22 Mayıs 24 Çarşamba 05:42
Çarşamba, Mayıs 22, 2024
spot_img

EN YENİ

“Tuzla Cıvata Olarak En Çok Hizmete Önem Veriyoruz”

Teknik Hırdavat alanında faaliyet gösteren Tuzla Cıvata, önde gelen birçok büyük markanın ana bayiliğinin yanında hırdavat ve iş güvenliği sektöründe ürün satışı yapan birçok farklı bir markanın ürünlerini de müşterilerine sunuyor.

Teknik Hırdavat alanında faaliyet gösterdikleri için büyük oranda fabrika ve tersanelere hizmet sağladıklarını belirten Tuzla Cıvata Satış Müdürü Cem Birinci, müşteri memnuniyetini önceledikleri için zaman içinde müşteri talepleri doğrultusunda ürün çeşidini arttırdıklarını söylüyor. Tuzla bölgesinde rekabetin üst düzeyde olduğunu ve işini iyi yapan bir firma olarak çalışmalarına gururla devam ettiklerini kaydeden Cem Birinci ile yaptıkları çalışmalar hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

 Öncelikle firmanızın kuruluşu ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

 Karadeniz Teknik Üni. Makine Ressamlığı mezunu Hacı Osman Birinci devlet memurluğu, fabrika müdürlüğü, mağaza müdürlüğü geçmişinden sonra yakın arkadaşları Sinan Akyüz ve Tayfun Şiranlı’nın desteği ile 2007 yılında Tuzla Cıvata’yı kurmuştur.

Osman Birinci’nin sektördeki deneyimi ve güvenilirliği sayesinde firma kriz ortamında büyümüştür. Önceliği müşteri memnuniyeti olan firma müşteri taleplerine göre ürün çeşidini geliştirmiştir. Yıllar içinde gelişen rekabet ortamında sattığı ürünlerin direk bayisi olmayı hedef edinmiş ve bunu başarmıştır.

Osman Birinci’nin büyük oğlu Kocaeli Üni. Makine Mühendisliği mezunu Cem Birinci ekibe dahil olduktan sonra firma gemi ve savunma sanayine özel imalat ürünler imal ettirmeye ve paslanmaz cıvata ithalatına başlamıştır.

Osman Bey’in küçük oğlu Yıldız Teknik Üniv. Makine Mühendisliği İsmet Can Birinci bu yıl ekibe dahil olduktan sonra firmanın ilk hedefi imalata başlamaktır.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi markaların satışını gerçekleştiriyorsunuz?  Kendi üretiminiz veya markanız varsa bahsedebilir misiniz?

Çelik ve paslanmaz bağlantı elemanları satışı, paslanmaz cıvataları kendimiz ithal etmekteyiz.

Özel imalat bağlantı elemanlarını imal ettirdiğimiz değerli sekiz üreticimiz var.

Ana Bayiliklerimiz:

İzeltaş

Bosch

Reis Shop (Makita knipex lavor Biglift vs)

Gedik Kaynak

Konsan Vana

Winkel

Retta El Aletleri

Osaka Havalı El Aletleri

Dirim Metal

Numan Özkara Ürünleri

Catpower Elektrikli El Aletleri

Echolift Kaldırma Ekipmanları

Karam İş güvenliği

Inter Abrasives

Artı Zımpara

Dega Demir

GTN Musluk

Euroboor Manyetik Matkaplar ve aksesuarları

Starline

 

Ana bayiliklerinin yanında birçok marka,

Kesici Takım

Aşındırıcı ürünler

İş Güvenliği

Tesisat Malzemeleri

Ambalaj Ekipmanları

Kayış ve Rulman grubu ürünlerinin yoğun ve rekabetçi satışını yapmaktayız.

Bayiliğini yaptığınız markalarla ilgili yaşadığınız bir sıkıntı var mı? Üretici firmalardan beklentileriniz neler? Yeni ürünlerle ilgili teknik olarak detaylı bilgiye ulaşabiliyor musunuz? Neler söylemek istersiniz?

Takdir edersiniz ki direk isim vermem etik olmaz fakat üretici firmalarımızdan beklentilerimiz en genel anlamıyla profesyonelleşmeleri ve kaliteye verdikleri önemi arttırmalarıdır.

Yeni ürünler ile ilgili teknik bilgiye ulaşmamız kolay, ayrıca özellikle Gedik Kaynak, Osaka, Bosch ve Makita yeni ürünler ile ilgili teknik bilgiyi direk müşterilerimize iletmek için ekipler kurdu. Bu ekipler müşterilerimizi ziyarete gidiyor, bilgilendirmeler ve demolar yapıyor.

