21 Haziran 24 Cuma 21:25
Cuma, Haziran 21, 2024
spot_img

EN YENİ

“5 YIL ÖNCEKİ ÜRÜN VE SERİ YELPAZEMİZDEN ESER YOK ŞİMDİ!”

penta-2

Sektöre 2001 yılında adım atan Penta, geniş ürün gamı ve ürün çeşitliliği ile sektörde adından söz ettirmeye devam ediyor.

Penta’yı yakından tanımak adına Penta Yönetim Kurulu Başkanı Salih Aydın ile yaptığımız söyleşide Aydın; Penta’nın gelişimi ve detaylarından bahsederken sektörel analizlerde de bulundu. Salih Aydın: gibi banyo, seramik, mobilya, armatür ve aksesuarları ile bir bütün. Tasarım, bütünlük ve kişiselleşme odaklı mekanlar artık. Böyle olunca devamlı yenilenmenin, tüketici eğilimlerinin, trendlerin takip edilmesi gereken mekanlar. Şöyle ifade edeyim; “5 yıl önceki ürün ve seri yelpazemizden eser yok şimdi!” Demek ki 5 yıl içerisinde bütün modellerimiz yenilenmiş. Bu iyi takip edilmesi, yönetilmesi gereken bir süreç. Büyüklerin hep hazır; küçüklerin hep hızlı olması gereken bir marka süreci.” dedi.

Geniş ürün yelpazesi
PENTA 2001 yılında kuruldu. Bugün bulunduğumuz üretim ve lojistik tesislerimizin olduğu Sultanbeyli ‘ye 2013 yılında taşındık. Penta, mutfak – banyo armatürlerinden metal banyo aksesuarlarına uzanan, ana ürün gruplarında bulunan 40 ayrı seri ürün çeşitliliği ile Türkiye‘nin en geniş ürün yelpazesini sunan markasıdır. A+ segmentten B segmente kadar geniş bir yelpazede hizmet vermekteyiz. 85 farklı ürün kategorimiz bulunuyor. Sadece banyo değil mutfaklar için de çözüm sunan fonksiyonel ürün yelpazemiz bulunuyor.

Ürün gamında Türkiye’de ilk
5’te 400 tane showroomumuz bulunmaktadır. Bayiliklerimiz ile birlikte üretim gücümüzü de bu yönde genişletmiş
bulunmaktayız. Türkiye’de armatür sektöründe üretim dağıtım ve ürün gamı olarak ilk 5 içerisindeki yerimizi her geçen gün yükseltiyoruz.penta

“Marka bilinirliğinden marka memnuniyetine doğru bir geçiş var”
Türkiye’ de tüketicinin, halkımızın eğilimleri değişiyor. Marka bilinirliliğinden marka memnuniyetine doğru bir geçiş var. En önemlisi banyolar artık evlerin saklı, gizli bir üniteleri değil. Aksine komşuya teşhir edilen, küçük dokunuşlarla özellikle bayanların mutluluğuna katkı sağlayan birer yaşam alanları. Esnek çalışma şartlarından dolaylı banyoda geçirilen zaman artıyor. Ban yolar artık sadece “duş alınan” bir mekân olmaktan çıkıp; hatta artık denilebilir ki; sağlıklı  yaşam alanları olan banyolarartık birer SPA merkezlerine dönüşüyor. PENTA olarak bizler ürünlerimizde daha kişisel ve özgün tasarımlara ağırlık verdik. Fonksiyonel ve teknolojiyi bir arada sunanürünlere ek olarak bu kişiselleşmeyle beraber tasarımlar da dekorasyon ağırlıklı bir bütünsellik gösteriyor.

“İhracatta ilk 5 firma içindeyiz”
Türkiye’de ihracatta ilk 5 firma içindeyiz. Pazar payımız bu anlamda çok geniş. 30 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Ve her yıl fuarlarla ihracat ayağımızı genişletmeye devam ediyoruz.

