21 Haziran 24 Cuma 19:45
Cuma, Haziran 21, 2024
spot_img

EN YENİ

“Kendimizi sektörde, müşterinin sesini en iyi duyan firma konumuna getirmeye çalışıyoruz”

yildiz-g235 yıldır yenilikçi ve kaliteden asla ödün vermeyen ürünlerle sektöre hizmet eden Yıldız Gaz Armatürlerinin Satış ve Pazarlama Müdürü Onur Taneri’den firma ve yeni ürünler hakkında bilgiler aldık.

Yıldız Gaz Armatürleri 1983 yılında, oksijen kaynak ve kesme ekipmanları alanında Türkiye’de ilk TSE belgeli üretimi gerçekleştiren ve 1999 yılında sektörde ilk ISO 9001 belgesine sahip olan firma. Daha sonra bunlara ilave olarak Apragaz ve CE belgelerini alan firma bugün geldiği noktada ise Yıldız Gaz Armatürleri olarak portföyündeki altı ana grup ve 350 çeşit ile sektöründe dünyanın en geniş ürün grubuna sahip firmalardan biri olarak faaliyetlerine devam ediyor.

yildiz-g3 Kurumunuzun kuruluşu ve bu günlere gelişi ile ilgili kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Yıldız Gaz Armatürleri olarak 36 yıldır yenilikçi ve kaliteden asla ödün vermeyen ürünlerimiz ve Yıldız Gaz Armatürleri markası ile iki yıl önce kurulan 18 bin metrekarelik kapalı alana sahip Esenyurt fabrikamızda, 150 kişiyi aşkın, alanında uzman ekip ve modern makine parkımızla, üretimimizi ve satışımızı, dünya standartlarına taşımanın mutluluğunu duyuyoruz. İhtiyaçlara göre her geçen gün arttırdığımız kapasitemiz ve yakaladığımız uluslararası standartlar ile Türk Malı imzasını taşıyan ürünlerimiz, başta Avrupa olmak üzere toplam 48 ülkeye ihraç edilmekle birlikte bunun gururunu duyuyoruz.

1983 yılında, oksijen kaynak ve kesme ekipmanları alanında Türkiye’de ilk TSE belgeli üretimi gerçekleştiren ve 1999 yılında sektörde ilk ISO 9001 belgesine sahip olan firmamız, daha sonra bunlara ilave olarak Apragaz ve CE belgelerini almıştır. Bugün geldiğimiz noktada ise Yıldız Gaz Armatürleri olarak port folyomuzdaki altı ana grup ve 350 çeşit ile sektöründe dünyanın en geniş ürün grubuna sahip firmalarından biriyiz.

Ürün gamanızdan bahseder misiniz?

Türkiye’de uzun zamandır devam eden sektör liderliğimizi pekiştirdiğimiz, kullanıcıların tercih nedeni olduğumuz ürün gruplarımız hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Yıldız gaz olarak geliştirdiğimiz muhafazalı(korumalı) basınç düşürücüler, lüle karışımlı kesme hamlaçları, tav ve kaynak ekipmanları, otomatik ve cnc kontrollü kesme makinaları ile sanayicinin ihtiyaçlarını karşılamaktayız.

Müşteri İhtiyaçlarına yönelik ürün geliştirme çalışmalarımızın sonucunda:

*5300/5400 serisi Basınç Düşürücü grubunda manometre koruması muhafazası geliştirilmiş, darbelere karşı dayanımın yanı sıra regülatörün önemli ve hassas bir parçası olan manometrelerin sallantıdan kaynaklı arızalanması ve kalibrasyonun bozulmasını engellenmiştir. Muhafaza üzerindeki renkler Ral standartlarınn belirlenen gaz tüpleri ile aynı renkte seçilmiş olup böylelikle hatalı kullanımın önüne geçilebilmektedir, kullanıcılarımız ürünleri rakip ürünlere göre çok daha uzun süre ve güvenle kullanabilmektedir.

*Lüle karışımlı kesme teknolojisi ile kalın(300mm) ve uzun süreli kesim olanağı yaratılmış olup ayrıca bu özelliğe sahip(4430-4435-4511-4512-4541-4551)kodlu ürünler lüle karışımlı özelliğinden dolayı uygun lüle kullanılarak tüm yanıcı gazlarda (Propan-Lpg-Doğalgaz ve Asetilen) kullanılabilmektedir. Yine bu özelliği itibariyle alev geri tepme durumu oluştuğunda alevin ekipman içerisine girmesi mümkün olmadığından iş ve can güvenliğini sağlamış oluyoruz. 

*Oksigaz Kaynak ekipmanlarında sunduğumuz iki parçalı kaynak kolu ve lülesi ise ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmiş, rakip firmalarda olduğu gibi tek parça yerine kol ve lüle ayrı olarak sunulmaktadır.

