21 Haziran 24 Cuma 20:59
Cuma, Haziran 21, 2024
spot_img

EN YENİ

Türkiye ‘Yapı’yı Test Edecek!

Türkiye 'Yapı'yı Test Edecek!

TSE Genel Sekreteri Karagöz, yapı malzemelerinin yangına dayanıklılık testleri için artık Avrupa’ya gidilmeyeceğini belirtti. Karagöz, Kayseri’de ayrıca yapı malzemelerinin yangına dayanıklılık testlerinin yapılacağı bir laboratuvar daha kurduklarını belirterek, ”Yapı malzemelerinin yangına dayanıklılık testleri için artık Avrupa’ya gidilmeyecek” dedi. 

Karagöz, Kayseri’de kapı-pencere sistemlerinin dayanıklılık testlerinin yapıldığı bir laboratuvar kurduklarını, bu laboratuvarın, sadece Kayseri’ye değil, bölgeye hizmet verdiğini bildirdi.

Yine Kayseri’de yapı malzemelerinin yangına dayanıklılık testlerinin yapılacağı bir laboratuvar daha kurulduğunu kaydeden Karagöz, ”Bu laboratuvarlar, 5-6 milyon dolarlık bir yatırım. Bundan sonra kapı, pencere ve yapı malzemeleri üreten firmalarımız, dayanıklılık testleri için ürünlerini Avrupa ülkelerine göndermeyecek. Böylece üreticilerimiz testlerini en az yarı fiyata ülkemizde yaptırabilecekler” diye konuştu.

Karagöz, yapı malzemelerinin yangına dayanıklılık testlerinin yapılacağı laboratuvarın, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan TSE Kayseri Bölge Müdürlüğü Yerleşkesi’nde yapıldığını ve Mayıs ayının 15’inden sonra hizmete açılmasının planlandığını da bildirdi.

”HER TÜRLÜ YAPI MALZEMESİNİN TESTİ GEREKİYOR” 

Yapı malzemelerinin istisnasız her birinin Avrupa direktifleri doğrultusunda yangına dayanıklılık testlerinin yapılması gerektiğini vurgulayan Karagöz şunları söyledi:

”Yapıda kullanılan her bir malzemenin, tuğlasından kapısına, penceresinden plastiğine kadar her türlü yapı malzemesinin testlerini bu laboratuvarımızda yapabileceğiz. TSE olarak, yapı malzemesi üreticilerimizin ürünlerini daha kolay ve çok daha ucuza yaptırabilmeleri için ciddi yatırımlar yapıyoruz. Şimdiye kadar bütün bu malzemelerin yangına dayanıklılık testleri, yurt dışına gönderilerek oralarda yaptırılıyordu. Türkiye’de birkaç özel sektör test laboratuvarı kurma çalışması yaptı ancak bunların da kapasiteleri son derece sınırlı kaldı.

Ayrıca biz 10 milyon dolarlık yatırımla, çok daha büyük kapasiteli bir test laboratuvarını da kurmayı planlıyoruz. Bu laboratuvar, sadece yapı malzemelerinin yangına dayanıklılık testlerini değil, aynı zamanda su ve ses geçirmezlik, ısı iletkenlik testlerinin de yapılabileceği komple bir tesis şeklinde olacak.”

”LABORATUVARLAR, AKREDİTE OLACAK” 

Bu laboratuvarların sadece kurulmasının önemli olmadığını, ayrıca uluslararası kuruluşlarca akredite edilmeleri gerektiğini de bildiren Karagöz, ”Laboratuvarlarımızın akreditasyon çalışmaları da sürüyor. Buradaki imkan ve kabiliyetlerimizi akredite ettirerek, başka ülkelerin, başka kullanıcıların da tereddütsüz kullanmalarını temin etmeye çalışıyoruz. Hali hazırda çalışan laboratuvarlarımızın hepsi akredite durumda ve her ilave ettiğimiz laboratuvarları da akredite ettiriyoruz” diye konuştu.

(HT Ekonomi)

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.