“5 yıl önceki ürün ve seri yelpazemizden eser yok şimdi!”
Yukarıda da ifade etmeye çalıştığım gibi banyo, seramik, mobilya, armatür ve aksesuarları ile bir bütün. Tasarım, bütünlük ve kişiselleşme odaklı mekanlar artık. Böyle olunca devamlı yenilenmenin, tüketici eğilimlerinin, trendlerin takip edilmesi gereken mekanlar. Şöyle ifade edeyim;“5 yıl önceki ürün ve seri yelpazemizden eser yok şimdi!” Demek ki 5 yıl içerisinde bütün modellerimiz yenilenmiş. Bu iyi takip edilmesi, yönetilmesi gereken bir süreç. Büyüklerin hep hazır; küçüklerin hep hızlı olması gereken bir marka süreci.

“Homojen ve şeffaf bir bayi ağımız var”
Biz PENTA olarak yurtiçi pazarlamamızı bayilerimiz üzerinden gerçekleştiriyoruz ki biz onlara iş ortaklarımız diyoruz. Türkiye geneline yayılmış çok homojen, çok şeffaf bir bayi ağımız var. Yılların çalışması sonrasında oluşan bu satış kanalı bizim en değerli sermayemiz. Karşılıklı güvene dayanan bu yapı ile dayanışma ve kazan-kazan ilkesi ile hep bayilerimizin yanında olduk. Onların kazançlarından, karlılığından mutluluk duyan; rekabeti ve cirosal hacmi kendi içimizde, bayilik kanalımızla değil; rakiplerle yapan, rakibi hedefleyen bir yapıyı onlarla birlikte inşa ettik. O nedenle bütün bayilerimize minnet, şükran borcumuz vardır. Bu anlamda sektör için aslında PENTA bir modeldir. Yukarıda da belirttiğim gibi bayilerimizle kazan – kazan yöntemini benimsedik. Bayilerimizin bizlerle beraber büyümesi ve kar etmesi bizler için + değer niteliğinde bir kıstas olmuştur.

“Konutların geleceğinde hijyen ve teknoloji belirleyeceği faktör olacak”
Biz ailelerin bireyselleştiğini, kişiselleştiğini düşüyoruz. Şöyle ifade edeyim. Daha önce toplu yaşam alanlarında gördüğümüz fotoselli armatürler, kâğıt vericiler gibi ıslak zemin ekipmanlarını artık evlerde, konutlarda göreceğimizi düşünüyoruz. Konutların geleceğinde hijyen ve teknoloji belirleyeceği faktörler olacak diye düşünüyoruz.

“Sektörde atıl stok yönetimini en büyük problem“
Sektörü bütüncül değerlendirmek lazım. Sadece üreticiler, markalar ya da sadece satış noktaları, pazarlama kanalları olarak ele almak yanlış olur . Ancak alınan risklere, büyük ciro hacimlerine karşın dağıtım kanallarında karsızlık ve atıl stok yönetimini en büyük problem olarak görüyorum ki bunun üzerinde uzun uzun başka bir sohbette durmak gerekir.

2016 beklentileri
Türkiye çok büyük bir coğrafya. iç barışını, toplumsal uzlaşmasını, komşularıyla barışık ve ticaretini geliştirecek
bir Türkiye hepimizin arzusu olmalı. 24 milyon orta öğretimde evladımız var. Onlara daha iyi bir gelecek hazırlamak
zorundayız. Bunun yolu üretimden, ihracattan, yeni pazarlara erişmekten ve elbette toplumsal dayanışmadan geçiyor. Sektöre yön veren, pazarın her kanalında sektör temsilcilerine sayfalarını aralayan anlayışınızın devamını ve bütün sektör paydaşları arasında dayanışmaya vesile olmanızı temenni ediyor, başarılar diliyorum.

 

#Penta #MutfakBanyoArmatürleri #Armatür #NalburTeknik #NalburTeknikDergisi

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.