Cumartesi, Aralık 10, 2022
spot_img

EN YENİ

“Üretici ve Tedarikçiler İçin Zaman İndirim ve Reklam Yapma Zamanı”

İstanbul Ümraniye’de ticari faaliyetlerine devam eden Bin1 Endüstriyel Market İşletme Müdürü Ahmet Hakan Deniz ile yaptığımız söyleşide Deniz, perakende satış yaparak sektöre hizmet verdiklerinden bahsederken sektörle ilgili fikirlerini dile getirdi. Ahmet Hakan Deniz: “Kampanyalı ürünler müşteriye daha cazip gelmektedir. İlk önce kampanya var mı sorusu ile karşı karşıya kalıyoruz. Zamanın indirim ve reklam yapabilme zamanı olduğunu düşünüyorum” diyerek üreticiler hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

 Bin1Öncelikle firmanızın kuruluşu ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

2011 yılında İstanbul Ümraniye’de yapı ve endüstriyel ürünler satışı konusunda parkende mağazamızı kurduk. Bölgesel yeni şubeler deneyimimiz oldu. Lakin istediğimiz şekilde olmaması nedeniyle şimdilik tek mağaza ile hizmete devam ediyoruz. Hedefimiz doğru yerde doğru mağaza açmak ve müşteriye uygun kaliteli ürünlerin satışını sağlamaktır.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi markaların satışını gerçekleştiriyorsunuz?

Hırdavat, elektrikli el aletleri, endüstriyel ürünleri, temizlik ürünleri, vs. ürün çeşitliliğimiz mevcuttur. 10.000 kalem ürün gamına sahibiz.

Bosch elektrikli el aletleri, Makita elektrikli el aletleri, Dewalt el aletleri, Henkel izolasyon ürünleri, İzeltaş el aletleri, Viptec el aletleri, Rico el aletleri, Wonder elektrikli el aletleri, Yds, Foster, iş güvenliği ekipmanları, Dekor, Hassan ve binlerce ürün çeşidi bünyemizde bulunuyor.

Üretici firmalardan beklentileriniz nelerdir detaylı bir şekilde bahseder misiniz? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Üretici firmaların, ürünlere servis ağı ve ürün kalitesinden ödün vermeden üretim yapmalarını istemekteyiz. Perakendeci olarak müşteri ile birebir temasta olduğumuzdan her konuda müşteri sitem edecekse bize etmektedir. Biz perakendeciler, müşteri ile birebir muhatap olduğumuzdan tarafları biz dinlemekteyiz. İyi ürün kaliteli ürün ve uygun fiyat politikası diyorum.

Üretici firmanın tanıtım, reklam ve kampanyaları satışlarınızı ne derece etkiliyor?

Tabii ki kampanya veya reklam satışlarda etkili olmaktadır. Kampanyalı ürünler müşteriye daha cazip gelmektedir. İlk önce kampanya var mı sorusu ile karşı karşıya kalıyoruz. Zamanın indirim ve reklam yapabilme zamanı olduğunu düşünüyorum.

Bölgenizin ekonomisi ve sanayi gelişim hızı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Ekonomik anlamda ülkemiz iyi durumda olduğunu düşünüyorum. Gerek lokasyon ve gerek çevremizdeki sanayilerde çalışmaların hızlı ilerlediğini ve özellikle inşaat sektörünün bu konuda aktif ve hareketli olduğunu düşünüyorum. Sanayi içerisinde olmamız nedeniyle bunun farkındayız.

 İnşaat sektörü ile nalbur ve hırdavat sektörünün gelişimi doğru orantıda  ilerliyor mu? Satışlarınıza etkisi ne yöndedir?

İnşaat sektörü bahsettiğimiz gibi hızlı ilerleyiş içerisindedir. Nalbur ve yapı malzeme grubunun ise buna bağlı büyüdüğünü görebiliyoruz. Endüstriyel yapı ise inşaat sektörüne göre biraz geride kaldığını düşünüyorum.

Bin1 Bölgenizde hırdavat ve nalbur sektöründe rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz? İlinizde size göre tahmini olarak  kaç hırdavat ve nalbur dükkanı var?

Rekabetçi bir ortamdayız. Gerek toptan gerek perakendeciler devamlı kampanya ve fiyat politikaları ile ilerliyorlar. Markalaşmış ürünler çok esnek olmasa da piyasa ürünleri de mevcut piyasayı bir şekilde idare edebiliyor. Fakat artık ürünlerde çoğunlukla marka ve kalite aranıyor.

Çevremizde hırdavatçılar mevcut. Bizim mağazamız biraz büyük ve müşteriye görselliğimizi iyi ifade ediyor olmamız satışlarımıza artı yönde etkisini oluşturmaktadır.

Müşteri görmeli, ürüne dokunmalı, ve sonra rahat bir ortamda karar vermeli, buna alışık bir düzen içerisindeyiz.

 Rekabette fark oluşturmak için neler yapıyorsunuz? Müşterileriniz sizi neden tercih ediyor?

Anlaşılır bir ürün çeşidi, anlaşılır bir düzen, anlaşılır bir görsellik ve kampanyalar yapıyoruz. Mağaza içi ve ön plan görselliği, fiyat politikası, uygun karlılık ve uygun fiyat, insert basımları, çevre sanayi ve çevre dükkanlara insert dağıtılması, ilgi alakalı hizmetler veriyoruz.

 Nalbur ve Hırdavat sektörü ile ilgili  yaşanan sıkıntılar nelerdir? Bu konuda çözüm önerileriniz nelerdir?

Tedarikçilerin sevkiyatlarının hızlı olmaması, yeni ürünlerin perakendeciye iyi anlatılmaması, satıcı perakendecinin gerek raflarını gerek sattığı ve satacağı ürünlerin kontrol dilmemesi gibi konu başlıkları sektörde yaşadığımız problemlerin başında geliyor.

#üretici #tedarikçi #Bin1AhmetHakanDeniz #zaman #indirim #reklam #röportaj

Latest Posts

spot_img
spot_img
spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.