 

Satış pazarlama faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz? Satış sonrası hizmet ile ilgili neler söylemek istersiniz? Müşterilerinizin ihtiyaç ve talepleri ne yönde oluyor? Yönlendirme yapıyor musunuz?

Çalışmak istediğimiz müşterilerimize ziyarete gidiyoruz, pandemi döneminde bu görüşmeleri telekonferans ile yapmaya gayret ediyoruz. Son kullanıcıya hizmet verdiğimiz içim dışarıda herhangi bir pazarlamacımız yok. Müşterilerimizin fiyat taleplerini cevaplamak için şu an dört iş arkadaşım görev yapıyor.

Sattığımız ürünler faturalı olduğu için üretici ya da ithalatçı garantisindedir. Burada bize düşen görev sattığı ürünün arkasında duran üreticiler veya ithalatçılar ile çalışmaktır. Ülkemizde ne yazık ki bazı ürünlerin garantisi sadece kâğıt üzerinde var muhatap bulamıyorsunuz.

Bağlantı elemanlarında ise satış sonrası kavramı çok farklıdır. Bağlantı elemanını müşteriye teslim edersiniz, müşteri kullanır. Ürün kalitesiz ise ya montaj anında ya da yüke bindiğinde kopar. Montaj anında kopan bağlantı elemanı ya fazla torkla sıkılmıştır ya da kalitesizdir, hata en baştan tespit edilmiştir dönüşü mümkündür. Fakat montajı bitmiş makine yüke bindiğinde cıvata kopar ise bırakınız makinanın onarım sürecindeki iş kaybının maliyetini, ya bir cana zarar gelir ise?  Ne yazık ki üzerinde 8.8 kalite yazan fakat inşaat demirinden hiçbir farkı olmayan cıvatalar hala piyasada. Bu sebeple biz sadece güvendiğimiz üreticiler ile çalışıyoruz, öyle ki özel imalatlarda çoğu zaman hammadde seçimini kendimiz yapıyoruz. Üreticiler kadar bizler de bu yükün altındayız. Bu sebeple müşterilerimiz bizi tercih etmektedir.

Müşterilerimizin talepleri 3 tanedir. En ucuz fiyat, en iyi hizmet, en esnek ödeme şekli.  Buradan hizmeti çıkardığınızda diğer ikisinin hiçbir önemi kalmaz. O sebeple biz en çok hizmete önem veriyoruz.

Müşteri velinimettir, müşterilerimize onların çıkarlarını koruyacak tavsiyelerde bulunuyoruz. Örneğin, bir marangozun altından imal bir testere kullanmasının gereği yoktur. Müşterilerimiz büyümeye devam etsin ki bizler de büyüyelim.

Üretici firmanın tanıtım, reklam ve kampanyaları sizleri ne derece etkiliyor? Satışlarınızın artmasında etkili olduğunu düşünüyor musunuz?

 Kesinlikle satışlarımızı arttırıyor. O sebep ile her servis aracımızı bir firmaya giydiriyoruz, sosyal medyada sürekli tanıtım yapıyoruz. Diyelim ki Osaka yeni bir ürünün reklamını yaptı ve müşteri bu ürün için mağazaya geldi ya da bize mail-telefon ile ulaştı. Eğer çeşidiniz fazla ise ve siz de iyi bir reklamcı iseniz müşteri Osaka’nın bir ürününün reklamı ile size gelir ama bin ürün satın alır. Ticaretin olmazsa olmazı reklamdır. Reklam sadece afiş ile araç giydirmek ile de olmaz, iyi bir ticaret insanı zaten iyi bir reklamcıdır ki o ürünü satabilir ve para kazanır.

İnşaat sektörü ile nalbur ve hırdavat sektörünün gelişimi doğru orantılı mı? Satışlarınıza etkisi ne yöndedir?

Yurt içi inşaat sektörü mü? Yurt dışı inşaat sektörü mü?

Burada tanımlamayı doğru yapmak önemli. Tuzla Cıvata bir “Teknik Hırdavat” firması. Dolayısıyla biz yüzde doksanbeş oranında fabrika ve tersanelere hizmet ediyoruz. Bunların da çoğu direk ya da dolaylı yoldan ihracat yapan ya da savunma sanayine üretim yapan firmalar. İnşaat sektörünün en yavaşladığı geçtiğimiz yılda dahi biz etkilenmedik.

