KAYNAKTA UZMAN İSİM; OERLİKON

Sektöründe lider olan Reis Makina, dünyaca ünlü Oerlikon ve Weldline markalı kaynak aksesuarları ile kaynak sektörüne uzmanlık sunuyor. Oerlikon markası ile ileri ve zorlu uygulamaları destekleyerek kaynak sektöründe adından söz ettiren Reis Makina yetkilileri ile bir söyleşi gerçekleştirerek son dönem çalışmalarına dair bilgiler aldık.

Oerlikon markası ile ilgili bilgi verir misiniz?

1938 yılında İsviçre’de kurulan Oerlikon Schweisstechnik firmasını, 1991 yılında Fransız Air Liquide firması satın almıştır.

Air Liquide, 1996 yılında Air Liquide Welding’i kurarak, sahip olduğu diğer önemli kaynak markaları ile birlikte 90 ülkede, 2261 çalışanı ile 7000 distribütörlük oluşturmuştur.

Oerlikon, 2005 yılından itibaren kendi ürettiği ürünleri, renkli yeni logosu ile müşterilerine sunmaktadır. Yeni logosu ve adını taşıyan ürünleri ile 2015 yılında Reis Makina ile ülkemize giriş yapmıştır.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz? 2016’da özellikle öne çıkan ürününüzden ve özelliklerinden bahseder misiniz?

Oerlikon makina imalat, montaj, kimya, petrokimya, nükleer enerji ve rüzgar enerjisi gibi çeşitli sektörlerde en ileri ve zorlu uygulamaları desteklemek için dünya çapında kaynak uzmanlığı sunmaktadır. Oerlikon kaynak sarf malzemeleri imrenilecek ve uzun süredir devam eden bir üne sahiptir. Avrupa’da üretilen kaynak sarf malzemeleri ve makinaları Türkiye’de yerli imalatçının hizmetine 2015 yılından itibaren sunulmuştur.

Özellikle Avrupa’da üretilen Rutil ve Bazik Elektrod serisi, Oerlikon 1850 Force PFC’li İnverter Elektrod Kaynak Makinaları tüm Türkiye çapında ses getirmiştir.

CITOTIG serisi TIG kaynak makinaları paslanmaz ve alüminyum sektöründe argon kaynakçıların aradığı tüm özellikleri ve kaliteyi Oerlikon markası altında sunmaktadır.

CITOWAVE serisi MIG/MAG kaynak makinalarımız içerisinde yüklü 99 adet sinerjik hat haricinde kişisel sinerjik eğri yaratma imkanı sunmakta olup, ayrıca WPQR,EN1090 sertifikası ile kullanıcılarımıza maliyet tasarrufu sağlamaktadır.

Oerlikon markası yanında Reis Makina’nın kendi markası olan Welder Kaynak makinaları ve Kaynak telleri çeşitliliğini arttırarak, kullanıcılarına daha geniş bir yelpaze sunmaktadır.

Bayilik çalışmalarınızdan bahsedersek, bayilere ne gibi avantajlar sunuyorsunuz? 2017 itibari ile kaç bayiniz bulunuyor?

Türkiye genelinde yeni bir bayilik sistemi yapılanması oluşturduk. Toplam 30 bölgede, 72 bayi ve 40 servis noktamız bulunmakta olup, bölgesel satışlara önem verilmektedir. Bayilerimize, ürün eğitimleri demolar ve kampanyalar ile destek verilmektedir.

Kaynak sektörünün Türkiye’de ki gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz? Diğer dünya ülkeleri ile karşılaştırdığınızda sektörün gelişimini nasıl değerlendirirsiniz?

Yatırım ve büyüme olduğu sürece çelik üretimi ve tüketimi de o oranda artacaktır. Kaynaklı imalat alanında verimliliğin arttırılması, maliyetlerin düşürülmesi ancak know-how’ı olan katma değerli ürünlerle olabilmektedir. Türkiye’de artık birçok üretici katma değeri olan yüksek teknolojili ve kaliteli ürünleri kullanmaktadır.

İnovasyon ve Ar-Ge alanındaki çalışmalarınız nelerdir?

CTAS (Kaynak Uygulamaları Teknik Merkezi), 140 bilim adamı ve mühendislerden oluşan ekip ile Oerlikon üretim kalitesini artırmanın yanı sıra endüstriyel çözümler sunuyor.

Oerlikon, yarının ürünlerini oluşturmak için, en son teknolojileri kullanarak mevcut kaynak ekipmanlarını, sarf malzemelerini ve kaynak proseslerini geliştirir.

Reis Makina müşterilerinin kaynak çözümlerinde Oerlikon Ar-Ge merkezli çözümleriyle dünya tecrübesini kaynakçılarımızın kullanımına sunuyor.

Sizce sektör açısından yaşanan en büyük problem nedir? Çözüm öneriniz var mı?

Sektörde standartlara uymayan uzak doğu ürünlerinin piyasada yarattığı bir haksız rekabet ortamı olduğunu söyleyebiliriz.

Oerlikon’un tüm üretim tesisleri ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi onaylıdır ve Avrupa standartlarında üretim yapılır. Ürün testleri üretim sürecinin temel adımıdır ve Oerlikon ürünlerimizin genel kalitesini ve güvenliğini ortaya çıkarır.

Reis Makina açısından sektörel anlamda 2017’nin geçtiğimiz 6 ayını nasıl değerlendirirsiniz?

Reis Makina pazarda oluşturmuş olduğu tarihsel güveni, kurumsal yapısını, güçlü bayi ağını ve satış sonrası hizmetler sistemini, Oerlikon markasının rekabet avantajları ile birleştirerek kaynak segmentinde de sağlam ve sürdürülebilir bir liderlik pozisyonu elde etmeyi hedeflemektedir. Oerlikon marka tecrübesi ve Reis Makina güvencesi ile yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda 2016 yılı hedeflerimize ulaşmış bulunmaktayız. Artan ürün çeşitliliğimiz ile birlikte yoğun kullanıcı ziyaretleri ve demo çalışmalarımızla 2017 hedeflerimize emin adımlarla ilerlemekteyiz.

#oerlikon, #kaynak, #uzman