Cumartesi, Aralık 10, 2022
spot_img

EN YENİ

Subaşılar Makina ve Hırdavat, Müşteri Memnuniyetini Önde Tutarak Doğu ve Güney Doğu Anadolu’daki Müşterilerine Hizmet Veriyor

Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde müşterilerine hizmet veren Subaşılar Makina ve Hırdavat bu ayki sayımızın esnaf konuğu oldu. Birçok büyük markanın bayiliğini ve farklı birçok ürünün satışını yapan Subaşılar Makine ve Hırdavat, birçok farklı sektöre ürün ve hizmet sağlıyor.

Bulundukları bölgedeki müşterilerine kaliteli hizmet vermenin ve müşteri memnuniyetinin kendileri için öncelikli olduğunu belirten Satış ve Pazarlama yetkilisi Bilal Subaşı ile bölgede yaptıkları ticareti ve esnafın durumunu konuştuk.

Öncelikle firmanızın kuruluşu ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız 1999 yılında kuruldu.  Firma kurucumuz Suat Subaşı öncülüğü ile sektöre iş makineleri satış ve yedek parça olarak adım atıldı.  Yıllar sonrasında ürün gurubu olarak El Aletleri ve Hırdavat Grubuyla sektöre giriş yapıldı.   İlerleyen yıllarda birçok markanın bölge bayiliği ile toptan ve perakende satışa başladık.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ürün gurubumuz; iş makineleri, makine havalı ve yağlı grup ve hırdavat grubu, el aletleri, iş güvenliği ürün gruplarımız bölge bayiliklerimizle hizmet vermekteyiz. Güney Doğu’da ve birçok ilde müşterilerimiz var.

Bayiliğini yaptığınız marka ve markalarla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Bayisi olduğumuz markalar İzeltaş, Magmaweld, Aydın Trafo, SCF, 404, Gürışık Yağlama… Satışını direk yaptığımız birçok marka da var tabi ki.

Üretici firmalardan beklentileriniz neler?

Öncelikle bayiliğini yaptığımız markalardan kalite konusunda memnunuz. Müşterilerimize sunumlarımızda marka olarak kaliteli ürün pazarlamak hassasiyetimiz var. Ekonomideki kur artışlardan dolayı bayisi olduğumuz markaların da sıkıntıları olsa da bize ellerinden geldiklerince destek olduklarını dile getirmek isterim.

Yeni ürünlerle ilgili teknik olarak detaylı bilgiye ulaşabiliyor musunuz?

Bayiliğini ve satışını yaptığımız birçok ürünün teknik bilgisi konusunda detaylı şekilde müşteriye bilgi sağlıyoruz. Günümüz şartlarında bir marka satışının fiyat konusunda bayisine vermiş olduğu desteklerin göz önünde olması güzel.     Bayisi olduğumuz markaların reklam düzeyinde daha fazla hassasiyet göstermesinin müşteri potansiyelinde daha çok etki edeceğine olacağına inanıyoruz.

Satış pazarlama faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz?  

Öncelikle müşterilerimize showrom mağazamızda ürün çeşitlerimizi gösterip bilgi vermeye çalışıyoruz. Satış ve pazarlama faaliyetlerimiz bendeniz Bilal Subaşı yetkisi dahilinde yönlendirme yapılıyor. Satışa bakan arkadaşlar, ön sipariş seklinde bölgeyi geziyorlar ve normal siparişler kargo firmalarıyla sevk ediliyor.

 Satış sonrası hizmet ile ilgili neler söylemek istersiniz?  Müşterilerinizin ihtiyaç ve talepleri ne yönde oluyor? Yönlendirme yapıyor musunuz? 

Öncelikle firmamız müşteri memnuniyetine hassasiyet göstermekte. Önceliğimiz müşterilerimizi güler yüz ve ikramla karşılamak. Kaliteli ürün kaliteli müşteri demek. Ürün grubumuz çeşitli olduğu için müşteri grubumuzda çok çeşitli. Şantiyelerden, fabrikalardan, kurumlardan, özel sektörden olduğu gibi hobisi olan müşterilerimiz de var.

Üretici firmanın tanıtım, reklam ve kampanyaları sizleri ne derece etkiliyor? Satışlarınızın artmasında etkili olduğunu düşünüyor musunuz?

Reklam konusunda firma olarak hassasiyet gösteriyoruz. Üretici firmalarla birlikte ortak karar alıp her yıl kendi müşterilerimize tanıtım ve kampanya fuarları düzenliyoruz. Bu da müşterilerimize uygulamalı ve görselli daha şık bir sunum oluyor.  Reklam çalışmaları, müşteri marka hizmet kalitesine öncelik verdiği için satışlarımızda artış oluyor.

Bölgenizde hırdavat ve nalbur sektöründeki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bölgemize birçok ilden satış yapan firmalar geliyor. Ama biz rekabet demiyoruz güler yüz kaliteli hizmet diyoruz.

2022 yılı için değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?  Genel itibariyle sektörel anlamda beklentileriniz neler? 

2022 yılın ticaret konusunda sorunların olduğu bir yıl oldu. Üreticilerin ürün üretmesi fiyatların artması ve üretimin yatırımın azalması bizleri üzdü. Kurdaki değişkenlik ve ürün üretimlerinden dolayı 2022 yılı için pek bir sektör gelişmesi olmadı.  2023 yılının daha güzel bir pazar getirmesini diliyoruz.

Sizce Nalbur ve Hırdavat sektörü ile ilgili yaşanan sıkıntılar nelerdir? Bu konuda çözüm önerileriniz var mı?

Ülkemize ithal ürünlerin girmesi sektör için olumsuz bir durum tabi. Bunun yanında yerli üreticilerin de fiyatlar konusunda satıcı ve kullanıcı için fiyat politikaları biraz daha iyi olmalı.

E- ticaret siteleri (nalbur-hırdavat malzemeleri üzerine) hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sektörün geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?

Firma olarak e-ticaret sitelerine pek olumlu bakmıyoruz; çünkü müşteri görsel ve uygulamalı ürün almalı diye düşünüyoruz.

Son olarak neler eklemek istersiniz? 

Bu güzel röportajda bizlere yer verdiği için Nalburteknik ailesine teşekkürlerimizi borç biliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Latest Posts

spot_img
spot_img
spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.