15 Temmuz 24 Pazartesi 17:34
Pazartesi, Temmuz 15, 2024
spot_img

EN YENİ

Akçalı Boya Yönetim Kurulu Üyesi Akın Akçalı: “Türkiyede İlk 3’e Girme Hedefindeyiz”

300’ün üzerinde ürün gamı ile ağırlıklı olarak su bazlı ürünlerin üretimini yapan Permolit Boya, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Türkiye’de tercih edilen ilk 3 boya markası arasında yer alma hedefi ile zirveye oynayan Permolit Boya’yı yakından tanımak ve yakın dönem projeleri ile ilgili bilgi almak adına Akçalı Boya Yönetim Kurulu Üyesi Akın Akçalı’yı mayıs sayımıza konuk ettik. Akçalı ile Akçalı Boya’nın yeniliklerini, yatırım planlarını ve sektördeki sorunları konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekkleştirdik.

Firmanızın kurumsal yapısı ve gelişim süreçleri ile ilgili bilgi verir misiniz?

Kuruluşumuzdan bugüne inşaat boyaları, sentetik boyalar, ahşap koruyucular ve özel boyalar üretiyoruz. 1984 yılında kuruluşumuzdan, Türkiye’nin ilk tavan boyasını ürettiğimiz 1986 yılından bugüne markamızı yüzde yüz yerli sermaye ile buralara taşıdık. Sektörde ulaştığımız şu anki konumumuz bizleri oldukça gururlandırıyor. Ortaya koyduğumuz her yeni üründe daha iyisi için çalışıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada 300’ü aşkın farklı ürün çeşidimizle tüm ihtiyaçları karşılayan bir firma konumundayız.

Hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyorsunuz? Marka ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bizler sektördeki yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarımızı her geçen yıl daha da artırıyoruz. İnsanların hayatına renk katma hedefiyle 300’ün üzerindeki ürün gamımıza sürekli yeni ticari ticari ürünler ekliyoruz, en son Permolit silikon mastiği tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Yeni markamız WRX Sprey Boya ile İngiltere de pazarına girdik. Londra’da Akçalı UK adıyla bir şirket kurduk. Avrupa’da da yatırımlarımıza hız verdik.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Sektörde öncü ve tercih edilen bir marka olmanın getirileri kadar sorumlulukları da çok fazla. Yaşam standartlarının yükselmesiyle ihtiyaçlar da farklılaşıyor, artıyor. Biz de Permolit Boya olarak ihtiyaçlara yönelik sunduğumuz ürünleri hep bir adım öteye taşımak için çalışıyor, bugün olduğu gibi gelecekte de hayatın rengi olmaya gayret ediyoruz. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda AR–GE departmanımızla farklı konseptlerde ürünler geliştiriyoruz.

Çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımınız ile ilgili bilgi verir misiniz?

Teknolojik gelişmelere paralel olarak tüketicilere maksimum fayda sağlayacak ürünler geliştirirken çevreye olan duyarlılığımızdan ödün vermiyoruz. Çevresel sürdürülebilirlik koşullarının sağlanması için Permolit Boya olarak güncel teknolojik gelişmeleri ve yasal düzenlemeleri yakından takip ediyor ve gerekli uygulamaları hızla hayata geçiriyoruz. Çevreye olan duyarlılığımız sebebiyle üretimimizin %95 ini uzmanlaştığımız su bazlı boyalar oluşturuyor.

Yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriyorsunuz? Önümüzdeki dönemler için yatırım planlarınız var mı, varsa nelerdir?

Rekabetin olduğu her yerde olma gayreti içindeyiz. Çünkü ürün kalitemize ve çeşitliliğimize güveniyoruz. 2018 hedeflerimiz doğrultusunda başta İngiltere pazarı olmak üzere gelişmiş Avrupa pazarında ticari hamlelere hız verdik. Yurtdışındaki pazar payımızı arttırmak için Londra merkezli bir şirket kurduk. Londra perakendenin güçlü olduğu bir ülke. İhracat yaptığımız 22 ülkede en beğenilen ve bilinirliği en yüksek marka olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Amacımız Avrupa’da yurtdışı pazar payımızı büyütmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktır. Önümüzdeki dönemde Qatar’a yatırım planlıyoruz.