Dolayısıyla sıcaklığa maruz kalan lüle kısmı bakır alaşımlı malzemeden imal edilmiş ve dayanımı artırılmıştır ancak ısıya maruz kalan bu kısımlar daha çabuk deforme olabilmektedir. Bu durumda rakip marka ürününü tamamen değiştirmek gerekirken, Yıldız ürünün sadece lüle kısmını değiştirmeniz yeterli olacaktır, kullanıcı daha yüksek bir bedel ödemek zorunda kalmayacaktır

*Propan ve Doğalgaz, Tav ve Lehimleme ekipmanları ile ihtiyaçlara uygun çözümler sunmaktadır.

*Yarı otomatik ve Cnc Kontrollü tam otomatik kesim ve alevli kaynak ağızı açma makinaları konusunda geniş bir ürün yelpazesine sahiptir, ihtiyaçlar doğrultusunda kullanıcımızı yönlendiren ve gerçek ihtiyacını belirlemesinde yardımcı olan Teknik Pazarlama Ekibimiz ile sanayicimize hizmet vermektedir.

*Raylı Kesim Makinaları

*Şablonlu kopyalama Makinaları

*Flanş Kesme Makinaları

*Boruya flanş açma Makinaları

*Zincir ve Mıknatıslı Boru Kesme Makinaları

*Cnc Kontrollü alev ve plazma kesme Makinaları.

 

DSC_0436Yıldız Gaz Armatürleri olarak pazar ihtiyacına yönelik 4 yeni ürün lansmanını gerçekleştirdik.

*Ecoreg serisi basınç düşürücüler, seri adında anlaşılacağı gibi ekonomik seri basınç düşürücü geliştirmiş ve pazara sunmuş olup, ürünler EN 2503 standart kapsamında imalatı yapılmıştır. Kullanıcımız Ecoreg serisi ürünlere daha az bir bedel ödeyerek(%20), yüksek kaliteyi ve performansa bir arada ulaşabilmektedir.

*4551 serisi kesme hamlacı, lüle karışımlı kesme teknolojisi ile geliştirildi,300mm kesme kalınlığı, tüm yanıcı gazlarla kullanılabilme imkanı,oval tutma sapı ve hafif tasarımı ile daha iyi bir kontrol, büyütülmüş alüminyum düğmeler, eldivenle ve tek el ile kontrol imkanı sağlamaktadır.

*GTC-100 Gaz tasarruf cihazı ile gaz altı (mig mag ve tig) kaynak uygulamalarında punto ve metod kaynaklarında %50’ye kadar kaynak gazından tasarruf imkanı sağlar.

Kullandığınız Co2/Ar/Mix gazlarında regülatör çıkışına takılan GTC- 100 gaz tasarruf cihazı kullandığınızdan her 2 tüpte 1’ini tasarruf edersiniz, ayrıca tüp değiştirmekten ve tekrar debi ayarlamaktan kaybedilen zamanın önleyerek verimliliğinizi artırr, stabil gaz akışı olacağından kaynak kalitenizi muhafaza edersiniz.

Ürünün içyapısında geliştirmeler yapılmıştır. Yapılan bu geliştirmeler ile ürün kesim performansı ve kullanım ömrü arttırılmıştır. Tetik kısmında yapılan iyileştirmeler ile ürünümüzün uzun süre kullanımında kullanıcıyı yormaması göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Bunun yanında ürün ile birlikte kullanılacak olan yeni bir lüle tasarlanmıştır. Kullanılacak olan bu yeni lüle (NFF) ile kesim yüzeyinin kalitesi arttırılarak, kesilen parçalardaki cüruf miktarını minimuma indirmesi sağlanmıştır.

Oksi gaz ile kesme işlemlerinde alev geri tepme durumu yoğun olarak yaşanmaktadır. Bu nedenle en güvenilir ürünler üç borulu kesicilerdir. Üç borulu kesicilerimizden olan 4430 kodlu ürünümüzde gaz iletim boruları paslanmaz çelik olarak yenilenmiştir. Paslanmaz çelik malzemenin özelliklerinden faydalanarak ürünün kullanım ömrünün uzun olması (darbelere karşı dayanım) ve ısı dayanımı arttığı için uzun süreli kullanıma izin vermektedir.

Satış & pazarlama organizasyonunuzdan bahsedermisiniz?

Satış organizasyonu olarak bu sene itibari ile İç Anadolu ve Akdeniz-Doğu Anadolu bölge sorumluları ile bölgesel dağılımımızı tamamladık.

Yine teknik pazarlama ekibimize yeni katılan arkadaşlarımız ile birlikte toplam 3 kişilik kalifiye ekibimiz oluştu. Yeni yapılanmamız ile birlikte bölgede bayi, alt bayi ve kullanıcılara ziyaret eğitim ve ilgili her alanda destek veriyoruz.

Müşteri memnuniyetini her anlamda hedef alan bu yeniliklerimiz, 2016 yılında da devam edecek olup kendimizi sektörde, müşterinin sesini en iyi duyan firma konumuna getirmeye çalışacağız.

Benzer yapılanmamızı ihracat alanında da düzenledik ve Avrupa-Amerika, Ortadoğu-Afrika & RUT bölgesi olmak üzere 3 farklı bölgeye bakan 3 farklı ihracat bölge sorumlumuzu yerleştirdik.

