23 Nisan 24 Salı 20:44
Salı, Nisan 23, 2024
spot_img

EN YENİ

ÖZCAN DEMİR AŞ YENİ YATIRIMLARLA DAHADA BÜYÜYOR…

1977 yılında İzmir’de ticari hayatına başlayan Özcan Demir, iç piyasa hakimiyeti ve ihracat ağı ile sektörde adından söz ettirmeye devam ediyor. Yeni yatırımları ve ARGE çalışmaları ile de 2018 yılına hızlı başlayacak olan Özcan Demir ile Nalbur Teknik dergisine özel söyleşi gerçekleştirerek Satış Müdürü Ersin Özyurt’a merak edilenleri sorduk.

Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?Özcan Demir

Firmamız 1977 yılında İzmir’de demir ticareti ile sektöre adımını attı. Daha sonra talepler doğrultusunda İzmir ve çevresine çivi tel imalatı ile hizmet vermeye başladı. Tabii zaman içinde artan müşteri yoğunluğu ile diğer illere satışlar sağlandı. 2014 – 2015 yılları içerisinde de çivi tel ürünleri dışında da, inşaat sektöründe kullanılan plastik ve demir mekanizmalı ürünlerin imalatına geçildi. Bunlar; kalıp kilitleri, silikon tabancaları, iş güvenliğinde baret, bazı kürek çeşitleri gibi ürünlerdir.Bu ürünler portföye eklenerek ürün çeşitliliği artırıldı.

Şirketimiz zengin ürün çeşitliliğini korumak, hızlı – zamanında sevkiyat ve öncelikle müşteri memnuniyeti ilkelerini her zaman ön planda tutarak İzmir’de aylık 1200 ton çivi, 600 ton tel, 150.000 adet çiroz, 50.000 adet silikon tabancası, strafor dübeli el arabası ve diğer çeşitlerle üretim yaparken  Balıkesir’dede çivi tel çeşitleri olarak aylık 500 ton gibi bir hacimle üretim yapmaktadır,.Firmamız İç piyasa haricinde ihracata da hız vererek yurtdışından gelen özel siparişleri de zamanında teslim edebilecek kapasitesiyle hizmet vermeye  devam etmektedir.

Üretim gruplarınız ile ilgili bilgi verir misiniz?

Türkiye’nin önde gelen bir çok firmasına çivi tel ürünleri tedariğini sağlıyoruz bu çeşitlerin dışında yine bazı firmalara iş güvenliği  ürünleri ve el aletleri noktasında fason üretim yapıyoruz Fakat ürünlerimizin yüzde 80’ini kendi markalarımız olan ÖzFlex ve Pramit markaları ile çıkarıyoruz.

Satış ve bayi yapılanmanız nasıl ilerliyor?

Bayi ağı olarak hiç bir zaman düzenli ve sistematik bir bayii sistemi kurulamadı.

Yaptığımız iş itibari ile demir çelik fiyatlarının çok değişken olması sebebi ile biz ve bizim gibi firmalar böyle bir ağ kuramıyor. Hammadde Fiyatları sürekli değiştiği için bizde de ürün fiyatları günlük değişkenlik gösteriyor.Müşterilerimizin mal alma sistemleri fiyat odaklı olduğu için bayilik sistemi kurulamıyor.

İhracat çalışmalarınız ve üretim kapasiteniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Yaklaşık 50 ile hizmet veriyoruz. İhracatlarımızda ise Irak başta olmak üzere Mısır, Romanya, Kazakistan, Gürcistan, Kıbrıs ve 10 ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye’deki hırdavat sektöründe ilk 10’da diyebileceğimiz firmalar bir ya da birden fazla ürün gamı ile bizimle çalışıyor.

Çivi tel üretiminde şu anki üretim kapasitemiz yaklaşık 2 bin ton. Diğer mamullerde de Türkiye’de ilk 3’ün içinde bir kapasite ile faaliyet gösteriyoruz.

Türkiye’de sizi farklı kılan özellikler neler?

Türkiye’de kurumsal anlamda çivi tel üreten firma yaklaşık 10 civarında. Biz bu ilk 3’ün içindeyiz. Sizi bu firmalardan ayıran özellikler ne derseniz; pazarlama ve sevkiyat yapısında biraz daha esneğiz. İstenilen ürün konusunda ürünleri daha hızlı üretip teslim ediyoruz. Bazı firmalar sevkiyat sistemlerinde daha katı çalışıyorlar firmamız bu konuda daha esnek. Gün bazında, hafta bazında sevk edeceğimiz bir ürünün tarihini kaydırmamaya çalışıyoruz. Müşteriye daha erken sevkiyat yapıp, o ürünü stoklarında bulundurmasına gayret ediyoruz.Bu sebeple stok maliyetlerimiz bize yük olsada müşteri memnuniyeti için Galiba bizi diğer firmalardan ayıran en önemli sebep bu oluyor.

İç pazarda hangi bölgelerde faaliyet gösteriyorsunuz?

Doğu, Güney Doğu, Doğa Karadeniz bölgesine kısmen, diğer bölgelerin ise tümünde bayilik olmasa da o bölgenin lokomotif firmaları ile çalışıyoruz. Ürünlerimiz detaylı olarak bütün hırdavatçılara, nalburlara ulaşıyor.

İthalat çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’de bazı beton çivi çeşitleri kalite noktasında sıkıntı yaratıyor. Bu da hammadeden kaynaklanıyor. Beton çivisi yani çelik çivisi dediğimiz grubun yüzde 50’si iç pazardan yüzde 50’si ise Çin’den karşılanıyor.

Sektörünüzün genel anlamda sıkıntıları nelerdir?

Özelikle üretimde kalifiye eleman sıkıntısı yaşadığımız problemlerin başında geliyor. İzmir’de ve Balıkesir’de iki fabrikamız var ve devamlı eleman arıyoruz.Sadece bizim sektörümüzle alakalı değil Genel olarak büyük şehirlerde imalat yapan demir çelik, plastik sektöründe eleman sıkıntısı var ve bunu çözemiyoruz. Çözüm içinde yetkililerden destek istiyoruz.Meslek liseleri ve işkur un bu konuda daha aktif olmasını bekliyoruz.

Önümüzdeki dönem içerisinde yeni yatırım ve yeni ürün çalışmalarınız var mı?

ARGE çalışmalarına devam ettiğimiz zincir çeşitliği üretimi üzerine çalışmalarımız var. Türkiye’de zincir çeşitleri üretiminde ciddi sıkıntı mevcut. Bu sebeple yaklaşık 3 milyon dolarlık bir yatırımımız olacak ve bu projemizin alt yapı çalışmalarına devam ediyoruz. Bu noktada hırdavat ve nalbur sektöründen bir çok firma desteklerini şimdiden belirttiler.

#ÖzcanDemir ARGE #ErsinÖzyurt #ÖzFlex #Pramit

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.