Türkiye genelinde kaç bayiiniz var? Satış ve pazarlama alanında ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz? Bayilere ne gibi avantajlar sunuyorsunuz?

Bayilerimizi, nihai tüketici ile aramızdaki iletişimin en kritik unsuru olarak görüyoruz. 26 toptancımız ve satış noktalarımızla yaklaşık 7000 noktada hizmet veriyoruz. Şu anda Türkiye’nin dört bir yanında satış noktalarımız var ve biz firma olarak hepsiyle sürekli olarak iletişim halindeyiz. Onların talepleri bizim için çok önemli. Yapmış olduğumuz toplantılar neticesinde, yurtdışı çalışmalarımızın yanı sıra 2018 yılı itibariyle iç pazara yönelik hedeflerimizi de sektörel olarak %5-6 olarak büyüme hedefliyoruz.

2018 yılı için sektörünüz açısından ön görüleriniz ve beklentileriniz nelerdir?  

Türk inşaat sektörü; yalıtım, boya gibi yaklaşık 200’ün üzerinde alt segmentle birlikte faaliyet gösteriyor. Sektör, son yıllarda güçlü bir çizgi yakaladı ve bu çizgi doğrultusunda yükselişine devam ediyor. TÜİK rakamları, ekonomik veriler de sektörün büyüdüğünü gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre inşaat sektörünün 2017’de 8,9’luk büyüme ile ekonomiye ve 200’ün üzerinde faaliyet gösteren alt sektöre hayat verdi. Bu yılda da bu büyümenin devam edeceğini düşünüyorum.

Boya ustalarının eğitimleri konusunda neler düşünüyorsunuz? Eğitimler konusunda firmalar ne gibi görevler düşüyor? Bu konuda ki çalışmalarınız nelerdir?

Boyacılara yönelik düzenli olarak seminer düzenleyen bir firmayız Yoğun talep sebebiyle bu yıl seminerlerimizi sıklaştırdık. Ben de mümkün olabildiğince seminerlere katılıp boyacılarla yüz yüze görüşmeye çalışıyorum. Nisan ayında Çanakkale’de yaptığımız, benim de katıldığım seminerde hem bizler hem de boyacılar adına oldukça verimli geçti.

Boya ürünlerinin satıldığı nalbur dükkânlarında, satıcıların son kullanıcıya ürün hakkında yeterli bilgi verebilmesi oldukça önemli. Bu noktada perakendeci ve son kullanıcı arasında sağlıklı bilgi akışını sağlamak için üreticilere ne gibi görevler düşüyor? Sizin bu konudaki çalışmalarınız nelerdir?

Biz bayilerimize her yıl düzenli olarak seminerler veriyoruz. Bu seminerlerimizde; Yeni ürün trendleri, teknolojik yenilik, müşteri memnuniyeti gibi birçok veri paylaşıyoruz. Bunun yanında boya ustalarına uygulamalı olarak seminerler veriyoruz. Ürün hangi yüzeyde uygulanmalı, ürün özellikleri hangi alanlar için ideal, hangi ürün çeşidi uygulanacak alanda en iyi sonucu verir? gibi bayilerimizi ve boyacı ustalarını bu konuda bilgilendiriyoruz. Ayrıca bilinçli satıcılar oluşturmak adına nalburlarda ve satış noktalarında tezgahtarlara eğitim veriyoruz. Ürünlerin üzerinde de açıklayıcı bilgilere yer vererek tüketicilerimizi yönlendiriyoruz.

Ülkemizdeki boya tüketicilerinin bilgi birikimi ve ürün tercih sebepleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Markalı ürünlerin bilinirliğinin yüksek olması tüketicinin satın alma tercihlerinde daha az risk üstlenmesini sağlıyor. Ürünlerin tanıtımı bu noktada çok önemli. Biz Permolit Boya olarak bilinirliği yüksek bir markayız. 30 yılı aşkın süredir bu sektördeyiz ve tüketicilerimizin güvenini kazandık. Güven, sürekliliği de beraberinde getiriyor. Bu sebeple Türkiye’de en çok tercih edilen ilk 5 marka arasındayız. Bu yıl ilk 3 hedefiyle yatırımlarımıza devam ediyoruz.

#akcaliboya, #akinakcali, #sektör, #boya

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.