreme karşı güvenli olmasının en önemli yolunun binalarda su yalıtımı olduğunu vurguladı. Binaların özellikle de temellerinde su yalıtımı olması gerektiğini belirten Karahan, su yalıtımının mutlaka yasal olarak zorunlu bir uygulama olması gerektiğinin altını çizdi. Karahan, “Türkiye gibi yüzölçümünün yüzde 92si deprem kuşağında olan bir ülkede hayati önem taşıyan su yalıtımı uygulaması inşaat taşeronunun inisiyatifine bırakılırsa maalesef daha çok canlaryanar.” dedi.

 

HASAR GÖREN BİNALARIN YÜZDE 64′ÜNDE SORUN KOROZYONDU

Marmara’da 1999 yılında yaşanan depremde de birçok binanın yıkılma nedeninin korozyon, korozyonun sebebinin ise doğru su yalıtımı uygulamasının yapılmamış olması olduğunu açıklayan Karahan,”17 Ağustos’ta yaşanan büyük depremin ardından istanbul Büyükşehir Belediyesi Hasar Tespit Komisyonu tarafından bir rapor hazırlandı. Hazırlanan rapora göre; 55 bin 651 konut ve işyerinde yapılan kontrollerde bu binaların yüzde 79’u hasarlı bulundu. incelenen binaların yüzde 64’ünde nemin yol açtığı korozyon (paslanma), yüzde 4Vinde malzeme eksikliği, yüzde 18’inde inşaat aşamasında betonun hatalı uygulaması, yüzde 1 Tinde eskime ve yıpranma, yüzde 3’ünde proje hatası hasarların nedeni olarak belirlendi. Rapordan da anlaşıldığı gibi binaların zarar görmesindeki en büyük etken korozyon. Ve Türkiye gibi deprem kuşağında yer alan bir ülkede su yalıtımının hayati önemi olduğu açıkça belli” diye konuştu.

SU YALITIMININ MALİYETİ BİNA MALİYETİNİN SADECE YÜZDE 3′Ü KADAR

Su yalıtımının inşaat aşamasındaki maliyetinin, toplam bina maliyetinin sadece yaklaşık yüzde 3’ü kadar olduğunu açıklayan Karahan, yapı güvenliği söz konusu olduğu için bunun fazladan bir maliyet olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı.

DOĞRU ÜRÜN VE UYGULAMA ŞART

Su yalıtımında doğru ürün seçimi ve doğru uygulamanın hayati önem taşıdığına da değinen Karahan, yapısı gereği su geçirmezliği en üst düzeyde olan, en sağlam su yalıtım malzemesinin bitümlü su yalıtımı örtüleri olduğunu söyledi. Karahan, bitümlü su yalıtımı örtüsü seçerken de mutlaka CE Belgesi bulunan kaliteli ürünleri tercih etmek ve işin uzmanlarına uygulama yaptırmak gerektiğini belirtti. Karahan, kaliteli su yalıtımının adresi olan BİTÜDERm doğru ürün seçimi ve uygulama konusunda uygulayıcılara teknik destek sağladığını da sözlerine ekledi.

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.