Sektörde 45. Yılımız

Değerli meslektaşlarım;

1976 yılında Aydınlar Hırdavat San. ve Tic. ŞTİ. olarak hırdavat ve nalburiye ürünleri ticareti ile yola koyulduk. O yıllarda ekonomi koşulları gereği sektörümüzde sadece ticari faaliyetlerde bulunmaktaydık. Daha sonra ekonomik gelişmeleri de dikkate alarak, ülke ve geleceğimiz adına 1982 yılında Aydınlar Hırdavat Sanayi ve Ticaret Ltd. AŞ. olarak şirketimizi ve portföyümüzü genişlettikten sonra 1997 yılında Meloni Kapı Kolları firmasını bünyemize katarak yolumuza devam ediyoruz.

İlk başladığımız günden bu yana kardeşim Mustafa Aydın ile olan birlikteliğimizle, gücümüze güç katarak sektörde çizgi ötesi bir oluşum ve aynı çizgide kaliteden ödün vermeden yenilik ve modelleri sürekli takip ederek ve sektörel değişimlere ayak uydurarak, ürün gamımızı da çoğaltarak yatırımımızı arttırdık ve ekonomiye katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

ÜRÜN GAMI: Ürünlerimiz, paslanmaz, pirinç, zamak, alüminyum hammaddelerini kullanarak üretilmekte, dünyaca ünlü sanayici Robert Bosch’un “insanların güvenini kaybetmektense para kaybederim” sözünü baz alarak kalitemizden asla ödün vermiyoruz. Projeler için de özel üretim yapmaktayız ve bu konuda söz sahibiyiz. Büyük çapta yapı firmaları,  kaliteli üretim yapan çelik kapı üreticileri ile işbirliği içindeyiz. Örneğin “yedi mavi-kiptaş “gibi birçok üst segmentte firmaların ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Bu yapı firmaların tamamında ürünlerimiz mevcuttur. Daha da ötesi ürünlerimiz İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından onaylanmıştır. Ayrıca tüm mamullerimiz TSE belgesine sahiptir. Bu sebeple TOKİ de bize kalitemiz hakkında onay vermiştir. TOKİ ve KİPTAŞ inşaatlarında MELONİ olarak kapı kolu ve banyo aksesuarlarını görmeniz mümkündür.

Ürün çeşidi olarak oldukça yüksek model ve çeşitlerimizden bahsedebiliriz. Özetlemek gerekirse;

MELONİ KAPI KOLU                =  19 GRUPTA 596 MODELX6 REN

MELONİ BANYO AKSESUARI = 33 GRUPTA 1335 MODEL OLARAK renkleri hariç 1931 çeşit üretimimiz mevcuttur.(Özel ürünler hariç).

Yukarıda görüldüğü gibi ürün gamımız oldukça geniş olup tüm kategorilerimiz için 5 yıl garanti vermekteyiz ve dolayısıyla  tüketici ve satıcılar tarafından MELONİ tercih edilen bir marka olmayı başarmıştır. Ancak ülkemizde maalesef  yeni oluşmaya başlayan tüketici bilinci, bizleri bazen zorlamaktadır. Şöyle ki, bazı müteahhitlarimiz çok yüksek fiyatlı dairelere kapı kolunun düşük kalitelisini takmakta; ancak çok kısa bir müddet sonra kullanıcılar yenisi ile değiştirmek zorunda kalmaktadır.Halbuki MELONİ ürünleri 20 yıl sorunsuz kullanılabilmektedir.

 

Bir diğer konu  KOLSAD Türkiye kapı kolu sanayicileri derneği başkanı olmam nedeniyle yürüttüğüm faaliyetlerdir. Meslektaşlarımız arasında birlik ve beraberliği sağlamak, ithal ürünlerin ülkemize girişini önlemek, haksız rekabet koşullarını ortadan kadırmak, tüm sorunları birlikte çözmek amacıyla birtakım faaliyetlerde bulunuyoruz.

Türkiye’de sektörümüzün önü oldukça açıktır.Çünkü üretim çeşidimiz stoklara dayalı ve gelişmekte olan ülkelerde sürekli kullanılmaktadır.