1Satış sonrası hizmet faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Satış sonrası hizmetlerde özellikle tamir süreleri konusunda bu sene birçok iyileştirme yaptık. Firmamıza gelen tamir ürünleri 3 gün içerisinde bakımı yapılarak geri gönderilmesi amacı ile düzenlemeler yapılmıştır. Bunun yanı sıra ürünlerimizin 3 yıl garanti kapsamında olup arızalı olarak belirtilen Basınç Düşürücüler de birebir yeni ürün ile değiştirilmektedir.

Ürünlerimizin kullanımı, bilinirliğini artırmak, ve teknik bilgi vermek amacı ile de teknik pazarlama ekibimiz tanıtım aracımız ile fabrikaları ziyaret edip ürün eğitimleri düzenlemektedir.

Ayrıca, değişim kampanyamız dahilinde marka gözetmeksizin hurda olarak geri alınan ürünler karşılığında kullanıcılara aldıkları yeni ürünlerde %12 ilave iskonto uygulayoruz.

Armatür sektöründeki tüketici ihtiyaçlarını nasıl değerlendiriyor ve firma olarak nasıl destek veriyorsunuz?

Teknik pazarlama ekibimiz yurt içinde fabrika ve kullanıcı eğitimleri, ziyaretleri düzenlemektedir. Yapılan ziyaretler sonucu, birçok personelin ürünlerimizi yanlış ve hatalı kullandıkları gözlenmiştir. Bu tür kullanım hataları neticesinde istenmeyen can ve mal kayıplı kazalar meydana gelebilmektedir. Bu riski azaltmak ve engellemek amacı ile firmamız “OKSİGAZ İLE KAYNAK, KESME, TAVLAMA İŞLEMLERİNDE KULLANILAN ÜRÜNLERİN DOĞRU VE GÜVENLİ KULLANIMI“ konulu eğitimler düzenlemektedir.

Bu eğitimler tamamen ücretsiz olarak sunularak eğitim sonunda katılım belgesi verilmektedir.

Yine bu ziyaretlerde kullanıcıların ürün üzerindeki değişimleri ve/veya yeni ürün taleplerini teknik pazarlama ekibimiz Ar-Ge ile paylaşıp değerlendirmektedirler.

Müşteri İhtiyaçlarına yönelik ürün geliştirme ve yeni ürün çalışmalarımız, 2016 yılında da devam edecek ve bölgesel pazarlara yönelik ürünler sunmaya ve yeni ürün gruplarını portföyümüze katmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda, hedef pazarlarımızdaki ürünlerin kıyaslama ve paralelinde kendine has, bölge kullanıcısına uygun ve firmamıza yakışan yeni ürün hazırlıklarımız tüm hızı ile devam etmektedir.

İhracat çalışmalarınızdan bahsedermisiniz?

İhtiyaçlara göre her geçen gün arttırdığımız kapasitemiz ve yakaladığımız uluslararası standartlar ile Türk Malı imzasını taşıyan ürünlerimiz, başta Avrupa olmak üzere toplam 48 ülkeye ihraç edilmekle birlikte bunun gururunu duyuyoruz.

Global yapıda büyüyeceğimiz çok alan olmakla birlikte aynı alanlarda bir o kadar kısıt ve rakiple de karşı karşıya kalıyoruz. Doğaldır ki özellikle global çalkantıların da olduğu piyasalarda ve dönemlerde bu durumlar bizi fazlası ile zorluyor. Lakin, alanımızda, yurtdışı yeni pazarlarda yüzde yüz Türk malı, kaliteli ürünlerimiz ile büyümeyi hedeflerken, bunun şirketimiz yanı sıra ülkemiz için de önemini biliyor ve bu bilinçte hareket ediyoruz, bu da bize güç veriyor.

Sizce sektör açısından yaşanan en büyük problem nedir? Çözüm öneriniz var mı?

Sektörümüzün bugün karşı karşıya olduğu en önemli sorun, güvenlik ve standart şartlarına uygun olmayan kalitesiz ve taklit ürünlerin hiçbir kontrol ya da denetleme olmadan piyasaya sürülebiliyor olmasıdır. Ürünlerimizin yanıcı ve yüksek basınçlı gazlarla çalıştığı düşünülürse bu şartlara haiz olmayan ürünlerin kullanımının insan ölümlerine varacak kadar önemli tehlikeler arz edebileceği aşikardır. Ama maalesef bazı ürünler hiçbir garantisi olmadan üretilip piyasaya sürülmekte ve fiyat cazibesi ile satılabilmektedir. Dünyaca kabul gören tüm standart ve kalite şartlarına uygun üretim yapan firmaları haksız rekabetten korumak için yapılacak çalışmalar tüketiciyi de aynı anda korumuş olacaktır. Yetkili kurumlardan ricamız, standart dışı üretimler ve özellikle Uzakdoğu’dan ithal ürünlerin kontrolü hususunda ilgili yönetmeliklerin geliştirilmesi ve tüm ürünlerin mutlaka TSE ve EN normlarına uygun şekilde satışa sunulmasıdır.

 

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.