Selena Global İnovatif Ürünleri ile Pazar Payını Arttırmak İstiyor

Selena Global, Polonya menşeili küresel bir firma olarak, yapı kimyasalları alanında birçok markasıyla 26 yıldır faaliyet gösteriyor. Köpük üretiminde dünyanın en büyük 3 köpük üreticisinden biri olan Selena Global, lider markası TYTAN’ın yanı sıra yansıtma ve yüzey sıcaklığını düşürebilen çatı yalıtım kaplaması Cool-R, temel yalıtımı sağlayan Tack-R, Quilosa ve Artelit gibi pazarlarının öncüsü olan markaları da bünyesinde barındırıyor.  2017 yılında Selena Türkiye Genel Müdürü olarak göreve başlayan Hanefi Küçük, Selena Türkiye’nin üretim, satış, pazarlama dâhil tüm fonksiyonlarının liderliğini yürütüyor. Daha önce Ford, Shell, DuPont gibi global firmalarda çeşitli orta ve üst düzey yöneticilik rollerinde bulunan Küçük, Selena Global ve Selena Türkiye hakkında dergimize bilgiler verdi.

Selena Global ve Selena Türkiye’nin organizasyonu ve yatırımları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Selena Global yapı kimyasalları alanında 26 yıldır faaliyet gösteren Polonya menşeili global bir firmadır. Selena Grup 4 kıtada üretim faaliyetini sürdüren toplam 30 firmadan oluşmaktadır. Selena yüksek kalite ve inovasyon anlayışıyla global pazara önemli bir yer edinmiştir. Poliüretan Köpük üretiminde dünyanın en büyük 3 köpük üreticisinden birisidir ve tüm dünya genelinde 1800’den fazla çalışanı bulunmaktadır.

Selena Global 2008 yılında Türkiye’nin ilk Poliüretan Köpük firmasını satın alarak Türkiye pazarına giriş yapmıştır. Bolu Organize Sanayi’de yer alan 5 bin metrekare kapalı olmak üzere toplam 10 bin metrekarelik alanda üretim, depolama ve dağıtım faaliyetini gerçekleştirmektedir. Geniş ürün gamında Poliüretan Köpük, silikon, mastik ve yapıştırıcılar başta olmak üzere birçok çözüm bulunmaktadır.

 

Selena ürün gruplarınız ve markalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Selena geniş ürün gamıyla yapı sektöründe temelden çatıya birçok farklı ihtiyaca hitap edebilmektedir. Lider şemsiye markamız TYTAN’ın yanı sıra, yansıtma ve yüzey sıcaklığını düşürebilen çatı yalıtım kaplaması Cool-R, temel yalıtımı sağlayan Tack-R, Quilosa ve Artelit gibi pazarlarının öncüsü olan markalarımız bulunmaktadır. Beraberinde Türkiye Poliüretan Köpük pazarının ilk yerli üretilen markası olan POLYFIX ve aynı zamanda ekonomik ürün grubuna yönelik HAUSER markamızla faaliyette bulunduğumuz sektörde önemli bir pazar payına sahibiz.

2018 yılında SELENA’nın gelişim ve büyüme odakları nerelerde olacaktır?

Selena yapı kimyasallarında sektöre her yıl birçok yenilikçi ürün sunmaktadır. Örneğin FOAD(Foam Adhesive-Köpük Yapıştırıcısı) ürünlerimiz geleneksel yapıştırma harçlarına alternatif oluşturan inovatif ürünlerdir. Selena Global laboratuvarlarında geliştirilen FOAD grubundaki ürünler geleneksel çimento esaslı ürünlere göre tozutmadan, tertemiz çalışma imkânı sağlayan, taşıma ve stoklaması son derece kolay, uygulama kolaylığı getiren, hızı arttıran, dolayısıyla yüksek verimlilik ve düşük maliyet sağlayan muazzam ürünlerdir. Ayrıca teknik anlamda birbirinden farklı özellikte ihtiyaçları karşılayan yapıştırıcı ürünlerimizle mobilya, iç dekorasyon ve fabrika üretimi ürünlerinde tercih edilmekteyiz. Pazarda önemli paya sahip olduğumuz tek komponentli PU Köpükler, silikon ve mastik ürünlerinde de ürün gamımızı çeşitlendirerek pazar payımızı hem Türkiye hem de ihraç pazarlarında artırmayı hedefliyoruz.

 

Selena Türkiye’nin Selena Global içindeki konumuyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Selena Global için Selena Türkiye çok önemli bir yere sahip. Türkiye’de faaliyete başladığımız 2008 yılından bu yana insan kaynağımız başta olmak üzere, üretim tesisi ve teknolojilerine sürekli yatırım yapmaktayız. Türkiye Selena’nın öncelikli pazarlarından bir tanesi ve yatırım planları içerisinde önemli bir yeri var. Türkiye’nin hem kendi yüksek potansiyeli hem de geniş bir ihracat pazarına yakınlığı düşünülürse, Selena Türkiye’nin grup içerisindeki önemi daha da artmaya devam edecektir.