21 Haziran 24 Cuma 20:08
Cuma, Haziran 21, 2024
spot_img

EN YENİ

İnşaat Maliyetleri, Artan Faizler… Burçin Şahindur: 2024 Önceki Yıllar Gibi Olmayacak!

Artan kira fiyatları, inşaat masraflarının dövize bağlı olarak hızla yükselmesi, yükselen faizlerle birlikte ev sahibi olma girişimlerinim zorlaşması… Türkiye’nin yakın gelecekteki yatırım haritası nasıl şekillenecek? Bu soru uzun süredir internette en çok aratılan, sokakta da en çok tartışılan konulardan biri…

Seçim sonrası beklenildiği üzere dövizin artışının ve yüksek enflasyonun maliyetlere yüzde 10 ile 15 arasında bir artış yüklediğine dikkat çeken Şahindur, “Buna bağlı olarak konut fiyatları yükseldi. Bu da gayrimenkul ve inşaat sektöründe daha sıkıntılı günlerin geleceğini bize şimdiden gösteriyor” dedi.

‘2024 Önceki Yıllar Gibi Olmayacak’

Aynı zamanda yatırım uzmanı olan Burçin Şahindur, “2024 yılında ev almak her ay bir önceki aya göre daha zor olacak. Kontrol altına alınamayan ve hiçbir şekilde geleceğe dair umut vermeyen yanlış ekonomik politikalar ile tetiklenen fahiş fiyat artışları yüzünden gayrimenkul sektörü büyük bir krize doğru sürükleniyor” ifadelerini kullandı.

Fırsatçılar da Tuz Biber Ekiyor

Sorunun bununla sınırlı olmadığına da dikkat çeken Burçin Şahindur, “Yanlış yürütülen ekonomik politikaların sonucu olan piyasa enflasyonunun yanında maalesef bunu fırsat bilerek normalden daha pahalı fiyat belirleyen fırsatçıların sebep olduğu suni bir enflasyon da var” dedi. Şahindur “Eğer ilgili bakanlıklar ve gerekli denetim mekanizmaları devreye girmez ise normal enflasyon altında zaten çok zor günler geçiren gayrimenkul sektörü çok daha zor günlerle karşılaşacaktır” ifadelerini kullandı.

Ev Sahibi Olmak İsteyenler Engelle Karşı Karşıya

Türkiye’nin ekonomik durumunun, yatırımcıların kararlarını etkileyecek en önemli faktörlerden olduğuna dikkat çeken Burçin Şahindur, “Enflasyon, döviz kurları, faiz oranları ve işsizlik gibi göstergeler, yatırım ortamını belirleyen anahtar faktörler. Ekonomik istikrar ve güven, yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenini artırır ve dolayısıyla yatırımları teşvik eder. Artan kira fiyatları ve inşaat maliyetlerinin yükselmesi, gayrimenkul yatırımlarını olumsuz yönde etkiler. Bu durum, konut sahibi olma girişimlerini zorlaştıracak ve kira ödemek yerine ev sahibi olmayı tercih edenleri engelleyecek. Ancak, talep ve arz dengesine bağlı olarak, belirli bölgelerde gayrimenkul yatırımları hala çekici olabilir” diye konuştu.

Yakın Gelecekteki Yatırım Haritası Belirsiz

Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum ve bölgedeki jeopolitik durumların da yatırım kararlarını etkileyeceğini vurgulayan Burçin Şahindur, “Bölgedeki siyasi istikrarsızlık, güvenlik endişeleri ve uluslararası ilişkilerdeki gelişmeler, yatırımcıların risk algısını etkiler. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde, Türkiye’nin yakın gelecekteki yatırım haritasının belirsizliklerle dolu olduğunu söylemek mümkün. Ancak, ekonomik istikrarın sağlanması, yatırım teşviklerinin güçlendirilmesi ve teknolojik yeniliklerin teşviği gibi faktörler, Türkiye’nin yatırımcılar için çekici bir hedef olmaya devam etmesini sağlayabilir” değerlendirmesini yaptı.

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.