İthalat konusunda ekonomi yönetimimizin aldığı kararlar son derece doğrudur. Bir takım ürünlere ithalat fonu getirilmesi süreklilik arzetmeli, ülkemizde yerli sanayinin gelişmesi ön plana çıkmalıdır. Bu bağlamda üretimin ülke ekonomisine katkıları tartışılmaz bir gerçektir.

İhracata gelince üretimimizin %70’ini yurt dışına satıyoruz. Rusya, Ukrayna, Fas, Polonya, Amerika, Fransa, Almanya  işbirliği yaptığımız ülkelerdir. Bunlarla beraber  41 ülkeye  ihracat yapıyoruz. Dolayısıyla yurt içi ve yurt dışı birçok fuarlara da katılıyoruz. (3 dönem önce MÜSİAD  mobilya  dayanıklı tüketim  sektör kurulu başkanlığı  görevini de üslenmiştim).

Çin’in ekonomik yol kat etmesinin sebebi; dünya genelinde  metal gruplarını devletin kendisinin alıp üreticisini süspanse ederek ihracat patlaması oluşturmasıdır. Bu konuda devletimizin  böyle bir tedbir alması durumunda sanayimiz için büyük bir atılım olacağı kanaatindeyim. Destek kredilerinden ziyade bu tür girişimler gerçekleşince  büyük çapta rekabet artmış olacaktır. Çin’de işçilik giderleri de düşük olması ve bu tür desteklerin verilmesi  ekonomi açısından sıçrama yapması bu yüzdendir.

Diğer yandan AR-GE departmanımız gerek model, gerek kalite yönünden iç ve dış pazarda çalışmalarını aralıksız sürdürmekte ve gelen raporlar baz alınarak istenilen çizgide üretime katkı sağlamaktadır.

Meloni marka olarak sektörün çizgi ötesinde olduğumuz bir gerçektir. Ancak bizim pirinçden  ürettiğimiz kolu, başka bir arkadaşımız alüminyum dan yaparak çok ucuz fiyatla piyasaya sürmekte bu da bizi olumsuz yönde etkilemektedir. Halbuki firmamız öncelikle para kazanmaktan çok kaliteye oldukça önem vermektedir. Örneğin Kale çelik kapının tüm aksesuarlarını biz üretmekteyiz. Çelik kapılarda ki her kol ve aksesuar bizim ürünümüzdür ve hiçbir kalite problami yaşanmamıştır.

Önümüzdeki süreçte  ülke komşularımızın mormale dönmesi durumunda ihracat pazarımızın daha da genişleyeceğine ve satışlarımızın iyi olacağına inanıyorum. Özellikle  başta Doğu Akdeniz sorunu olmak üzere problemler ortadan kalktığında işlerimiz açılacaktır. Bilindiği üzere komşularımızda her taraf harabe olmuş durumda ve er geç bu inşaatların onarımı yapılmak zorundadır.

2020 yılının başından itibaren ülkemizde pandemi önlemleri alınmaya başlamıştı.Biz de firma olarak birtakım önlemler almak durumunda kaldık .Fabrikaya giren her ferdin ateş ölçümü, maske kullanması, sosyal mesafeye uyması gibi  koşullarda çalıştık. Ayrıca 1 ay üretime ara vermek zorunda kaldık. Ben 65 yaş üzerinde olduğum için 3 ay evden çalışmak zorundaydım. Bu dönemde devletin verdiği ek ücreti normal ücrete tamamlayarak personelimize katkı sağladık.

Bir başka önemli konu da pandemiden dolayı neredeyse tüm dünya ülkeleri Çin’den mal almak istemez oldu. Çünkü korona endişesi normal olarak oluştu. Dolayısıyla bizim ürünlerimizin de yurt ışı pazarlarda tercih edilir hale geldi ve pandemiden sonra da talep hızla artacaktır.

Saygılarımla.

Hüseyin Aydın

*AYDINLAR HAIRDAVAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.  Yönetim kurulu başkanı