21 Haziran 24 Cuma 20:50
Cuma, Haziran 21, 2024
spot_img

EN YENİ

Kavi Ayakkabı İş Güvenliğinde İnovasyon ve Kaliteyi Buluşturuyor

Kavi Ayakkabı, 1976’dan bu yana Türkiye’de ayakkabı sektöründe köklü bir geçmişe sahip olan ve iş güvenliği alanında öncü bir marka olarak tanınıyor. Develi Kundura adıyla başlayan serüvenini bugün Kavi Ayakkabı Sanayi Ticaret A.Ş.  olarak sürdüren firma, Türkiye’nin önde gelen iş güvenliği ayakkabısı üreticilerinden biri olarak sektördeki varlığını sürdürüyor.

Kavi Ayakkabı, iş güvenliği ayakkabısı alanında Türkiye’nin önde gelen markalarından biri olarak, çeşitli sektörlere yönelik özel ürünler sunarak taleplere cevap veriyor. Bu kapsamda, iç ve dış mekan, yazlık ve kışlık gibi farklı ihtiyaçlara yönelik ürünler geliştiriyor ve müşterilerine kaliteli ürünleri uygun fiyata ulaştırıyor. Sektördeki lider konumunu koruyan Kavi Ayakkabı, iş güvenliği ve kalite standartlarına uygun üretim yaparak, sektördeki varlığını güçlendiriyor.

Firmanın son dönem faaliyetleri hakkında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emir Kalyoncuoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Kavi Ayakkabı Sanayi Ticaret A.Ş.’nin ayakkabı serüveni Beyazıt ve Gedikpaşa’da 1976 yılında Develi Kundura adı ile tamamıyla el yapımı olarak ayakkabı üretimi ile başladı. Uzun yıllar bu sektöre hizmet veren bir firma olarak müşterilerine ürünlerini ulaştırmanın yanı sıra, sektörde birçok sanatkârın yetişmesine katkı sağlamıştır. Ayakkabının sadece İstanbul’da üretildiği bu yıllarda, Türkiye’nin bütün illerine ayakkabı satışını gerçekleştirdi. Firmamız şimdiye kadar ayakkabı sektöründe Ayakkabı Üretimi, Ayakkabı Toptancılığı, Deri ve Kösele Toptancılığı alanlarında faaliyet göstermiştir, Malzeme Toptancılığı ve İş Güvenliği Ayakkabısı Üretimi alanlarında hala müşterilerine ürün ve hizmetlerini sunmaya devam etmektedir.

Kavi Ayakkabı üç Endüstri Mühendisinin ortaklığında yönetilmektedir. Yönetim olarak akademik ve teknoloji bilgisi ile piyasa tecrübesini birleştirerek en verimli üretim süreçlerini oluşturmayı hedeflemekteyiz.

Kavi Ayakkabı’nın en değerli sermayesi üretim otomasyon gücü, kaliteli ürünleri ve değerli insan kaynağıdır. Firma olarak her yıl ciromuz önemli bir oranını Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz ve ayakkabı sektörüne yenilikçi yaklaşımımızı yansıtmaya devam ediyoruz. Farklı sektörlerde 300’ün üzerindeki şirkete Kavi İş Güvenliği Ayakkabısı sağlayarak, müşterilerimize kaliteyi uygun fiyata ulaştırıyoruz.

 

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyorsunuz? Marka ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

İş güvenlik ayakkabısı ihtiyacı, ortam koşulları ve mevsimsel olarak farklılık göstermektedir. Bu ihtiyaçları iç mekan, dış mekan; yazlık, kışlık ve delinmeye karşı dirençli, kaydırmaz, kaynakçı olarak örneklendirebiliriz. Kavi Ayakkabı bu farklı ihtiyaçlar için özel üretim yaparak cevap verebilecek kapasitededir.

İthalat ve ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Firmamız çelik burun bombesi, deri ve makine gibi stratejik satın almaları firma Hindistan ve Çin gibi ülkelerden kendisi gerçekleştirmektedir. Bu ithalatların tercih sebebi ise fiyat avantajı ve kalite standartlarıdır.

