Cumartesi, Aralık 10, 2022
spot_img

EN YENİ

Starline Güçlü Yatırımlarla Ürün Gamını Genişletiyor

Kişisel Koruyucu Ekipmanlar alanında ürettiği ürünlerle birçok farklı sektöre ürün sunan Ateş A.Ş., Starline markası altında yer alan geniş ürün yelpazesi ile iş güvenliği alanında öncü konumda bulunuyor. El koruma ürünleri başta olmak üzere yüz, baş ve vücut koruyucular ile hemen hemen tüm kişisel koruyucu donanımları iç ve dış pazarlara sunan Ateş A.Ş. yüzlerce farklı ürün çeşidiyle kullanıcılara alternatif birçok ürün seçeneği sağlıyor.

Üretimini yaptıkları ürünlerle hem yurt içi hem de yurt dışı pazarında ciddi bir pay alma hedefinde olduklarını belirten Ateş A.Ş. Global Satın Alma Sorumlusu Sema Öztürk, sektörel anlamda Türkiye’de çok değerli markaların olduğunu, nitelikli üretici ve güçlü markalarla Türkiye’nin iş güvenliği alanında dünyada çok önemli bir konuma gelebileceğini söylüyor. Firma olarak ürünlerinin standart kalitede üretilmesini ve sürdürülebilirliğin çok önemli olduğunun altını çizen Sema Öztürk, bu anlamda sektörün en prestjli kuruluşlarından biri olan SATRA’nın üyesi olduklarını ve ürünlerinin uluslararası standartlara uygun olarak testlerden geçtiğini belirtiyor.  2022 yılının başından itibaren Adana’da kurdukları fabrikada ayak koruyucu ürünler de üretmeye başladıklarını söyleyen Sema Öztürk ile gündemdeki çalışmaları ve sektörle alakalı bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firmanız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? İş güvenliği alanında hangi ürün gruplarınız ile hizmet veriyorsunuz?  Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Hırdavat, hortum ve aşındırıcı ürünler gibi yer aldığımız birçok sektörde son 20 yıldır Starline markamız ile iş güvenliği alanında da yer almaktayız. Başlarda hızlı tüketim ürünleri ile başladığımız bu alan şu an yüzlerce farklı çeşit ürün ile pazarı domine ettiğimiz bir alan olmuştur. Özellikle el koruma ürünleri başta olmak üzere yüz, baş ve vücut koruyucular ile hemen hemen tüm kişisel koruyucu donanımların ürün çeşitlerimizde olduğu bir yelpazemiz var. 2022 başından itibaren de Adana’da kurduğumuz fabrikamızda ayak koruyucu ürünleri üretmeye başladık. Özellikle üretimini yaptığımız ürünler ile hem kendi pazarımızdan hem de yurt dışı pazarından ciddi bir pay alma hedefindeyiz.

 

İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren ve sorumluluğu büyük olan bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Bu noktada doğru ürünü nasıl tanımlarsınız? Kaliteli KKD ürünlerinde hangi özelliklerin bulunması gerekiyor? Firmanız bu noktadaki konumu hakkında neler söylersiniz?

Kişisel Koruyucu Ekipmanın (KKD) doğru kullanımı yaralanma riskini önemli ölçüde azaltabilir. KKD örnekleri arasında kulak tıkaçları, baretler, koruyucu gözlükler, eldivenler, havayı temizleyen solunum cihazları ve güvenlik ayakkabıları gibi ekipmanlar yer alır. Eldivenler, potansiyel olarak bulaşıcı malzemeleri veya kontamine yüzeyleri doğrudan tutarken korunmanıza yardımcı olur. Önlükler, potansiyel olarak bulaşıcı malzeme ile giysilerin kontaminasyonundan korunmanıza yardımcı olur. Diğer tüm KKD ürünlerinin amacı da korunmaktır. Önemli olan yüzlerce farklı çeşit ürün içinden doğru ürün tespit edebilmektir. Kaliteli KKD ürünlerinde kullanıcıların araması gereken kriterlerin başında ürün CE belgesi yer alıyor. Belgesiz ürünlerin piyasaya sürülmesi yasak olmakla birlikte pazarda ciddi bir kalitesizliğe sebep veriyor. Özellikle ülke ihracatının arttığı bu dönemde tüm üreticilerin ürün belgelendirmeleri konusunda ve akabinde belgelendirilmiş ürünün seri üretimindeki kalite standardizasyonunu yakalaması konusunda bilinçli olmaları gereklidir.

Firmamız ürünlerin standart kalitede üretilerek devamlılıklarını sürdürmeleri konusunda çok kararlı. En prestijli onaylanmış kuruluşlardan biri olan SATRA’nında bir üyesiyiz. Ürünlerimizin tamamına yakını sadece SATRA tarafından test edilmekte, belgelendirilmekte ve dönemsel kontrolleri yapılmaktadır.

 Pandemi sürecinin etkisi satış ve pazarlama faaliyetlerinize nasıl yansıdı? Bu dönemde pazarlama faaliyetlerinizi nasıl şekillendirdiniz?

Tüm sektörlerde olduğu gibi satış ve pazarlama grubunda çalışan arkadaşlarımız uzaktan çalışma sistemine alışmak durumunda kaldılar. Olabildiğince yerinde ziyaretlere ara verilmeye çalışıldı. Fakat satışını yaptığımız ürünler her dönemde yüksek ihtiyaçlı ürün grupları olduğu için pandemi döneminde satışlarda azalma ve pazar payında bir düşme yaşanmadı. Hatta bazı ürün gruplarına beklentinin çok üzerinde talepler oluştu. Bu dönemde müşterilerimiz ile ayrı kalmamızın telafilerini 2022 yılında tekrardan başlayan fuarlarımız ile yapacağız.

Dünya genelinde KKD ürünleri ile Türkiye KKD ürünlerin üretimini karşılaştıracak olursak Türkiye’yi nasıl konumlandırırsınız?

Türkiye iş güvenliği ekipmanlarında çeşitlilik ve profesyonellik bakımından Avrupa’nın hala gerisinde. Fakat özellikle son 10 senede sektörde çok hızlı bir büyüme gözle görülüyor. Bence nitelikli üreticilerimiz ve kuvvetli markalarımız sayesinde Türkiye iş güvenliği sektöründe dünyanın parlayan yıldızı olabilir. Olmaması için hiçbir neden yok.

Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz? Bu konudaki fikirlerinizi almak isteriz.

Türkiye’de merdiven altı tabir edilen üretimin artık çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Tüketici en sağlıklı, en güvenli ürünü talep etmeye başladıkça merdiven altı belgesiz üretim yapan firmaların şansları çok azaldı. Aynı zamanda Bakanlığımızın Piyasa Denetimi ve Gözetimi yapan biriminin çok aktif tarama yaptığını ve herkesi çok yapıcı şekilde kontrol ettiklerini düşünüyorum.

Son olarak sektörün durumuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Pazarımız çok büyük, ayrıca coğrafik konumumuzdan dolayı ihracatta çok rahatız. Taleplere yetişebilmek, standart kalitede ürün yapabilmek ve her daim aktif olabilmekle bu sektörde zorluk yaşanacağına inanmıyoruz. Sadece ithalatın ağırlıkta olduğu bir sektörümüz varken şu an Türkiye’de çok değerli markalar üretilebilmekte.

Latest Posts

spot_img
spot_img
spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.