Yurt içi inşaat sektörüyle ilgili ek olarak; yıllardır maliyeti 10 ₺ olan daireden müteahhit de 10 ₺ kazandı banka da 10 ₺ kazandı. Peki, bankalarımızın yerlilik oranı nedir? Ne oldu paramız? Yurt dışı sermayelere gitti. Yurt içindeki inşaat sektörünün ve çoğunlukla o sektöre hizmet veren esnafın bu acı tabloyla karşılaşacağını öngördüğümüzden hiçbir zaman inşaat sektörüne hizmet etmeyi hedeflemedik.

 Bölgenizde hırdavat ve nalbur sektöründe ki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Anlatılmaz yaşanır desem yanlış olmaz. Özellikle İstanbul Tuzla’da rekabet en uç noktada. Fakat bu ortamda dahi işini iyi yapan firmalar büyüyor ve güçleniyor, onlardan biri olmak da bize gurur veriyor. Başka bölgelerde mağazası olup bir heves ile bu bölgede de şube açıp en fazla iki yıl sonra kapatan çok firma oldu.

 

2021 yılı için öngörüleriniz nelerdir? Genel itibariyle sektörel anlamda önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?

Önümüz açık, bekleyen çok proje var, savunma sanayimiz harıl harıl çalışıyor, tersanelerimiz uzun bir süre dolu. Eğer bu pandemi olmasaydı bence bu yıl sektörümüz ve ülkemiz epey yol kat edecekti.

Fakat döviz kuru bizleri korkutuyor. Yeri geliyor stokumuzdaki ürünü kaç ₺ ye satacağımızı bilmiyoruz, yerine koyacağımız ürünün maliyeti belli olmuyor.

Sebebi ise satışını yapmış olduğumuz ürünlerin çoğunun ithal olması. Paslanmaz ürünlerde Hindistan’ın egemenliği kırabilmemiz pek mümkün gözükmüyor. Dolayısıyla mecburen ithal edeceğiz. Fakat televizyon üretebilen bir ülke neden bir matkap üretemesin? Kompresör, transpalet, havalı lokmalar ve daha sayamadığım birçok temel malzeme, hala ithal. İçindeki bir parçanın ithal olması ile tümünün ithal olması çok şey değiştirir.

Çelik bağlantı elemanlarında ithalata kota koyuldu ne de güzel oldu, demek ki yapabiliyormuşuz ve birçok yeni üreticimiz var ve gerçekten kaliteli ürünler çıkarıyorlar. Bırakın sadece bize satmayı ihraç ediyorlar.

Tuzla Cıvata 2021 yılında fabrikasında test laboratuvarı da olan bir üretici olabilmek için güç topluyor olacaktır.

 Sizce Nalbur ve Hırdavat sektörü ile ilgili yaşanan sıkıntılar nelerdir? Bu konuda çözüm önerileriniz var mı?

 En büyük problemimiz tahsil edilemeyen ödemeler. Hukuk sistemimiz bu konuda çok ama çok yavaş ve açıkçası yetersiz.

 E- ticaret siteleri (nalbur-hırdavat malzemeleri üzerine) hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sektörün geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?

E-ticaret sitelerinde denetimler sıklaştırılmalı. Satıcı ürünü kimden kaça aldığını beyan eden, faturasını bakanlığa ya da devlete bağlı sadece e- ticareti denetleyen bir kuruma tebliğ etmeden, ürünü sanal ortamda satışa koyamamalı. Etik değerlere uymayan fiyatlar ile ve gerçekten komik olaylar ile karşılaşmaktayız.

Müşteri internetten x bir marka ve değeri 1000₺ olan şarjlı matkabı 200₺ ye almış, ürün bozulmuş servise gönderecek. Ürün servise gidiyor, ürün x marka değil ki, sahte! Burada kullanıcı da bizler de mağduriyet yaşıyoruz.

Bu denetimler sağlandıktan sonra e-ticaretin hepimize faydalı olacağını düşünüyorum. E-ticaret sektörümüzde teknolojiyi hizmeti, satışı, bilgiyi, kaliteyi arttıracaktır.

 Son olarak neler eklemek istersiniz?

Son önemlidir. Bir roman okurken, dizi ya da film izlerken hep sonu merak ederiz, yolun sonuna varırız, gün sonu raporu alırız, yılsonu analiz yaparız… Değil mi?

O sebeple son sözüm o güzel insanın söylediği bir söz olsun.

Saygılarımla.

Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. Mustafa Kemal ATATÜRK.

 

 

 

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.