İhracat konusunda ise firmamız on farklı ülkeye ihracat yapmaktadır ve her geçen gün bu pazarlardaki payını arttırmaktadır. Bu hedefimizi gerçekleştirmek için yurtiçi ve yurtdışı fuarlarına katılmakta ve yurtdışı satış heyetleri ile birlikte çeşitli ülkelere satış ziyaretleri yapmaktayız.

İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren ve sorumluluğu büyük olan bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Bu noktada doğru ürünü nasıl tanımlarsınız? Kaliteli KKD ürünlerinde hangi özelliklerin bulunması gerekiyor? Firmanız bu noktadaki konumu hakkında neler söylersiniz?

Kavi Ayakkabı bu sorumluluğun farkında olan ve bu sorumluluğun gerekliliklerini eksiksiz yerine getiren bir firmadır. Bu hususta firmamız dünya genelinde kabul görmüş ISO 20345 kalite standartlarına uygun üretim yapmakta ve devamlılığını sağlamaktadır; ayrıca bu standartların karşılandığına dair belgelere sahiptir.

Doğru ürün konusunda ise firmamızın hedefi yalnızca talepleri karşılamak değil müşterilerimizin doğru ürünü seçme konusunda bilgilendirmeyi de amaçlıyoruz.

 

Dünya genelinde KKD ürünleri ile Türkiye KKD ürünlerin üretimini karşılaştıracak olursak Türkiye’yi nasıl konumlandırırsınız?

Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliği son yıllarda oldukça hızlı bir yaygınlaşmaktadır. Ülkemizin bu hususta yönetmelik kapsamı, ürün kalitesi ve yan sanayisi hızla gelişmektedir. Şuan için pek çok ülke KKD ürünleri için Türkiye’yi tercih ediyor ve ilerleyen süreçte Dünya pazarından çok daha büyük bir pay alacağımızı düşünüyoruz.

 

Çevre politikası ve sürdürülebilirlik ile ilgili yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız sürdürülebilirlik için kaliteden ödün vermeden geri dönüşmüş ve geri dönüştürülebilir ürünleri tercih etmektedir. Çıkan atıklarımızın geri dönüştürülebilir olanları dönüşüm tesisine dönüştürülemez olanları ise imha tesislerine ulaştırıyoruz.

Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz? Yönetmeliklerle ilgili sıkıntı ya da değişmesi gereken maddeler var mı? Bu konudaki fikirlerinizi almak isteriz.

 

Bütün sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de personel bulmak gerçek bir sorun haline geldi bu problemin çözülmesi için aksiyon alınması gerektiğini düşünüyorum.

Buna ek olarak sektörümüzün tedarikçisi olan yan sanayilerin gelişmesi gerekiyor. Bu geri kalmışlık bizi yurtdışı pazarında gerek fiyat gerek kalite olarak geride bırakabiliyor. Bu problemin çözümü içinse bizim sektörümüzün gelişmiş olduğu ülkelere seyahatler yapıp vizyonumuzu genişletmemiz gerekiyor ayrıca Ar-Ge çalışmalarına verdiğimiz önemi arttırmamız gerekiyor.

 

2023 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Sektör açısından önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?     

2023 yılında kendimize koyduğumuz ilk hedef bütün süreçleri kendi bünyemizde yapmaktı ve şuan uçtan uca bütün süreçleri fabrikamızda yapabilmekteyiz. Geçtiğimiz sene aynı zamanda çeşitli teknoloji yatırımları ve otomasyon projeleriyle üretim süreçlerimizde ciddi iyileştirmeler gerçekleştirdik. Ayrıca model çeşitliliğimizi de arttırarak daha farklı talepleri karşılayacak konuma gelmiş bulunmaktayız.

Önümüzdeki süreçten en büyük beklentimiz ise kalite ve verimlilik konularında daha da ileriye gidebilmek. Bunun gerçekleştirebilmek için Ar-Ge, teknoloji ve otomasyon yatırımlarımızı 2024 planlarımıza dahil ettik.

 

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.