23 Nisan 24 Salı 21:35
Salı, Nisan 23, 2024
spot_img

EN YENİ

Türkiye 21,7 Milyar $ ile En Yüksek Mayıs Ayı İhracatını Gerçekleştirdi

Otomotiv 3 milyar dolarla Mayıs ayında en çok ihracat yapan sektörler arasında yine ilk sırada yer aldı. Kimyevi maddeler 2,5 milyar dolarla ikinci, hazırgiyim ve konfeksiyon 1,7 milyar dolarla üçüncü sıradaki yerini korudu. Kilogram başına birim ihracat değeri ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,5 artışla 1,53 dolara yükseldi.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe: Üretim ve ihracata öncelik veren bir ekonomi politikasıyla Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıldönümünü rekor ihracatla kapatacağımıza inanıyorum.

İhracat Mayıs ayıyla birlikte yeniden yükselişe geçti. Türkiye’nin Mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 21,7 milyar dolara yükseldi. Böylece mayıs ayları özelinde en yüksek ihracat değerine ulaşılmış oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, küresel ve ulusal ölçekli gelişmelerin olumsuz yansımalarının hissedildiği Nisan’dan sonra ihracat ailesinin Mayıs’ta çok büyük bir performans ortaya koyduğunu söyledi. Gültepe, şöyle devam etti.

“Genel Ticaret Sistemi (GTS) kayıtlarına göre Mayıs’ı 21,7 milyar dolar ihracatla tamamladık. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14 artıdayız. Son 12 aylık ihracatımız yüzde 4,9 artışla 254,4 milyar dolara ulaşırken, Ocak-Mayıs dönemini ise hemen hemen geçen yılla başa baş, 102,5 milyar dolarla kapattık. Geçen ay ihracatımıza en yüksek katkıyı 3 milyar dolarla otomotiv sektörü verdi. İlk beşteki diğer sektörlerimiz 2,5 milyar dolarla kimya, 1,7 milyar dolarla hazır giyim, 1,4 milyar dolarla elektrik elektronik ve 1,3 milyar dolarla çelik şeklinde sıralandı. Zeytin ve zeytinyağı, gemi ve yat, savunma ve havacılık sektörlerimizin ihracatında dikkat çekici artışlar kaydettik. 51 ilimiz ihracatını artırdı. En çok ihracat yapan ilk beş ilimiz İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara oldu. Mayıs’ta bin 524 firmamız ilk kez ihracat gerçekleştirdi. Birim ihracat değerimiz ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,5 artışla 1,53 dolara yükseldi.”

Parite Etkisi Mayıs Ayında 327 Milyon Dolar Katkı Verdi

Business Team Global Business Planning Working Concept

Mayıs ayında 219 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Gültepe, 138 ülkeye ihracatta artış kaydedildiğini vurguladı. Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkelerin Almanya, ABD, İngiltere, Irak ve İspanya şeklinde sıralandığını bildiren Gültepe, “Suudi Arabistan, Kazakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracatta da dikkat çekici artışlar görüyoruz. Örneğin Suudi Arabistan’a ihracatımızı geçen yılın aynı ayına göre 9 kat artırdık. Parite Nisan’ın ardından Mayıs’ta da ihracatımıza pozitif yansıdı. Mayıs ayında parite etkisi 327 milyon dolarlık artı değer sağladı. Ancak yıl başından bu yana parite etkisi nedeniyle 645 milyon dolarlık bir kaybımız var” dedi.

Türkiye ekonomisinin birinci çeyrekte yüzde 4 büyüdüğünü hatırlatan Mustafa Gültepe, net ihracatın büyümeye katkısının 7 çeyrek sonra negatife dönmesinden üzüntü duyduklarını söyledi. Bu gelişmede hem artan ithalatın hem depremlerin hem de Avrupa’daki ekonomik durgunluğun etkili olduğunu vurgulayan Gültepe, sözlerini şöyle tamamladı:

500-600 Kişilik Alım Heyetini Ülkemizde Misafir Edeceğiz

“İhracattaki en büyük partnerimiz Almanya teknik olarak resesyona girdi. Ancak Almanya’da resesyonun uzun sürmesi beklenmiyor. Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımlarında sona gelmesiyle birlikte Avrupa’da ekonomilerin canlanacağını düşünüyoruz. Biz bu süreçte de boş durmuyor, ihracatçılarımızı alternatif pazarlarla buluşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Her ay çoğu uzak ülkelere olmak üzere ticaret heyetleri düzenliyor, alım heyetlerini ülkemizde ağırlıyoruz. Önümüzdeki aylarda çoğunluğu uzak ülkelerden 500-600 kişilik bir alım heyetini misafir edeceğiz. Özetle pazarlarımızı genişletmek için bütün imkânları kullanıyoruz. Ülkemizde seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte belirsizlik dönemi sona erdi. Üretim ve ihracata öncelik veren bir ekonomi politikasıyla Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıldönümünü rekor ihracatla kapatacağımıza inanıyorum.”

 

Latest Posts

spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.