“Yeni Yılda Yeni Yatırımlarla Yolumuza Devam Edeceğiz”

“Türkiye’nin en güçlü sektörlerinden olan hırdavat sektöründe, hammadde maliyetlerinde beklenen artışlar, üretim maliyetine yansıması ön görülen kalemlerin üretici-tüketici dengesini şüphesiz ki çok değiştirecek. Bu nedenle biz dâhil, tüm üreticilerin şimdiden bazı önlemler alması gerektiğini düşünüyorum.”

Yerli üretimde Pprc Boru Kaynak Makinaları ve PVC aksesuarları ile ülke ekonomisine katkı sağlayan Panda Plastik, 2020’deki kriz döneminden güçlenerek çıkıyor. 2021 yılının bir toparlanma yılı olacağını, son yıllarda yaşanan ve pazarda daralmaya yol açan tüm olumsuz gelişmelerin kademeli olarak azalacağını belirten Panda Plastik Üretim ve Planlama Müdürü Mert Kültür ile yıl boyunca yaptıkları çalışmalar hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

 2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti?

2020 yılında yaşanan pek çok olumsuz gelişmelere rağmen yaptığımız yeni yatırımlarla, büyüme odaklı olarak faaliyetlerimize devam ettik. Yaptığımız yatırımlar sayesinde pazar payımızı arttırarak markalaşma yolunda verdiğimiz gayretlerimizin sonuçlarını, yaşanan krizlerden güçlenerek çıkarak gördük. Elbette bu yaptığımız yatırımlar yeterli değildir, bunlar sadece bir başlangıçtır, yeni yatırımlarla yolumuza devam edeceğiz. Ancak burada en önemli yatırım bizim için insana yapılan yatırımdır ve bu bakımdan firma olarak bir iş yeri gibi değil; bir aile gibi hareket etmeyi tercih ediyoruz ve müşterilerimiz de bu ailenin bir parçasıdır.

Panda Plastik olarak insan odaklı bir anlayışı tercih ettik ve bu şekilde iş hayatımıza devam edeceğiz.

2020 yılında en çok talep gören ürün veya ürün gruplarınız neler oldu?

Firmamız bünyesinde bulunan ürün gruplarımızın tamamı sektörde yoğun talep gören, sürekliliği olan ürünler diyebilirim. Ancak Pprc Boru Kaynak makina modellerimiz bu yıl çok revaçtaydı.

2020 yılında çalışmalarınızı daha çok hangi alana (Ar- Ge, inovasyon, satış pazarlama, dijitalleşme vb.) yoğunlaştırdınız?
Ürün geliştirme ve satış pazarlama alanına odaklandık diyebilirim.

Hem mevcut ürün gruplarımız, hem de sektörün ihtiyaç duyduğu; yeni ürünler üzerinde çalışmalar yapma fırsatımız oldu ve oldukça başarılı sonuçlara imzalar attık.

Bunlardan biri, yeni lansmanını yaptığımız PND063 Kodlu Mini Boru Kaynak Makina ürünümüz. Şu an en çok tercih edilen ürünlerimizin başında geliyor.

Sektörel açıdan değerlendirecek olursanız 2021 yılındaki beklentileriniz ve öngörüleriniz neler? Sizce sektörü nasıl bir yıl bekliyor?

Türkiye’nin en güçlü sektörlerinden olan hırdavat sektöründe, hammadde maliyetlerinde beklenen artışlar, üretim maliyetine yansıması ön görülen kalemlerin üretici-tüketici dengesini şüphesiz ki çok değiştirecek. Bu nedenle biz dâhil, tüm üreticilerin şimdiden bazı önlemler alması gerektiğini düşünüyorum. Bu önlemler 2021 yılında yaşanabilecek tüm senaryolara karşı müşterilerimizi ve son kullanıcılarımızı korumaya yönelik hamleler olmalı.

2021 yılının bir toparlanma yılı olacağını, son yıllarda yaşanan ve pazarda daralmaya yol açan tüm olumsuz gelişmelerin kademeli olarak azalacağını ve yıl ortasından itibaren normalleşme sürecine girerek yakın bir zamanda biteceğini düşünüyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz?
Her şeyden önce tüm iş ortaklarımızın, müşterilerimizin ve rakiplerimizin sağlıklı günlere kavuşmasını diliyorum.

Hep beraber paylaştığımız dünyamızı kurallara uyarak daha risksiz hale getirebiliriz. Lütfen tedbiri elden bırakmayalım.

Nalbur Teknik dergisi sektördeki gelişmeleri sürekli olarak takip edebilmemize olanak sağlıyor.

Bundan dolayı sizlere şahsım ve firmamız adına teşekkür eder,  yayın hayatınızda başarılar dilerim.